Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 8 Mart 2018, Perşembe 08:20
banner

Kimyasal maddelerle temizlik ypaanların akciğerleri günde bir paket sigara içmişcesine zarar görüyor

Kimyasal maddelerle temizlik ypaanların akciğerleri günde bir paket sigara içmişcesine zarar görüyorNorveç‘te Bergen Üniversitesi‘nde 6 binden fazla kişiyle yürütülen araştırmanın sonuçları paylaşıldı.
Paylaş  
4
4
3
0

Norveç‘te Bergen Üniversitesi‘nde 6 binden fazla kişiyle yürütülen araştırmanın sonuçları paylaşıldı.

20 yıldan fazla süredir 6 binden fazla kişi üzerinde yürütülen araştırmaya göre, evini kimyasal maddeler yardımıyla temizleyenlerin akciğerleri günde bir paket sigara içmişcesine zarar görüyor.

Yaşam alalarımızı temizlemeye haftada 3-17 saatimizi ayırıyoruz. Temizliği yapabilmemiz için de kimyasal maddelerden yardım almamız gerekiyor. İşte bu yardım akciğerlerimize zarar vermemize yol açıyor.

GÜNDE 1 PAKET SİGARAYA EŞDEĞER

Bergen Üniversitesi’nde yapılan araştırma ile 20 yıl boyunca 6,235 kadın ve erkeğin akciğeri takip edildi. 20 yılın sonunda ise evinde kimyasalla temizlik yapan kadınların akciğer kapasitesinde ciddi bir düşüş olduğu ortaya çıkıyor. Günde 1 paket sigara içmeye eşdeğer olan bu düşüş ise kimyasal temizlik malzemelerinin tehlikelerini ortaya çıkarıyor.

Uzmanlar temizlikte daha az çamaşır suyu kullanılması gerektiğini ve çoğu temizlik işleri için su ve mikrofiber bezlerin yeterli olduğunu söylüyorlar. Bunun dışında ise yüksek sıcaklıktaki buharın püskürtülmesi ile yapılan buharlı temizlik de kimyasal kullanılmadan derinlemesine temizlik yapmanın bir başka çözümü. Buharlı temizlik ürünleri bakterilerin yüzde 99,99’unu öldürmekte ve kişi sağlığına zarar vermemekte.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Uçak iniş yaparken uyumak kulağa kalıcı hasar verebiliyor
image ABD'de Harvard Tıp Fakültesi'nin yaptığı bir araştırma, uçaktaki ani irtifa kayıplarının uyuyan yolcuların kulaklarında kalıcı hasara yol açabileceğini gösterdi.
Hava kirliliği yaşlılarda bunama riskini artırıyor
image Hava kirliliğinin 50 yaş üstü kişilerde bunama riskini artırdığı belirtildi.
Tüp bebek yönteminde genetik test ile kadın yaşının önemi bitiyor mu?
image Gündelik koşturmacalar, kariyer kaygıları, geçirilmiş hastalıklar derken anne olma yaşı her geçen gün artıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, kadın yaşı 37’nin üzerine çıkmaya başlıyorsa ş...