Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 29 Ağustos 2017, Salı 16:02
banner

Akdağ: "Yeni yapılacak hastane, 200 bin metrekarelik küçük bir kasaba olacak"

Akdağ: Yeni yapılacak hastane, 200 bin metrekarelik küçük bir kasaba olacakTürkiye Cumhuriyeti (TC) Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ, KKTC’ye yapacakları hastanenin kapalı alanının yaklaşık 200 bin metrekare olacağını kaydetti.
Paylaş  
46
47
46
1

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ, KKTC’ye yapacakları hastanenin kapalı alanının yaklaşık 200 bin metrekare olacağını kaydetti.

Sağlığı ajandalarında en ön sıraya koyduklarını belirten Akdağ, “KKTC’deki sağlık hizmetlerini ayağa kaldırmak, mükemmel seviyeye getirmek için elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

Bu konuda tecrübeleri de, mali imkanları da olduğunu söyleyen, KKTC’de insan kaynağının da yeterli olduğunu belirten Akdağ, “Burada önemli sayıda ve çok değerli doktorlar var. Bu insan kaynağının kıymetini bilmeli, emeğinin karşılığını kendilerine layığı ile ödemeliyiz” şeklinde konuştu.

AKDAĞ’DAN DR. BURHAN NALBANTOĞLU DEVLET HASTANESİ’NE ZİYARET

KKTC’de temaslarda bulunan Akdağ, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek yetkililerden hastane hakkında bilgi aldı.

Akdağ’a ziyaretinde Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da eşlik etti.

Recep Akdağ’ı hastane kapısında Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, başhekim yardımcıları, başhemşireler ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri karşıladı.

Hastane girişinde vatandaşlarla da sohbet eden Akdağ, daha sonra Başhekimliğe geçti.

Başhekimlik koltuğunda ağırlanan TC Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ, ilk sözü Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’na bıraktı.

SUCUOĞLU: “SAYIN BAKANIN BU GÖREVE GELMESİNDEN MUTLULUK DUYDUM”

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Recep Akdağ’ın Türkiye’de Sağlık Bakanı olarak da görev yaptığını anımsatarak,  Akdağ’ı 3-4 defa ziyaret ettiğini söyledi.

Sucuoğlu, “Sayın Bakanın bu göreve geldiğini öğrendiğimde büyük mutluk duydum, KKTC’de sağlığın önemli mesafeler kat edeceğini söyledim” dedi.

Geçmişte Türkiye’de sağlığın ne durumda olduğuna ve İstanbul’daki eğitim yıllarına işaret eden Sağlık Bakanı Sucuoğlu, şöyle devam etti:

“Sayın Akdağ, Sağlık Bakanlığı’na geldiği gün itibarıyla Türkiye’de devrim yaşandı. Şu anda Anavatanda, Türk halkının en büyük memnuniyet duyduğu hizmetlerden biri sağlıktır. Sayın Akdağ’ın tecrübelerinden ve bilgilerinden yararlandık, bundan sonra da yararlanacağız. Sağlık Bakanlığı ekibi olarak bunu şans olarak görüyoruz.”

AKDAĞ: “İŞBİRLİĞİNİ VE DESTEKLERİ VAZİFEMİZ OLARAK BİLİYORUZ”

TC Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşleri Koordinasyon Sorumlusu Recep Akdağ ise konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin göz bebeği olduğunu söyleyerek, “Ben Erzurumluyum. 15 senedir Erzurum milletvekiliyim. Bir gözüm Erzurum’sa, diğer gözüm de KKTC’dir.  Hiçbirini hiçbirinden ayıramayız. Ak Parti hükümetleri olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle başından beri meseleye bakış açımız budur. TC hükümetleri Kıbrıs’a her zaman bu gözle bakmıştır” dedi.

TC ile KKTC hükümetleri arasındaki ekonomik işbirliği ve kalkınma programlarına işaret eden Akdağ, “Bu işbirliğini ve destekleri vazifemiz olarak biliyoruz. Bunlar, bizim için görev hükmündedir” şeklinde konuştu.

Sağlık konusunda da açıklamalarda bulunan Akdağ,  Türkiye’nin  sağlık konusunda dünyaya örnek teşkil edecek dönüşüm yaşadığını, bunun 10 sene içinde olduğunu söyledi, “İhtiyaçlar değişiyor, genel doğrular değişmiyor. Asıl hedef vatandaşın doğru dürüst sağlık hizmeti almasıdır. Biz bunun için varız” dedi. 

“TÜRKİYE’DE NELERE KARŞI ÇIKMADILAR Kİ...”

Türkiye’de sağlık alanındaki değişimde sıkıntılar yaşandığını, dönüşümden çekinenler olduğunu kaydeden Akdağ şunu dile getirdi:

“Türkiye’de nelere karşı çıkmadılar ki. Hastanelerin aynı çatı altında birleşmesine, kamuda çalışan hekimlerin şahsi ofislerinin ortadan kaldırılmasına karşı çıktılar. Tabi ki ortadan kaldırılmalı ama hekimlerin hakkı da, emekleri de kendilerine mutlaka teslim edilmeli.

İnşallah bunu başarırız. Türkiye’de yaptık, yapabildik. Burada yapamamamız için sebep yok. El ele verdikten sonra neden yapamayalım?”

“İNSAN KAYNAĞIMIZ İYİ. BUNUN KIYMETİNİ BİLMELİYİZ”

KKTC’deki sağlık hizmetlerini ayağa kaldırıp, en mükemmel seviyeye getirmek için ellerinden gelen desteği vereceklerini de vurgulayan Recep Akdağ, şunları ekledi:

“Sağlığı ajandamızda en ön sıraya koyduk. Kıbrıs Türk toplumu bu meseleye sahip çıkarsa başarabiliriz. Türkiye’de bunu böyle başardık. Bu işte tecrübemiz var, mali imkanlarımız, finansmanımız da yeterli. İnsan kaynakları da yeterli. KKTC’de önemli sayıda ve çok değerli doktorlarımız var. İnsan kaynağımız iyi. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Bu insan kaynağının emeğinin karşılığını kendilerine layığı ile ödemeliyiz.”

YENİ HASTANE... “KÜÇÜK BİR KASABA...”

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi konusunda da açıklama yapan, hastanenin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Akdağ, “Bu hastanenin yapımının üzerinden yarım asır geçti. İhtiyaçlar, talepler değişti. Projeler yapıldıktan sonra kesin konuşabiliriz ama bizim KKTC’ye yapacağımız hastanenin kapalı alan itibarıyla büyüklüğü 200 bin metrekare civarında olacak. Evet, bu küçük bir kasabadır” dedi.

Türkiye’de yaptıkları hastanelerin böyle olduğunu belirten Akdağ, “Burada Kıbrıs Türk halkının hakkı var. Bu kadar çile çekmiş bir halkın elbette buna hakkı var” ifadesine yer verdi.

KKTC’ye yeni bir hastane yapılmasının vatandaşın talebi olduğunu da vurgulayan Akdağ, “İnşallah bu projeyi en kısa zamanda, KKTC yönetimi ile birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

Akdağ, açıklamalarının ve başhekimlikteki bilgi alışverişinin ardından, diğer ziyaretlerini gerçekleştirmek üzere hastaneden ayrıldı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
0
 
0
 
1
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
29 Ağustos 2017, Salı
Mustafa Ergenç         - Lefkoşa
Sn Akdağ Lefkoşamızıda köy halinden kent haline dönüştürülmesi için maddi - manevi katkı sağlarsanız çok mutlu oluruz.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Kış aylarında hastalıklarla boğuşmamak için beslenmenize dikkat etmelisiniz!...
image Kış döneminde soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok mevsimsel hastalıkla karşı karşıya kalınabiliyor.
Sağlık Bakanlığı "Ağız Diş Sağlığı ve Koruyucu Diş Hekimliği Semineri" düzenl...
image KKTC Sağlık Bakanlığı "Diş Hekimliği Haftası" etkinlikleri kapsamında "Ağız Diş Sağlığı ve Koruyucu Diş Hekimliği Semineri" düzenliyor.Sağlık Bakanlığı'nın daveti ile  FDI Dünya Diş Hekimliği Birliği Seçilmiş Başkanı ...
Uzmanlar, Nalbantoğlu'nda yaşlılık ve yaşlılıkta yaşanan sorunları anlattı
image Sağlık Bakanlığı tarafından, “Yaşlılık ve Yaşlılıkta Yaşanan Sorunlar” konulu iki ayrı seminer düzenlendi.