Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 4 Kasım 2017, Cumartesi 18:00
banner

Siber: "Sağlıklı bir yaşam için devlet üzerine düşeni yapmalı"

Siber: Sağlıklı bir yaşam için devlet üzerine düşeni yapmalıCumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği’nin düzenlediği “Önemli Bir İş: Doğru Beslenme” isimli konferanslar dizisinin açılış etkinliğine katıldı.
Paylaş  
17
22
17
1

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği’nin düzenlediği “Önemli Bir İş: Doğru Beslenme” isimli konferanslar dizisinin açılış etkinliğine katıldı.

Cumhuriyet Meclisi Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Başkan Siber etkinlikte yaptığı konuşmada, insan ömrünün kısa olduğunu ve bu nedenle bütün çabaların yaşanılan ömrün kaliteli yaşanması adına olduğunu ifade etti.

Sağlıklı bir yaşam için devletin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade eden Siber, aynı zamanda bireyin de kendi sorumlulukları olduğunu hatırlattı.

“DİYABETİ KADIN YÖNETİR”

Kendisinden önceki konuşmalarda “Diyabeti kadın yönetir” vurgusu yapıldığını ifade eden Siber, şöyle devam etti:

“Bu görüşe ben de katılıyorum. Keşke yönetimde kadına daha çok yer verebilseydik.Çünkü kadın evini, işini, hastalıkları yönetir. Yeter ki fırsat verilsin kadınlarımıza. Kadınların yönetim becerisi doğasında vardır. Bir kaç işi birada yönetebilir. Bu yüzden ümit ederim ki daha güzel bir dünyaya ulaşmak için , erkekler kadına yönetimde daha çok yer verme motivasyonu ile çalışırlar.”

“DİYABET KKTC’DE ÇOK FAZLA… AKDENİZ KÜLTÜRÜ BESLENME ALIŞKANLIĞI YOK”

Diyabetin KKTC’de çok fazla olduğunu vurgulayan Siber, beslenme alışkanlıklarına bakıldığında Akdeniz kültürü beslenme alışkanlığı olmadığını söyledi.

Teknolojinin baş döndürücü hızla ilerlediği günümüzde sağlığa olumsuz etkileri olduğunu vurgulayan Siber, bu durumun “oturarak yaşam sürme” alışkanlığına yol açtığını belirtti.

Siber, ülkede diyabete katkı yapan en önemli etkenlerden birinin de yürüyüş ve bisiklet yollarının yeteri kadar olmayışı olduğuna vurgu yaparak, bu konuda yerel yönetimlere büyük görevler düştüğünü ifade etti.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
4 Kasım 2017, Cumartesi
vatandas         - k.kibris
Diyabeti kadin yonetir sozunden benim anladigim mutfak kulturumuzun sorumlulari once analar sonra esler.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Üroloji uzmanı: Mutlu bir cinsel yaşam için "dumansız yatak odası" 
image Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, çok sigara içen erkeklerde sertleşme probleminin görülme riskinin arttığını açıkladı. Dr. Işık, çiftlerin cinsel mutluluğu için ’Dumansız Yatak Odası’nın önemini vurgula...
Demir eksikliği olanlar nasıl beslenmeli?
image Yanlış beslenme veya bazı hastalıklar sebebiyle vücuttaki demir mineralinin yetersizliği anlamına gelen demir eksikliği, halsizlik, yorgunluk, huzursuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.
Gürkut: "Diyabetin tedavisi, kontrol ve takibi hastalar açısından kolaylaştır...
image Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, “Maliyetleri gerekçe göstererek çağdaş tedavi yöntemlerinden uzaklaşmak, ileride çok daha büyük giderlerin ödenmesine yol açacaktır” diyerek, diyabetin tedavisi,...