Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 25 Şubat 2019, Pazartesi 12:30
banner

KTOB açıkladı: "Ocak konaklamalarında %20 düşüş var"

KTOB açıkladı: Ocak konaklamalarında %20 düşüş varKTOB Başkanı Dimağ Çağıner turizmde sorunların büyümekte olduğuna işaret ederek, Ocak ayında konaklamalarda yüzde 20 düşüş yaşandığını açıkladı.
Paylaş  
54
46
55
0

Dimağ Çağıner, yaptığı yazılı açıklamasında “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti turizminde iyi gidişat gelen yolcu ile ölçülemez” dedi ve turizmde iyi gidişatın en önemli göstergesinin konaklama tesislerinde konaklayan kişi sayısı ve geceleme sayısı olduğunun altını çizdi.

“Geçen yıldan bu yıla yatak arzı gelen turist sayısının üzerinde bir artış göstermiş, hatta gelen turist sayısında bir miktar düşüş olduğu için doluluk oranlarında belirgin düşüşler olmuştur” ifadelerini kullanan KTOB Başkanı Çağıner,  şöyle devam etti: “Bu bize  turizmde planlamanın doğru yapılmadığını gösteriyor. Doğru planlama için sadece ilave yatak hedefi koymak yetmez, bu ilave yatakların nasıl pazarlanacağı, potansiyel misafirlerin ulaşımlarının nasıl sağlanacağının planlanması gerekmektedir.”

2018- 2019 Ocak ayı kıyaslamalı konaklamalarında %10 düşüş yaşanırken, toplam gecelemde ise %7 düşüş gerçekleştiğini ifade eden Dimağ Çağıner, “ülkede gerçekleşen ilave yatak arzı ile geçen yılki otel doluluk oranlarına kıyasla  %20 civarı düşüş gerçekleşmiştir. Bu örnek bize çarpıcı bir şekilde doğru planlama yapılmadığı zaman yaşanabilecekleri göstermektedir” dedi.

KTOB Başkanı Çağıner, “İleriye dönük rezervasyonlarda ise özellikle Türkiye’den gelen turist sayılarına bakılınca geçen yıla oranla gözle görünür düşüş görülmekte olduğunu da vurguladı ve acil tedbir alınmasını istedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Üstel: "Anavatan Türkiye ile etkin tanıtım ve ulaşım politikası oluşturuyoruz...
image Kuzey Kıbrıs Turizm İşbirliği Toplantısı Ankara'da düzenlendi. Turizm Bakanı Üstel, Turizm İşbirliği Toplantısı'nda, Ankara'daki turizm paydaşları ile bir araya geldi.
Turizm Bakanı Üstel, Ankara'da Turizm İşbirliği Toplantısı'na katılacak
image Turizm Bakanı Ünal Üstel, Ankara'da Turizm İşbirliği Toplantısı'na katılacak
Üstel, Ankara'da Turizm İşbirliği Toplantısı'na katılacak
image Turizm Bakanı Üstel, KKTC Turizm İşbirliği Toplantısına katılmak üzere Ankara'ya gidiyor.