Ana Sayfa >> SAĞLIK 8 Mart 2018, Perşembe 08:20

Kimyasal maddelerle temizlik ypaanların akciğerleri günde bir paket sigara içmişcesine zarar görüyor

Kimyasal maddelerle temizlik ypaanların akciğerleri günde bir paket sigara içmişcesine zarar görüyorNorveç‘te Bergen Üniversitesi‘nde 6 binden fazla kişiyle yürütülen araştırmanın sonuçları paylaşıldı.
Paylaş  
3
3
2
0

Norveç‘te Bergen Üniversitesi‘nde 6 binden fazla kişiyle yürütülen araştırmanın sonuçları paylaşıldı.

20 yıldan fazla süredir 6 binden fazla kişi üzerinde yürütülen araştırmaya göre, evini kimyasal maddeler yardımıyla temizleyenlerin akciğerleri günde bir paket sigara içmişcesine zarar görüyor.

Yaşam alalarımızı temizlemeye haftada 3-17 saatimizi ayırıyoruz. Temizliği yapabilmemiz için de kimyasal maddelerden yardım almamız gerekiyor. İşte bu yardım akciğerlerimize zarar vermemize yol açıyor.

GÜNDE 1 PAKET SİGARAYA EŞDEĞER

Bergen Üniversitesi’nde yapılan araştırma ile 20 yıl boyunca 6,235 kadın ve erkeğin akciğeri takip edildi. 20 yılın sonunda ise evinde kimyasalla temizlik yapan kadınların akciğer kapasitesinde ciddi bir düşüş olduğu ortaya çıkıyor. Günde 1 paket sigara içmeye eşdeğer olan bu düşüş ise kimyasal temizlik malzemelerinin tehlikelerini ortaya çıkarıyor.

Uzmanlar temizlikte daha az çamaşır suyu kullanılması gerektiğini ve çoğu temizlik işleri için su ve mikrofiber bezlerin yeterli olduğunu söylüyorlar. Bunun dışında ise yüksek sıcaklıktaki buharın püskürtülmesi ile yapılan buharlı temizlik de kimyasal kullanılmadan derinlemesine temizlik yapmanın bir başka çözümü. Buharlı temizlik ürünleri bakterilerin yüzde 99,99’unu öldürmekte ve kişi sağlığına zarar vermemekte.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Eczacılar Birliği, tüberküloz günü nedeniyle mesaj yayımladı
Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB)  Başkanı Süay Sevinç, 24 Mart “Dünya Tüberküloz Günü”  nedeniyle mesaj yayımladı.
Sigara denetimleri çerçevesinde 79 işletmeye cezai işlem uygulandı
Sağlık Bakanlığı, ‘Tütün Ürünlerinin Zararlarından Korunma ve Denetim Yasası’ uyarınca 324 kurum ve işletmeyi denetledi, 79 işletmeye cezai işlem uyguladı.
Savaşan: "Artı bir daha fazla sevelim, içselleştirelim"
Sağlık Turizmi Konseyi Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Dünya Down Sendromu Günü’nde gerçekleştirdiği “Çorabını Gey da Gel” etkinliğine katıldı.