Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 18 Nisan 2018, Çarşamba 16:20
banner

Kültürel Miras Teknik Komitesi yeni projeleri hakkında bilgi verecek

Kültürel Miras Teknik Komitesi yeni projeleri hakkında bilgi verecekİki toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi, Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek yeni kültürel mirası koruma projeleri ve faaliyetleri hakkında, cumartesi Uluslararası Anıtlar Günü vesilesiyle Gazimağusa’da düzenlenecek etkinlikte bilgi verecek.
Paylaş  
21
4
21
0

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Uluslararası Anıtlar Günü dolayısıyla Gazimağusa’da devam etmekte olan çalışmalar kapsamında, 21 Nisan Cumartesi günü rehber eşliğinde ziyaret düzenleneceği, bu gezi esnasında 2018’de öngörülen yeni çalışmalar ve etkinlikler hakkında da bilgi verileceği kaydedildi.

Gezi; Martinengo Kalesi, Aziz Mary’nin Kilisesi, Tanner Camii, Aziz Anne Kilisesi, Aziz Mary Kilisesi ve Ravelin (Kara Kapısı)’nı kapsayacak.

Katılım ücretsiz olacak ancak kayıt yaptırmak zorunlu. Lefkoşa’dan ulaşım sağlanacak, otobüs saat 09:00’da Ledra Palace bölgesinden hareket edecek. Kayıt için registry.cy@undp.org ve +357 22874733 / +90392 2200027 hatları hizmet verecek. Gezi saat 10:00’da Martinengo Kalesi’nden başlayacak.

Açıklamada, 2012 yılından itibaren AB’nin ve UNDP’nin katkılarıyla ada genelinde 23 kültürel miras yapısında koruma ve sağlamlaştırma çalışması yapıldığı, 6 yapıda çalışmaların devam ettiği, 15 tarihi yapı üzerinde değerlendirmelerin devam ettiği ve yakın zamanda çalışmaların başlayacağı kaydedildi.

Bugün itibarıyla Kültürel Miras Teknik Komitesi tarafından toplamda 70 çalışma başlatıldığı kaydedildi.

TUNCAY

Komitenin Kıbrıslı Türk üyesi Ali Tuncay, AB tarafından 2018’de ilan edilen Avrupa Kültürel Miras Yılı’nın yapılan çalışmaları tanıtmak bakımından iyi bir olanak sunduğunu, etkinlikler düzenleyerek yaptıkları çalışmaları göstermek ve ortak miraslarını keşfetmelerini sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

HADJİDEMETRİOU

Komitenin Kıbrıslı Rum üyesi Takis Hadjidemetriou, geleneksel barışçıl projelerin ulaşamayacağı noktalara ulaştıklarını, insanları eski köylerine geri götürdüklerini, halihazırda kültürel mirasın Kıbrıs barış sürecinde önemli bir rol oynadığını, Avrupa Kültürel Miras Yılının daha çok çalışma yapma yönünde bir çağrı niteliğinde olduğunu kaydetti.

EUROBAROMETRE ANKETİ...

Avrupa ülkelerinin tümünde eş zamanlı yapılan Eurobarometre anketinin sonuç raporunda, 10 Avrupalı’dan 8’inin kültürel mirasın sadece kendileri açısından değil, toplumlar, bölge ve ülkeleri açısından da önemli olduğunu kaydettiği belirtildi.

BJORNSSON

Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Destek Hizmetlerinden Kjanrtan Bjornsson ise, kültürel miras yapılarının korunması ve sağlamlaştırılması çalışmaları ile bu noktaların iki toplum arasında güvenin arttırılması amacıyla kullanılmasına desteklerinin devam edeceğini söyledi.

ZENNARO

UNDP Üst Düzey Yöneticisi Tiziana Zennaro da, 2018’de en kötü ihtimalle 8 kültürel miras projesinin daha tamamlanmasını öngördüklerini, devam eden çalışmalar ve başlatılacak çalışmalarla ilgili tanıtım günlerinin de devam edeceğini ifade etti. 


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Turizm ve Çevre Bakanlığı yapısal dönüşüm programında sona gelindiği açıkland...
image KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 2016 yılında imza konulan ve “Orta Vadeli Plan” olarak da bilinen “yapısal dönüşüm programında” sona gelindiği açıklandı.
KKTC'ye Türkiye'den sonra en çok turist Almanya, İngiltere ve Çekya'dan geliy...
image Turistik konaklama tesislerindeki doluluk oranlarına bakıldığında, ülkenin turizm sezonu Mart ile Ekim aylarını kapsıyor. Geride bıraktığımız turizm sezonunda, Türkiyeli turistlerden sonra ülkeyi en çok Almanya, İngil...
Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, fuarda sektör temsilcileri ile bir araya geld...
image Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Londra'da 5-7 Kasım tarihleri arasında düzenlenen World Travel Market 2018 Turizm Fuarı'nda bugün sektör temsilcileri ile bir araya geldi.