Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 8 Haziran 2018, Cuma 07:49
banner

Özboğaç, Güney'de yer alan haberi değerlendirdi: "Bizdeki turistik malzeme Güney'de yok"

Özboğaç, Güney'de yer alan haberi değerlendirdi: Bizdeki turistik malzeme Güney'de yokKıbrıs Postası’na konuşan KITOB Başkanı Fethi Özboğaç, Güney’de bulunan Tüm Kıbrıs Otelciler Birliği’nin, Kuzey Kıbrıs’ı, “Turizmde kuluçka altındaki yeni rakip” olarak gördüğü açıklamasını değerlendirdi.
Paylaş  
52
12
52
0

Kıbrıs Postası - Rahmican Çalışkan

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) Başkanı Fethi Özboğaç, Rum basınında yer alan Güney Kıbrıs’ta bulunan “Tüm Kıbrıs Otelciler Birliği”nin (PASİKSE), Kuzey Kıbrıs’ı, “turizmde kuluçka altındaki yeni rakip” olarak gördüğü şeklindeki haberini değerlendirdi. Kıbrıs Postası’na konuşan Özboğaç, 1974 yılından sonra Kuzey Kıbrıs turizminin geliştiğini ve halâ gelişmeye devam ettiğini belirtti ve bu gelişmelerin KKTC’ye uygulanan tüm ambargolara rağmen yapıldığına dikkat çekerek, “Büyük sıkıntılara rağmen bu noktalara geldik” dedi.

“İÇERİDEKİ PROBLEMLERİMİZ ÇÖZÜLDÜĞÜNDE DAHA GÜÇLÜ OLURUZ”

Ülkede sürdürülebilir bir turizm politikasının olmadığını söyleyen Başkan Özboğaç, Rumların engelleme çalışmalarının problem olduğunu, fakat ülke içerisindeki sorunların turizme daha büyük yaralar verdiğini anlatarak, “İçerideki problemlerimiz çözüldüğü takdirde, turizmde daha güçlü oluruz” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK AVANTAJIMIZ; İNSAN VE YENİ TESİS”

Turizmin en önemli ayağının ‘tanıtım’ olduğunu, buna rağmen ülkede uygulanan yanlış politikalar nedeniyle İngiltere’de 3 yıldır reklam yapamadıklarını ve otellerin kendi reklamlarını kendilerinin yaptığını belirten Özboğaç, Türkiye pazarında da yetersiz kalındığını sözlerine ekledi. Kuzey Kıbrıs’ın turizmdeki en büyük avantajını; “Bölgede yaşayan insanların duyarlı olması ve tesislerin yeni olması” olarak nitelendiren ve bu avantajların turizm sektöründeki açığı kapattığını dile getiren KITOB Başkanı Özboğaç, “Bugün 22 bin yatak kapasitesine ulaşmış durumdayız” dedi.

“SEÇİM YASAKLARINDAN DOLAYI TANITIM YAPILAMIYOR”

Turizmin devlet politikası olması gerektiğini savunan Özboğaç, seçim yasaklarından dolayı tanıtım yapılamadığından şikayet ederek, “Turistle seçimin ne alakası var? Bu durumda, turist başka ülkeye gider” ifadelerini kullandı.

“KUZEY’DE OLAN TURİSTİK MALZEME GÜNEY’DE YOK”

Güney’deki tur operatörlerinin Rum tarafını turistlere pazarlarken, Kuzey Kıbrıs’ı da reklamlarında kullanarak, Kuzey’i de pazarladıklarını dile getiren Fethi Özboğaç, “Rumların korkusunun nedeni; Kuzey’de olan turistik malzemenin Güney’de olmamasıdır. Bundan dolayı Rumlar bizlerle çok uğraşıyorlar” dedi.

“TURİZM İÇİN BARIŞ İÇERİSİNDE YAŞAMALIYIZ”

Adada barışın sağlanmasının turizm açısından her iki tarafa da avantajı olacağını anlatan Özboğaç, Kıbrıs’ın iki tarafının da birbirini rakip olarak görmemesi, birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “En büyük silahımız olan turizm için, bu adada barış içerisinde yaşamalıyız” diyerek sözlerini noktaladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

KKTC'deki oteller Güney Kıbrıs ile rekabet ediyor...
image Güney Kıbrıs’ta Ağustos ayında otellerde yaşanan doluluk oranının geçtiğimiz yıllara göre düşüş gösterdiği, KKTC’deki otellerin bunda etkili olduğu bildirildi.
KITOB Kurban Bayramı'nda otellerde ortalama yüzde 75 doluluk bekliyor
image Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), Kurban Bayramı süresince ortalama yüzde 75 doluluk beklendiğini belirtti.
KITOB 2019 Kurban Bayramı tahmini doluluk oranını açıkladı
image Kurban Bayramı süresince gerçekleşmesi tahmin edilen KITOB Otel Doluluk oranları açıklandı.