Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 15 Şubat 2019, Cuma 09:40
banner

Ataoğlu: "Fuarların Kuzey Kıbrıs'a olumlu geri dönüşümleri bulunuyor"

Ataoğlu: Fuarların Kuzey Kıbrıs'a olumlu geri dönüşümleri bulunuyorTurizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, katıldığı bir televizyon programında uluslararası fuarların nitelikli işbirliği fırsatlarının yakalanabileceği etkili platformlar olduğunu vurguladı.
Paylaş  
9
3
10
0

Fuarlarda hedeflerinin çeşitlendirilen turizm ürünleri ile yıl boyu ülkeye nitelikli turistler çekmek ve turizm gelirlerinin artırmak olduğunu ifade eden Ataoğlu, bu amaçla büyük bir uğraş verdiklerini ve gerekli adımları attıklarını ifade etti. EMİTT fuarında elde edilen başarının sektör ile uyum içinde çalışmanın bir eseri olduğunu  belirten Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, Dünyanın en büyük fuarı olan ITB Berlin fuarında da Kuzey Kıbrıs’ın günümüzün bilinçli turistlerine Kuzey Kıbrıs’ın sürdürülebilir turizmi destekleyen bir destinasyon olduğunu göstermek için gerekli hazırlıkları yaptıklarını söyledi.

Bakan Ataoğlu, Dünyanın dördüncü büyük Turizm Fuarı olan Emitte KKTC standının farklı bir konseptle tüm fuarın gözdesi olduğunu ve birincilik ödülü aldığını söyledi. 

Ataoğlu “ Bu yıl 94 ülkeden katılımcının yer aldığı EMİTT 2019 Turizm Fuarına, Turizm Profesyonelleri, sektör temsilcileri, Basın mensupları ve Bakanlık yetkililerinden oluşan bir ekiple katıldık. Fuarların Kuzey Kıbrıs’a olumlu geri dönüşümleri bulunuyor. Kuzey Kıbrıs’ın dünyaya açılan önemli bir pencere olan EMİTT fuarında yer alarak özellikli ürünleri ile turizm pazarına alternatif bir destinasyon olduğunu gösterme fırsatı bulduk. Bölgesinde lider ve Dünya’nın en büyük dört turizm fuarı arasında yer alan EMITT, 23 yıldır sektöre yeni iş ve işbirliği fırsatları sunan önemli bir turizm zirvesi olma özelliğini taşıyor. EMITT 2019, Türkiye'nin en büyük turizm fuarı olup nitelikli işbirliği fırsatlarını yakalayabileceğiniz etkili bir platform. Bu yıl dünyanın en eski ikinci batığı olan ve Girne Kalesinde koruma altına alınarak Fenike Döneminden bu yana Kıbrıs’ta yaşam bulan Batık gemi konsepti ile EMİTT fuarında ülkemizi temsil ettik. Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen EMİTT Turizm Fuarı’na çok iyi hazırlandık ve son iki yıldır aldığımız en iyi stant ödülüne bu yıl işlevselliğin de eklendiği en organize stant ödülünü ekledik. Fuarın açıldığı günden itibaren Kuzey Kıbrıs Standımız son derece ilgi gördü. Fuarın en çok ilgi gören standı olarak dikkat çektik. Amacımız çeşitlendirdiğimiz turizm ürünlerimiz ile yıl boyu ülkemize nitelikli turistler çekmek, turizm gelirlerinin artması için büyük uğraş veriyor, bu amaçla gerekli adımları atıyoruz” dedi. 

“ITB, DÜNYANIN DEĞİŞEN TURİST PROFİLİNE UYGUN OLARAK ÇEŞİTLENDİRDİĞİMİZ TURİZM ÜRÜNLERİMİZİ TANITABİLECEĞİMİZ EN ÖNEMLİ FUAR”

Bakan Ataoğlu, KKTC’nin bir başka önemli fuar olan Berlin ITB’de temsil edileceğini ve KKTC turizmi açısından en önemli destinasyonlardan biri olan Almanya’da ciddi temaslarda bulunacaklarını anlattı;  Ataoğlu, “ITB, Dünyanın değişen turist profiline uygun olarak çeşitlendirdiğimiz turizm ürünlerimizi tanıtabileceğimiz en önemli fuar. Gerek şu anda ülkemize gelen yabancı turistlerin büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor olması gerekse de Almanya’nın ana pazarlarımızdan biri olması nedeni ile ITB bizler için çok önemli. ITB’de Kuzey Kıbrıs’ın günümüzün bilinçli turistlerine sürdürülebilir turizmi destekleyen bir destinasyon olduğunu göstermek için gerekli hazırlıkları yapıyoruz. Bu kapsamda Almanya’da olduğumuz sürece ülkemize yeni tur operatörlerinin turist göndermesi için çeşitli temaslarımız olacak yine pek çok basın yayın kuruluşu ile bir araya gelip ülkemizi anlatacağız ayrıca sektörümüz de paydaşları ile önceden aldıkları pek çok randevuya katılıp yeni anlaşmalar yapacak. Dolayısı ile bizler bakanlık olarak sektörle uyum içerisinde personelimizin katkısı ile fuara en iyi şekilde katılmak için çalışıyoruz”. dedi

YERLİ İSTİHDAM VE ÜRETİMDE CİDDİ ADIMLAR ATIYORUZ 

Yerli istihdam ve yerel üretimde  ciddi adımlar atmaya başladıklarını ifade eden Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, “ Sayın Başbakan ve 5 Bakan arkadaşımız ile birlikte yerli üreticiler ve turizm sektörümüzün kıymetli paydaşları ile bir araya geldik. Sorunların tespiti ve çözüm önerileri ile ilgili çok verimli bir toplantı oldu. Önümüzdeki günlerde toplantı ile ilgili rapora son hali verilecek ve bu toplantılarımıza kararlaştırdığımız daha küçük ve spesifik toplantılara da devam edeceğiz. Bakanlığımız himayelerinde gerçekleştirilen yerel istihdam ve yerli üretiminin artırılması yönünde Başbakanlık ve ilgili Bakanlıklar ile sektör temsilcilerimizi geniş katılımla bir araya getirdik. Verimli geçen Toplantımızda sektörümüzün görüş ve önerilerini aldık. Amacımız bir yandan turizm gelirlerini yükseltmek ve ülkeye nitelikli turist getirmek. Eş zamanlı olarak da ülke insanımızın memnun olacakları şartlarda ve ücretlerde istihdamını sağlamaktır. Gerek bakanlığımız gerek hükümetimiz sektör ile birlikte önemli çalışmalar yaparak ortak bir yol haritası belirlemeye çalışıyor. Hedefimiz yerli istihdamı artırmak ve üretimde mümkün oldu kadar dışa bağımlılığı azaltarak, yerli üretimi sürdürülebilir bir yapıyla turizm sektörünün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde piyasaya kazandırmaktır” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Üstel: "Müze Kart sisteminden artık KKTC vatandaşları da aynı şekilde faydala...
image Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel,Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile yaptığı görüşmeleri değerlendirdi.
Savaşan: "Kuzey Kıbrıs güvenli bir turizm ülkesi, panik yaratılmamalı!"
image Çatalköy'deki mühimmat deposunda gerçekleşen patlama hakkında değerlendirmelerde bulunan Sağlık Turizmi Konseyi Dünya Başkan Yardımcısı ve Kıbrıs Başkanı Savaşan, "Kuzey Kıbrıs güvenli bir turizm ülkesi, panik yaratıl...
Otellerin ağustos ayı doluluk oranı yüzde 64
image Kıbrıs Türk Otelciler Birliği'ne üye otellerin ağustos doluluk oranı yüzde 64 oldu.