Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 8 Haziran 2018, Cuma 07:53
banner

Rehberlerden sert tepki: "Hakkımızı yedirmeyiz, kimse bizi hafife almasın"

Rehberlerden sert tepki: Hakkımızı yedirmeyiz, kimse bizi hafife almasınRehberlerin sorunlarına kulak tıkandığını belirten Rehberler Birliği Başkanı Yusuf Nidai, Turizm Bakanlığı ve Acentalar Birliği’nin aldığı ‘transferlerde rehber bulundurulmaması’ kararının yasaya aykırı bir uygulama olduğunu dile getirerek, “Bu karar bardağı taşıran son damla oldu” dedi.
Paylaş  
55
12
55
0

 

Kıbrıs Postası - Cansu Yarışan

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği, Turizm Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Seyahat Acentaları Birliği’nin rehberleri ilgilendiren yasal değişikliğini protesto etmek amacıyla Meclis önünde eylem düzenledi. Kıbrıs Postası’na konuşan Rehberler Birliği Başkanı Yusuf Nidai, yasal değişiklikle ilgili rehberlerle istişare edilmemesinden yakınarak, rehberleri olumsuz etkileyen değişikliğin bardağı taşıran son damla olduğunu söyledi.

“ALINAN KARAR, BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA”

Rehberler Birliği Başkanı Yusuf Nidai, rehberlerin sorunlarına kulak tıkandığını belirterek, rehberlerin çözülmeyen birçok sorunu olduğunu belirtti. Turizm Bakanlığı ve Acentalar Birliği’nin aldığı ‘transferlerde rehber bulundurulmaması’ kararının yasaya aykırı bir uygulama olduğunu dile getiren Nidai, “Bu karar bardağı taşıran son damla oldu” dedi.

“REHBERLERİN GÖRÜŞÜNE BAŞVURULMADI”

KITSAB Yasası, Ulaştırma Yasası ve Rehberler Birliği Yasası’na göre ülkeye misafir olarak gelen veya turlarla gelen turistlere bir rehberin eşlik etmesi gerektiği yönünde madde bulunduğunu hatırlatan Nidai, söz konusu ‘transferlerde rehber bulundurulmaması’ kararının rehberlerin görüşüne başvurulmadan alınmasının kabul edilebilir bir karar olmadığını vurguladı.

“KİMSE BİZİ HAFİFE ALMASIN”

KITSAB’ın 2008 yılında hayat geçirilen yasasında “Herhangi bir transfer veya turda 9 kişinin üzerinde turist bulunması durumunda rehber bulundurulması yasal zorunluluk” olduğu yönünde madde bulunduğunu belirten Nidai, “Hakkımızı yedirmeyiz, kararın değişmesi için sesimizi duyurmaya devam edeceğiz. Kimse bizi hafife almasın” dedi.

“KARARDAN DÖNÜLMELİ”

Turizm Bakanlığı ve KITSAB yetkilileri ile değişiklik kararından haberdar olduktan sonra iletişime geçtiklerini belirten Nidai, yetkililerin kendilerine bilgi vermediğini belirterek, rehberlerin çalışma alanını etkileyen karardan dönülmesi gerektiğini söyledi.

“KARAR ALEYHİMİZE ÇIKARSA HAKKIMIZI SAVUNMAKTAN ÇEKİNMEYİZ”

Gerçekleştirilen eylem sonrasında hükümet yetkililerinin 11 Haziran Pazartesi günü konuyla ilgili Meclis’te gerçekleştirilecek toplantıya katılmaları konusunda davet aldıklarını dile getiren Nidai, 13 Haziran Salı günü ise Turizm Bakanlığı ve Acentlar Birliği yetkililerinin de bulunacağı İdari Yasama Konseyi’nin toplantısına da davet edildiklerini belirterek, “Toplantılar sonrasında karar aleyhimize çıkarsa hakkımızı savunmaktan çekinmeyiz” şeklinde konuştu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

KKTC'deki oteller Güney Kıbrıs ile rekabet ediyor...
image Güney Kıbrıs’ta Ağustos ayında otellerde yaşanan doluluk oranının geçtiğimiz yıllara göre düşüş gösterdiği, KKTC’deki otellerin bunda etkili olduğu bildirildi.
KITOB Kurban Bayramı'nda otellerde ortalama yüzde 75 doluluk bekliyor
image Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), Kurban Bayramı süresince ortalama yüzde 75 doluluk beklendiğini belirtti.
KITOB 2019 Kurban Bayramı tahmini doluluk oranını açıkladı
image Kurban Bayramı süresince gerçekleşmesi tahmin edilen KITOB Otel Doluluk oranları açıklandı.