Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 9 Ekim 2018, Salı 14:17
banner

Ekim ayı boyunca Sağlık Bakanlığı'na bağlı merkezlerde meme muayenesi ve eğitimi verilecek

Ekim ayı boyunca Sağlık Bakanlığı'na bağlı merkezlerde meme muayenesi ve eğitimi verilecekSağlık Bakanlığı, Ekim ayı boyunca meme kanserine karşı farkındalık yaratmak amacıyla meme muayenesi ve eğitimi veriyor.
Paylaş  
11
11
11
0

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

“Meme kanseri tüm dünyada kadınlarda en sık görülen ve en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Her yıl 2,1 milyon kadın meme kanseri tanısı alıyor ve627 bin kadın meme kanserinden ölüyor. Ülkemizde de kadınlarda meme kanseri %37 oranla en sık gözlenen kanser türüdür. Meme kanserini kontrol altına alabilmenin en etkili yöntemlerikorunma ve erken tanıdır. Erken teşhis edilen hastalarda tedavi şansı %100 e ulaşabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı ilgili sağlık merkezlerinde Ekim ayı boyunca meme kanserine karşı kendi kendine muayene yöntemini öğrenebilmek ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından meme muayenesi olmak üzere başvurabilirsiniz.

Ekim ayı boyunca Trenyolu Sağlık Merkezi’nde her gün, Yenierenköy Sağlık Merkezi’nde perşembe günleri, Mehmetçik Sağlık Merkezi’nde her salı, İskele Sağlık Merkezi’nde her pazartesi ve çarşamba günleri, Dipkarpaz Sağlık Merkezi’nde her salı, Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde her cuma, Akdoğan Sağlık Merkezi’nde her pazartesi, Maraş Semt Polikliniği’nde ise her perşembe hizmet alabilirsiniz.

Erken tanıda kendi kendine muayene, hekim tarafından muayene ve mamografien etkili yöntemlerdir.

1.Kendi kendine meme muayenesi: 20 yaşından sonra her kadınadetin ilk günü itibarı ile 7-10 günler arasında bir gün, adet kanaması görmüyorsa her ayın belli bir gününü seçerek kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Aylık muayenesi sırasında bir önceki aya göre farklılık hissedilmesi halinde derhal doktora başvurulmalıdır

2.Klinik meme muayenesi: kadınların düzenli sağlık kontrollerinin bir parçası olmalıdır. 20 yaşından itibaren her kadında 2 yılda bir, 40 yaşından sonra yılda bir kere bu konuda eğitim almış bir hekim tarafından meme muayenesi yapılmalıdır

3.Mamografi: düşük enerjili x dalgaları kullanılarak memedeki patolojileri saptama yöntemidir ve meme kanserinden ölümleri %20 oranında azaltabilir. Ülkemizde 40-69 yaşları arasındaki kadınlara 2yılda birmamografi taraması yapılmaktadır.

Tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserinden korunmada da tütün ve ürünlerinin kullanılmasından ve pasif olarak dumanına maruz kalınmaktan kaçınılması, hareketli bir yaşam tarzı benimsenmesi, sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi, fazla kilo almaktan kaçınılması ve alkol alımının sınırlandırılması önemlidir".


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

"Her 100 kişinin 37'sinin ailesinde veya yakınında alzheimer hastası var"
image Uzun yıllardır sivil toplum örgütlerinde çalışan İzlem Sönmez, son zamanlarda çevresinde gözlemlediği Alzheimer hastalarının sayısındaki artış üzerine hastalık ve hastaların bakımı konusunda halkı bilinçlendirmek; has...
Salgın var: El - Ayak - Ağız Hastalığına dikkat!
image Ülkedeki salgın hastalıklar artış gösterdi. Doktorlar El - Ayak - Ağız Hastalığına konusunda uyardı.
Seks hayatınızı yemek tercihlerinizle iyileştirebilir misiniz?
image Bir gıdanın libidoyu, cinsel gücü veya seksten alınan zevki artırdığına yönelik bir kanıt ortaya çıksa, o gıda muhtemelen yok satardı.