Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TURİZM 17 Temmuz 2019, Çarşamba 10:33
banner

Üstel: 'Antik Limanı başıboş düzenden kurtaracağız'

Üstel: 'Antik Limanı başıboş düzenden kurtaracağız'Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Antik Liman’da gerekli müdahaleleri yaparak, iyileştirme çalışmaları yapacaklarını belirtti.
Paylaş  
47
47
47
0

banner

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

 Antik Liman’a el birliğiyle sahip çıkmak zorunda olduklarını dile getiren Üstel, limanı daha iyi bir şekle getirmek için kolları sıvadıklarını kaydederek, “Antik Limanı başıboş düzenden kurtaracağız” dedi. Üstel, Antik Liman’ın iyileştirilmesi konusunda herkesin fedakarlık göstermesi gerektiğini, istenilen konumuna gelinemezse limanın işletilmesi için “yap-işlet-devret” modelinin de gündeme gelebileceğini söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Diyalog TV’de Çiğdem Aydın’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Merhaba” programına konuk oldu.

Girne Antik Liman, Kordonboyu ve mendirekteki çevre ve görüntü kirliliğine dikkat çeken Üstel, “Antik Liman, yalnızca ülkemizin değil Akdeniz’in çanağından bulunmayan eşsiz bir yerdir. En güzel miraslardan biri olan limana baktığımızda görüntü ve çevre kirliliği hakim. Maalesef Antik Liman’da istediğimiz yerde değiliz. Liman artık insanların gittiğinde rahatsız olduğu bir bölge konumuna geldi” diye konuştu.

“LİMAN ESNAFI BAŞIBOŞ KALDI”

Antik Liman’da büyük ihmallerin olduğunu söyleyen Üstel, bölgedeki esnaf ve tekne sahiplerinin de gerekli özeni göstermediğini ifade etti. Antik Liman’da otorite eksikliği nedeniyle esnafın başıboş kaldığını aktaran Üstel, “Liman yağmalanır hale geldi. Bölgedeki esnaf devlete olan borçlarını ödemiyor” dedi. Limanda yaklaşık 80 tane yatın sahipsiz şekilde durduğunu belirten Üstel, limanda teknesi bulunanlara ihbar gönderdiklerini, yat sahiplerinin harçlarını ödemezse teknelerini çekeceklerini dile getirdi.

Göreve ilk geldikleri andan itibaren Antik Liman için harekete geçtiklerini ve ilk ziyaretlerden birini de limana yaptıklarını hatırlatan Üstel, “Kuzey Kıbrıs’ın gözdesi olan Antik Liman’ı ziyaret ettiğimizde üzüldük. Sandalyeler, buzluklar yolun içine kadar girmiş durumda. Bölgedeki esnafın birbirlerine saygılı olması lazım. Çevreyi kirletenlere karşı esnafın da uyarıcı pozisyonda olması lazım. Limanda ciddi bir çevre ve görüntü kirliliği hakim. Limana öncelik olarak temizlik yapacağız” ifadelerini kullandı.

“LİMANDA YETKİ KARMAŞASI YOK”

Girne Antik Liman’da yetki karmaşası olmadığını aktaran Üstel, “Turizm Bakanlığı limanı devraldığında limandaki çevre denetimi için Çevre Dairesi’ni oluşturmuştuk. Çevre Dairesi’nin ceza kesme yetkisi var. 2014 yılında gelen iktidar bakanlıklar paylaşılırken çevre dairesini limandan çekti ve liman sahipsiz kaldı. Turizm Bakanlığı limana başka kontrolcüler koymadığı için liman sahipsiz kaldı” dedi.

Limanda müşterek hareket edilmesi gerektiğine dikkat çeken Üstel, “Antik Liman’da herkesin görevi belli. Girne Belediyesi limandaki lokantaları kontrol etmekle mükelleftir. Tarihi binaların dışına yapılan çıkıntıların belediyenin kontrolündedir. Turizm Bakanlığı kıyı şeridi ve tarihi dokuyu korumakla mükelleftir. Belediyenin her yerde olduğu gibi limanda da görevi bellidir” dedi.

“MENDİREĞİ ESKİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Liman için kolları sıvadıklarını kaydeden Üstel, “İlerleyen günlerde Çevre Dairesi’nin düzenini tekrar oluşturacağız ve ceza yazma yetkisini yeniden vereceğiz. Limanın içini temizliğe başlıyoruz. Girne Belediyesi ile de müşterek hareket edeceğiz. Ardından mendireği eski şekline getireceğiz. Eylül ayı itibariyle ihaleye çıkarak limanı iyileştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Güney Kıbrıs'a seyahat edenlerin sayısı Ağustos 2019'da arttı
image Güney Kıbrıs'a bu yılın Ağustos ayında seyahat edenlerin oranı yüzde 1,7 artarak 745.277 kişi oldu.
Çağıner: "Turizmde açlığı giderecek proje bir türlü gündeme alınamadı"
image Lokomotif sektör turizmde "yerel istihdam açlığı" olduğuna dikkat çeken Otelciler Birliği Başkanı Çağıner'e göre, bu açlık “turizm koleji” projesiyle ortadan kalkacaktı, fakat "turizmde açlığı giderecek proje bir türl...
Otellerin eylül ayı doluluk oranı yüzde 64
image Kıbrıs Türk Otelciler Birliği, otellerin eylül ayı doluluk oranının yüzde 64 olduğunu duyurdu. Geçtiğimiz yılın eylül ayına göre bu yılki oranda yüzde 6'lık artış yaşandı.