Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 11 Mayıs 2018, Cuma 15:35
banner

Ataoğlu'na "Turizm Tanıtma Ödülü"....

Ataoğlu'na Turizm Tanıtma Ödülü....KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu 14. Kent ve Yaşam Ödülleri töreninde Turizm Tanıtma ödülü aldı.
Paylaş  
53
13
53
0

Sanko Holding ana sponsorluğunda, İstanbul’da düzenlenen 14. Kent ve Yaşam Ödülleri törenine, kamu, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve iş dünyasının temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

Aralarında bilim insanları, kentleşme uzmanları ve sivil toplum örgütü önderlerinin yer aldığı 40 kişilik jüri tarafından belirlenen ödüller, bu alandaki en uzun soluklu etkinlik olarak gösteriliyor.

Gazeteci Celal Toprak tarafından, kanalekonomi'de yayınlanan Kent ve Yaşam programı kapsamında verilmekte olan ödüller, alanında oscar olarak nitelendiriliyor. Proje üretmiş kişi ve kurumları yüreklendirmek ve onurlandırmak amacıyla verilmekte olan Geleneksel Kent ve Yaşam  Ödülleri, doğru iş yapmış kişi ve kurumların buluşma noktası haline geldi

Juri gerekçeli kararında “Her taraftan ambargo ile sıkıştırılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni turizm ile önce Türkiye'ye açma çalışmalarını başlattınız. Sonra Kuzey Kıbrıs’ın  tanıtımı gibi önemli bir görevi üstlendiniz. Kuzey Kıbrıs sizin bakanlığınız döneminde daha çok ilgi gören bir ülke haline geldi” ibarelerine yer verildi.

 “Ülkemizin de Dünya’nın da en önemli sorunlarının başında çevre geliyor. Ekonomi biliminin yegane amacı, bugünkü kuşağın ihtiyaçlarını gelecek kuşakların ihtiyaçlarını bozmadan karşılamak olduğu yatsınamaz bir gerçektir” diyerek sözlerine başlayan Turizm Ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Çevrenin bütün canlıların yaşamında önemli bir rol oynadığını, Nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme gibi faktörler çevre kirliliğinin artmasında önemli bir etken olduğunu söyledi.

 

 Çevre sorunlarının özellikle geçen yüzyılın ikinci yarısından itibaren Dünya gündemini işgal eden büyük sorunların başını çektiğini ifade eden Ataoğlu, Nüfus artışı, kentleşme ve sanayileşmenin hızlanması gibi faktörler dolayısıyla  çevreye bırakılan atıkların miktarında ve türlerinde artış olduğunu ifade etti.

  

Çevre kirliliğinin boyutları ve zararlı etkilerinin artması kalkınma ve büyüme  çabalarında çevre konusuna olan duyarlılığı artırdığını,  bu çabaların özellikle gelecek nesillerin ihtiyaçlarını tehlikeye düşürmeden  bugünkü neslin ihtiyaçlarını karşılamak olarak ifade edilen “sürdürülebilir kalkınma” kavramının gerek ulusal ve gerekse uluslararası boyutta önem kazanmasına neden olduğunu ifade etti.

Başta turizmde olmak üzere hayatın her alanında sürdürülebilirliğin ancak sağlıklı bir çevrede mümkün olacağının altını çizen Ataoğlu, Devletlerin politikalarını bu gerçeklere göre belirlemesi, önlemler alması ve  gereken adımların atılarak yaşanabilir kentler ile yaşanabilir bir ülke yaratmak adına gayret göstermeleri gerektiğini söyledi.

Konuşmasının sonunda Kuzey Kıbrıs’tan selamlar getirdim diyen Ataoğlu, Türkiye’nin değişik bölgelerinde tanıtma çalışmalarının ara vermeden devam edeceğini belirtti. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

TÜRSAB Başkanı: "KKTC'ye talep geçen yıllara oranla daha yüksek"
image TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, KKTC'ye talebin bu yıl geçen yıllara oranla daha yüksek olduğuna dikkat çekti.
KITSAB Onursal Başkanı Özkan, UTFAA Genel Kurulu'na katıldı
image Uluslararası Seyahat Acenteleri Birlikleri Birleşik Federasyonu'nun (UFTAA) 26- 27 Mart  tarihlerinde İstanbul'da düzenlediği Genel Kurulu'na TURSAN turizm kurucusu Ahmet Necati Özkan katıldı.
KKTC MITT Moskova Turizm Fuarı'nda
image Kuzey Kıbrıs’ın bir turizm markası olarak yurt dışında tanıtılması faaliyetlerini sürdüren Turizm ve Çevre Bakanlığı, ITB Berlin Turizm Fuarı’nın ardından Rusya’nın başkenti Moskova’da devam eden MITT Moskova Turizm F...