Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 4 Aralık 2018, Salı 12:22
banner

"Radyolojik İncelemelerde Radyasyondan Korunma" kursu verildi

Radyolojik İncelemelerde Radyasyondan Korunma kursu verildiKurulma çalışmaları hızla devam eden Radyasyon Sağlığı ve Güvenliği Birimi’nin (RSGB) ilk etkinliğini Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde “Radyolojik İncelemelerde Radyasyondan Korunma” kursu ile gerçekleştirdiği bildirildi.
Paylaş  
1
3
1
0

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, birimin bilimsel danışmanı Prof. Dr. Doğan Bor tarafından verilen derslere, radyolog hekimler, diş tabipleri, fizik ve biyomedikal mühendisler ile farklı hastanelerden radyografi teknisyenleri olmak üzere 25 kişi katıldı.

Kursun ilk gün oturumunda radyasyon fiziği, radyasyonun sağlığa etkisi, radyasyondan korunmanın temel prensipleri anlatıldı; radyasyon doz ölçümleri, radyografik görüntüleme ve dozimetri konuları işlendi.

İkinci gün ise radyolojik incelemelerde kullanılan radyografi, mamografi, floroskopi, anjiyografi ve bilgisayarlı tomografi sistemlerinin çalışma prensipleri, hasta ve çalışanların aldıkları radyasyon dozları ve bu dozların nasıl düşürüleceğine yönelik uygulamalar (çocuk ve hamile hastalara özel önem verilerek) anlatıldı.

RADYASYON SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BİRİMİ TOPLANTISI

Eğitim kursu sonrasında Bakanlıkta gerçekleştirilen toplantıda RSGB’nin oluşturulması ve yapılandırılmasına yönelik şu kararlar alındı:

“Birimde 2 Fizik Mühendisi, 1 Biyomedikal mühendis ve 1 Radyolog doktor görev alacaktır.

Birim bilimsel sorumlusu danışman Prof. Dr. Doğan Bor’dur.

Birime ek olarak, politikaları ve yol haritasını belirlemek üzere bir danışma kurulu oluşturulacaktır. Bu Kurul; Bakanlık Müdürü başkanlığında toplanır. Kurul üyeleri TSHD Müdürü veya bir temsilci, Koruyucu Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu, Radyoloji, Nükleer Tıp, Radyasyon Onkolojisi ve Diş Hekimliği klinik şefleri, Tabipler Birliği temsilcisi ve Bakanlık hukukçusudur.

Birimin yasal alt yapısı ve tüzük çalışmaları ivedi bir şekilde hazırlanıp Bakanlar Kurulu’na sunulacaktır.

Birimin ihtiyaç duyduğu teçhizat 2019’un başında Bakanlık kaynakları tarafından karşılanacaktır.”

Birim toplantısında acil bazı sorunların da ele alındığı kaydedilen açıklamada, tüm radyoloji kliniklerinde akciğer röntgeninin hastanın gereksiz radyasyon almasına neden olan ve kalitesi yetersiz olan floroskopi cihazı ile yapılmakta olduğu kaydedilerek, bu uygulamanın sona erdirilmesi ve incelemelerin dijital sistemlerle doğrudan grafi çekilerek yapılması konusunda karar alındığı ifade edildi.

Toplantıda, dozimetre sayısının yeterli olmadığı ve doz okumalarının zamanında yapılmadığı dile getirilirken, bazı radyoloji bölümlerinde bilhassa çocuklar ve yetişkinler için ışınlama esnasında radyasyona hassas organların korunmasını sağlayacak zırh donanımlarının bulunmadığı de ifade edildi. Bakanlığın bu konuda gerekli önlemleri en kısa zamanda alması kararlaştırıldı.

Birim mühendisleri ocak ayında başlayarak radyoloji bölümlerini ziyaret ederek hasta ve çalışanlara yönelik radyasyondan korunma alt yapılarını saptayacaklar.. Böylelikle KKTC’de bulunan radyoloji bölümlerinin şu an ki durumları ortaya konacak. Gerekli cihaz alt yapısının kurulması ve ilgili yönetmeliklerin hazırlanmasından sonra tüm merkezlerin yasal olarak lisanslama çalışmalarına başlanacak.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kanser Araştırma Vakfı, "Paynet Kıbrıs güvenli ödeme sistemi ile online bağış...
image Kanser Araştırma Vakfı (KAV), “Paynet Kıbrıs güvenli ödeme sistemi sayesinde kredi kartı ile online bağış toplama işlemleri başlattığını” açıkladı.
İlk kez bir ölüden yapılan rahim nakliyle sağlıklı bir bebek doğdu
image Brezilya'nın Sao Paolo kentinde ölen bir kadından nakledilen rahimle sağlıklı bir kız bebek dünyaya geldi. Uzmanlar, ilk kez başarılan bu yöntemin uygun donör bulamayan birçok kadın için umut olabileceğini belirtiyor.
Tabipler Odası HIV farkındalığı üzerine yarın seminer düzenleyecek
image Kıbrıs Türk Tabipleri Odası, 1 Aralık HIV Farkındalık Günü dolayısıyla yarın seminer düzenliyor.