Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 13 Mayıs 2018, Pazar 15:23
banner

Türkiye'nin ilaçları KKTC'ye şifa oldu

Türkiye'nin ilaçları KKTC'ye şifa olduTürkiye'nin eczacılık ürünleri ihracatı 5 yılda yüzde 16,1 artarak geçen yıl itibarıyla 875,3 milyon dolara ulaştı. KKTC, 30,5 milyon dolarla Türkiye’nin en fazla eczacılık ürünlerini ihracat ettiği ülkeler arasındaki yerini aldı.
Paylaş  
10
0
11
0

Türkiye'nin eczacılık ürünleri dünyanın dört bir yanına şifa götürdü. Sektörün ihracatı, 2013-2017 dönemini kapsayan 5 yılda yüzde 16,1 artarak geçen yıl itibarıyla 875,3 milyon dolara yükseldi. Stratejik alan olarak nitelendirilen ilaç sektöründe yatırımlar ve bu yöndeki teşvikler son yıllarda yoğunlaşırken Türkiye'nin net ithalatçı konumda olduğu eczacılık ürünlerindeki ihracatı da ivme kazandı. Türkiye bu dönemde, provitamin ve vitaminler, hormonlar, antibiyotikler, kan, serumlar, aşılar, ilaçlar, gaz bezleri ve steril malzemelerin aralarında bulunduğu eczacılık ürünlerini 5 kıtaya ulaştırdı.

KKTC en fazla ihracat edilen ülkeler arasında

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, eczacılık ürünlerinin ihracatından son 5 yılda elde edilen toplam kazanç 4,1 milyar doları buldu. Türkiye'nin eczacılık ürünleri ihracatı 5 yılda yüzde 16,1 artarak geçen yıl itibarıyla 875,3 milyon dolar olarak kaydedildi. Söz konusu kalemde geçen yıl en fazla ihracat yapılan ülke 136,4 milyon dolarla Güney Kore oldu. Bu ülkeyi, 64,6 milyon dolarla Irak, 55,3 milyon dolarla İsviçre ve 30,5 milyon dolarla KKTC takip etti.

Türkiye eczacılık ürünlerine 5 yılda 21,5 milyar dolar ödedi

Türkiye'nin 5 yılda dışarıdan aldığı eczacılık ürünlerine ödediği toplam tutar ise 21,5 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Eczacılık ürünleri ithalatı 5 yılda yüzde 7,2 artış göstererek geçen yıl yaklaşık 4,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde Türkiye'nin eczacılık ürünlerini en çok aldığı ülke 795,8 milyon dolarla Almanya oldu. Bu ülkeyi, 591,3 milyon dolarla ABD, 394,2 milyon dolarla İsviçre ve 383,2 milyon dolarla İrlanda izledi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kalkanlı Yaşam Evi'nin açılışı 17 Ocak'a ertelendi
image 16 Ocak’ta açılışının yapılacağı duyurulan Kalkanlı Yaşam Evi, 1 gün sonra açılacak.
Sağlık Bakanlığı: "Son günlerde görülen grip hastalarındaki artış olağan bir ...
image Sağlık Bakanlığı, “ülkemizde son günlerde grip hastalarında görülen artışın  olağan ve beklenen bir durum” olduğunu bildirdi.
"Kayıtlı verem olgu sayısı her geçen yıl azalıyor"
image Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Göğüs Hastalıkla Çalışma Grubu, ülkede verem savaşının bazı sorunlara karşın başarılı olduğunu ve bu anlamda verem dispanserinin rolü önemli olduğunu vurguladı.