Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 5 Mart 2018, Pazartesi 12:09
banner

Besim: "Kapalı alanlarda sigara içme yasağıyla ilgili denetimler başladı"

Besim: Kapalı alanlarda sigara içme yasağıyla ilgili denetimler başladıSağlık Bakanı Filiz Besim, kapalı alanlarda sigara içme yasağına uyulması gerektiğini vurguladı.
Paylaş  
7
3
7
1

Sağlık Bakanı Filiz Besim, kapalı alanlarda sigara içme yasağına uyulması gerektiğini vurguladı.

Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası’nı uygulama yetkisinin Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nde olduğunu, bu yasadan yola çıkarak Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’nin bugünden itibaren tüm kapalı alanlarda sigara denetimlerine başladığını bildiren Sağlık Bakanı Besim, “Bu denetimler, kamu kurum ve kuruluşlarında, lokanta, kafeterya, büfe, kahvehane, pastane ve benzeri toplu tüketim yerlerinin tüm kapalı alanlarında yapılacaktır. Kumarhane, bar, disko ve gece kulüpleri de bu yasa çerçevesinde yasaya uygun olarak denetlenecektir” dedi.

Besim, Sağlık Bakanlığı olarak vatandaşlardan beklentilerinin; yasaya uymaları, uyulmadığını gördükleri yerlerde ise Sağlık Bakanlığı web sitesine mesaj göndererek veya Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne şahsen ulaşarak duyuruda ve şikâyette bulunmaları olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Filiz Besim’in konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Kapalı alanlarda sigara içme yasağına uyulması gerekir.

Bilindiği üzere KKTC’de 2008 yılında yürürlüğe giren 44/2008 Sayılı ”Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası” ile kapalı alanda sigara içilmesi yasaklanmıştır. Ancak ”alkollü içki satılsın veya satılmasın lokanta, kafeterya, büfe, kahvehane, pastane ve benzeri toplu tüketim yerlerinin kapalı alanları” ile ”kumarhane, disko, gece kulübü ve barlarda” bu yasak 1 Ocak 2010’a kadar askıya alınmıştı.

Bu tarihten sonra dönem dönem sigara yasağı uygulanmaya çalışılmışsa da, bu uygulamada maalesef hiç bir zaman tam anlamıyla başarılı ve etkin olunamadığı gözlemlendi.

Sigaranın tartışılmaz zararları, artık dünya genelinde çok iyi bilinmektedir. Dünya genelinde birçok ülkede kapalı alanlarda sigara içilmesi yasak olmasına rağmen ülkemizde bu yasanın uygulanamaması kabul edilemez.

Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası’nı uygulama yetkisi KKTC Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri’ndedir. Bu yasadan yola çıkarak KKTC Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, 5 Mart 2018 tarihinden itibaren tüm kapalı alanlarda sigara denetimlerini başlatmıştır.

Bu denetimler, kamu kurum ve kuruluşlarında, lokanta, kafeterya, büfe, kahvehane, pastane ve benzeri toplu tüketim yerlerinin tüm kapalı alanlarında yapılacaktır. Kumarhane, bar, disko ve gece kulüpleri de bu yasa çerçevesinde yasaya uygun olarak denetlenecektir.

KKTC Sağlık Bakanlığı olarak vatandaşlarımızdan beklentimiz yasaya uymaları, uyulmadığını gördükleri yerlerde ise Sağlık Bakanlığı web sitesine mesaj göndererek veya Temel Sağlık Hizmetlerine şahsen ulaşarak duyuruda ve şikâyette bulunmalarıdır.

Hukuk devleti olmak yasalara uymayı gerektirir. Yasaları uygulamak ise yürütmenin görevidir.

Biz bu dönemde gerek hükümet gerekse Sağlık Bakanlığı olarak yetki alanımızda olan her yasayı uygulamayı, çağdışı kalmış yasaları ise güncellemeyi kendimize görev bildik.

Vatandaşlarımızdan beklentimiz bu konuda bize destek olmalarıdır. Bu ülkeyi hep birlikte el ele vererek düzelteceğiz. Hukuk ve sağlık hepimize gereklidir.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
6 Mart 2018, Salı
Goncoloz         - Sorma gir hani
Guzel ve cok gec kalinmis bir uygulama. Yalniz once, Meclis'ten, Milletvekilerinden ve Bakan odalarindan baslayiniz. Once sizler ki bu yasayi yaptiniz ornek olunuz ve sonra ful denetlemeye hakkiniz olsun! Eski Meclis Baskan Yardimcisi ve bazi Bakanlar odalarinda sigara icti/iciyorlar.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tabipler Birliği: "Ülkede antibiyotik kullanımında büyük sorunlar var"
image Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı Sorumlusu Dr. Emre Y. Vudalı, ülkede antibiyotik kullanımı konusunda büyük sorunlar bulunduğu uyarısı yaptı.
"Bazı kurul ilaçları artık devlet hastanesi eczanelerinden alınabilecek"
image Sağlık Bakanlığı, İlaç Kurulu kararıyla hastalara verilen bazı ilaçların pazartesinden itibaren hastane eczanelerinden alınabileceğini açıkladı.
"Kalp hastalıkları olanlar bu aylarda daha dikkatli olmalı"
image Soğuk havalarda kalp atım sayısı artıyor, kan basıncı yükseliyor ve kalbe binen iş yükü artıyor.