Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 6 Mayıs 2018, Pazar 09:05
banner

Günhan: "Girne Limanı'na hak ettiği değeri kazandıracağız"

Günhan: Girne Limanı'na hak ettiği değeri kazandıracağız"Biz limandayız" sloganıyla "1. Girne Turizm Festivali" yapıldı. Festivalin fikir babası Günhan, “Girne Limanı’na hak ettiği değeri kazandıracağız” ifadelerini kullandı.
Paylaş  
33
2
34
0

Kıbrıs Postası - Cansu Yarışan

"Biz limandayız" sloganıyla "1. Girne Turizm Festivali" dün akşam saat 18.00'de başladı. Festivalin açılışında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Girne Belediye Başkanı Nidai Göngürdü ve Aşağı Girne Muhtarı Serdar Özbekoğlu konuşma yaptı.
             

Çeler: “Girne Limanı’na gelerek sahip çıkalım”

Çalışma Bakanı Çeler konuşmasında; çocukluğunun geçtiği Girne Limanı’na sahip çıkmak için yapılan etkinlikten büyük heyecan duyduğunu belirtti. Girne Limanı ile ilgili sosyal medya kahramanlığı yapılmasını da eleştiren Zeki Çeler, facebook ve twitter üzerinden değil, bizzat limana gelerek kültürümüzün bir parçası olan Girne Limanı’na sahip çıkılması çağrısı yaptı.
            

Günhan: “Girne limanına hak ettiği değeri kazandıracağız”

1. Girne Turizm Festivali’nin fikir babası Harbour Cafe’nin sahibi Reşat Günhan festival hakkında Kıbrıs Postası’na bilgi verdi. Girne Antik Limanı’nı canlandırmak ve hak ettiği değeri geri kazandırmak adına belli aralıklarla festival düzenlemek istediklerini kaydeden Günhan, Girne Belediyesi’nin ve Turizm Bakanlığı’nın limana maddi ve manevi destek vermediğini belirtti. Günhan, “Turizm fuar ve festivallerinde Girne Limanı’nı kullanarak reklam yapmaya gelince yapıyorlar, ancak Girne Limanı’na maddi ve manevi hiç bir destek vermiyorlar. Girne limanında bulunan işletmelerin önündeki yollar berbat durumda, belediye tek bir aydınlatma lambası bile koymadı Girne limanının altyapısı eksik her yer lağım kokuyor” dedi.
              

“Girne Limanı’nı eski eğlenceli haline getirmek istiyoruz”

Girne Belediyesi ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alarak yaptıkları bu ilk festivalde belediye ve bakanlıktan hiçbir maddi destek gelmediğini belirten Günhan, festivalin tek amacının Girne liman bölgesini canlandırmak olduğunu söyledi.

           
Günhan, “Girne Limanı’nı eski eğlenceli haline getirmek istiyoruz. Tüm işletmecilerin katkısıyla festivali düzenledik. Yetkililerden tek istediğimiz bundan sonraki organizasyonlarımıza da izin vermeleri” şeklinde konuştu. Reşat Günhan, 28 yıldır limanda bulunan işletmenin sahibi olduğunu belirterek, bu süre içerisinde ne belediyeden ne de Turizm Bakanlığı’ndan destek görmediklerini dile getirerek “Girne Limanı’nda sürekli yetki karmaşası olduğunu söylüyorlar. Belediye bakanlığa, bakanlık da belediyeye topu atıyor. Ancak ben yetki karmaşası olduğunu düşünmüyorum. Herkes üzerine düşeni yapsa hiç bir yetki karmaşası olmaz. İşletmeciler olarak belediyeden ve bakanlıktan memnun değiliz. Biz işletmeciler olarak gerekeni yapıp Girne Limanı’na hak ettiği değeri kazandıracağız” diyerek sözlerini noktaladı.
        

Lütfiye Özipek konser verdi

Etkinlik kapsamında, Girne Antik Liman içinde kurulan stantlarda, folklorik giyimli gençler, misafirlere Kıbrıs'a özgü yiyecek ve içecek ikram edildi. Ayrıca, el işleri, seramik çalışmaları ile geleneksel lezzetler, macun çeşitleri, çörek, zeytin, hellim gibi birçok yerel ürün satışa sunuldu. Mustafa Kutbittin ve Grup Otantik de konser verdi. FOGEM ekibinin Folklor Gösterisi ile devam eden festival O Ses Türkiye birincisi, Lütfiye Özipek konseriyle sona erdi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği'ne üye otellerin Ocak-Kasım ayı doluluk oranlar...
image Kıbrıs Türk Otelciler Birliği'ne (KITOB) üye otellerin Ocak-Kasım ayı doluluk oranları açıklandı. 5 yıldızlı otellerde geçen Ekim ayına göre %14 oranında bir düşüş gerçekleşti.
Turizm ve Çevre Bakanlığı'nın 124 milyon TL'lik bütçesine oy çokluğuyla onay
image Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 124 milyon 386 bin 800 TL'lik Turizm ve Çevre Bakanlığı Bütçesini oyçokluğuyla onayladı.
Çavuşoğlu: "Yerli halk turizm sektöründe çalışmıyor"
image Cumhuriyet Meclisi, Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi 124 milyon 386 bin 800 TL'lik Turizm ve Çevre Bakanlığı bütçesini görüşüyor.