Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 31 Ağustos 2018, Cuma 14:51
banner

Tiroit Kanseri Nedir? Tiroit Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Tiroit Kanseri Nedir? Tiroit Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Tiroit kanseri, tiroit hücrelerinde görülür - boynunuzun tabanında, Adem elmasının hemen altında bulunan kelebek şeklinde bir bezdir.

Tiroidi, kalp atış hızını, kan basıncını, vücut ısısını ve kiloyu düzenleyen hormonlar üretir.

Tiroit kanseri çok yaygın olmasa da, gün geçtikçe oranlar artmaktadır.

Paylaş  
18
10
19
0


Tiroit Kanseri Nedir?
Tiroit kanseri

Tiroit kanseri, tiroit hücrelerinde görülür - boynunuzun tabanında, Adem elmasının hemen altında bulunan kelebek şeklinde bir bezdir. Tiroidi, kalp atış hızını, kan basıncını, vücut ısısını ve kiloyu düzenleyen hormonlar üretir. Tiroit kanseri çok yaygın olmasa da, gün geçtikçe oranlar artmaktadır. Doktorlar bunun yeni teknolojinin, geçmişte bulunamamış olabilecek küçük tiroit kanserlerinin bulunmasına izin vermesi olduğunu düşünüyor. Çoğu tiroit kanserli olan hasta tedaviyle iyileşebilir.

Troit Kanseri Belirtileri

Tiroit kanserleri belirtileri tipik olarak hastalığın erken döneminde çok görülmez.

Tiroit kanserleri büyüdükçe, gösterdiği belirtiler:
 • Boynunuzdaki deride hissedilebilen küçük bir yumru.
 • Ses kısıklığı da dahil olmak üzere sesinizdeki değişiklikler
 • Yutma güçlüğü
 • Boyun ve boğaz ağrısı
 • Boyundaki şişmiş lenf düğümleri

Ne Zaman Doktora Görünmeli?
Bu belirtilerden herhangi biri ile karşılaşırsanız, doktorunuzla randevu alın. tiroit kanseri yaygın değildir, bu nedenle doktorunuz öncelikle belirti ve semptomlarınızın diğer nedenlerini araştırabilir.

Tiriod Kanserinin Nedenleri Nelerdir?
Tiroit kanserine neyin sebep olduğu belli değil. Tiroit kanserindeki hücreler genetik değişiklikler geçirdiğinde (mutasyonlar) kanser oluşur. Mutasyonlar hücrelerin hızla büyümesine ve çoğalmasına izin verir. Hücreler, normal hücreler gibi, ölme yeteneğini de kaybeder. Birikmiş anormal tiroit hücreleri bir tümör oluşturur. Anormal hücreler yakın dokuları istila edebilir ve vücut boyunca yayılabilir.

Tiroit Kanserinin Türleri
Sahip olduğunuz tiroit kanserinin türü, tedaviyi ve prognozu belirler.

Papiller Tiroit Kanseri
Tiroit kanserinin en yaygın formu olan papiller, tiroit hormonları üreten ve depolayan foliküler hücrelerden kaynaklanır. Papiller tiroit kanseri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman insanları 30 ile 50 yaşları arasında etkiler.

Foliküler Tiroit Kanseri
Foliküler tiroit kanseride tiroitin foliküler hücrelerinden kaynaklanır. Genellikle 50 yaşından daha yaşlı insanları etkiler. Hurthle hücre kanseri, nadir ve potansiyel olarak daha agresif bir kanser türüdür.

Medüller Tiroit Kanseri
Medüller tiroit kanseri, kalsitonin hormonunu üreten C hücreleri olarak adlandırılan tiroit hücrelerinde başlar. Kandaki kalsitonin düzeylerinin yükselmesi medüller tiroit kanserini çok erken bir aşamada gösterebilir. Bu genetik bağlantı nadir olmakla birlikte, bazı genetik sendromlar medüller tiroit kanserinin riskini artırmaktadır.

Anaplastik Tiroit Kanseri
Anaplastik tiroit kanseri, tedavisi zor olan nadir ve hızlı büyüyen bir kanserdir. Anaplastik tiroit kanserleri tipik olarak 60 yaş ve üzeri yetişkinlerde görülür.

Tiroit Lenfoması
Tiroit lenfoması tiroiddeki bağışıklık sistemi hücrelerinde başlayan ve çok hızlı büyüyen tiroit kanserinin nadir görülen bir şeklidir. Tiroit lenfoma tipik olarak yaşlı erişkinlerde görülür.

Tirioit Kanserinin Risk Faktörleri

Tiroit kanser riskini artırabilecek faktörler:
 • Troid kanseri kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.
 • Yüksek düzeyde radyasyona maruz kalmak. Baş ve boyunu içeren radyasyon tedavileri, nükleer santral kaza veya silah testi gibi kaynaklardan yayılan radyasyona maruz kalma.
 • Bazı kalıtsal genetik sendromlar. Kanser riskini artıran genetik sendromlar, ailesel medüller tiroit kanseri ve çoklu endokrin neoplazi'yi içerebilir.


Tiroit Kanserinin Komplikasyonları

Tiroit Kanseri Tekrarlayabilir
Tiroit kanseriniz tedavi ile iyileşmiş olsa bile, tekrarlayabilir. Mikroskobik kanser hücreleri çıkarılmadan önce tiroidin ötesine yayılırsa gerçekleşir.

Tiroit kanserinin tekrarlayabileceği yerler:
 • Boyundaki lenf düğümlerinde.
 • Ameliyat sırasında geride kalan tiroit dokusundaki küçük parçalar, kanserin tekrarlamasına neden olabilir.
 • Vücudun diğer bölgelerinde.
Yineleyen tiroit kanserleri tedavi edilebilir. Doktorunuz kanser nüksü olup olmadığını kontrol etmek için periyodik kan testleri veya tiroit taraması önerebilir.

Tiroit Kanserini Önleme
Doktorlar, tiroit kanserlerine neyin neden olduğunu henüz bilmemektedirler, bu yüzden ortalama bir hastalık riskine sahip kişilerde tiroit kanserinin önlenmesinin bir yolu yoktur.

Yüksek Risk Taşıyan insanlar İçin Tiroit Kanserini Önleme:
Medüller tiroit kanseri riskini artıran kalıtsal gen mutasyonu olan yetişkinler ve çocuklar genellikle kanseri önlemek için tiroit cerrahisi yaptırırlar (profilaktik tiroidektomi). Seçeneklerinizi, tiroit kanser riskinizi ve tedavi seçeneklerinizi genetik bir uzmanla konuşabilirsiniz.

Nükleer Santrallerin Yakınında ki İnsanlar İçin Tiroit Kanserini Önleme:
Nükleer santraldeki bir kazadan yayılan kimyasal serpinti, yakınlarda yaşayan insanlarda tiroit sorunlarına neden olabilir. Acil bir durum ortaya çıkarsa, siz ve aileniz, tiroit problemlerini önlemek için potasyum iyodür tabletleri kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bir sağlık görevlisine danışabilirsiniz.

Kaynak: Tiroit Kanseri Nedir? Tiroit Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sıtma aşısı ilk kez Malavi'de uygulanmaya başlandı  
image Dünyanın birçok yerinde her yıl yüz binlerce insanın ölümüne yol açan sıtma hastalığı için geliştirilen aşı ilk kez Afrika ülkesi Malavi'de uygulanmaya başlandı.
Besim: "Hedefimiz daha mutlu gelecek, kadınların sağlık sistemine kolay ulaşm...
image Sağlık Bakanlığı organizasyonunda; kadın odaklı bir sağlık sisteminin oluşturulması amacıyla “Kadının Doğurganlık Hakları ve Sağlığı Çalıştayı” düzenlendi.
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler: "Büyük kronik hastalıklar mutfakt...
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) bünyesinde dispanser hizmetleri veren “Smart Health Life Center” doktorlarından İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler, sağlıklı beslenmeninin önemi ve yolları hakkında önemli açı...