Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 14 Aralık 2018, Cuma 18:05
banner

Besim: "2019 yılında okullarımızda 12 yaşındaki kızlarımız rahim ağzı kanserine karşı aşılanacak"

Besim: 2019 yılında okullarımızda 12 yaşındaki kızlarımız rahim ağzı kanserine karşı aşılanacakSağlık Bakanı Filiz Besim himayelerinde “Kansere Karşı Farkındalık Sempozyumu” düzenlendi
Paylaş  
12
12
12
0

Sağlık Bakanı Filiz Besim’in himayelerinde “Farkında mıyız?” Sloganı ile alanında uzmanların konuşmacı olarak katıldığı “Kansere Karşı Farkındalık Sempozyumu” düzenlendi.

Mağusa Maraş Gelişim Akademisinde Dr.Fazıl Küçük Tıp Fakültesi ile Maraş Birlik ve Dayanışma Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen sempozyuma; Sağlık Bakanı Dr.Filiz Besim, Başbakan Tufan Erhürman’ın eşi Nilden Erhürman ve birçok uzman üst düzey yetkilinin yanısıra bölge halkı da büyük ilgi gösterdi.

Geçtiğimiz gün sel felaketinde yaşamlarını yitirenler anısına saygı duruşu ile başlayan etkinliğin açılışında konuşan Dr.Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr Nahide Gökçora, kanser hastalığında farkında olmanın kanserden kurtulmada çok önemli rol oynadığını belirterek, bu sayede tedavi edilebileceğini ya da hayat kurtarılabileceğine vurgu yaptı.

“Erken tanı hayat kurtarır, farkında olalım” şeklinde konuşan Gökçora, kendilerinin bu doğrultuda önemli girişimleri olduğunu kaydetti.

Sağlık Bakanı Filiz Besim de açılıştaki konuşmasında, bir hastalıktan korunmanın tedaviden çok daha önemli olduğunu vurgulayarak, bu bağlamda tüm sağlık merkezlerinde koruyucu sağlık taramaları başlattıklarını ifade etti.

Bakan Besim, özellikle rahim ağzı kanserinde HPV aşısının büyük önem taşıdığını söyleyerek, 2019 yılında ülke okullarındaki 12 yaşındaki kızların rahim ağzı kanserine karşı aşılanacağını açıkladı.

Sempozyumda daha sonra, alanında uzman kişiler kanser hakkında bilgiler sundu. Bu çerçevede; Dr.Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr Nahide Gökçora ” Kendi Kendine Meme Muayenesi” Dr Fazıl Küçük Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Uzmanı Yardımcı Doç.Dr Bülent Sezgin ” Rahim Ağzı Kanseri” Mağusa Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr Şerife Göksu ” Kanser Hastalıklarında İyilik Hali” Tıp Fakültesi öğretim üyesi uzman psikolog Naife Sevdalı Zaim ve ” Kanserden Korunmada Beslenme” konusunda diyetisyen Ayşe Okan sunum gerçekleştirerek, bilgiler aktardı..

Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ni temsilen konuşma gerçekleştiren Zarifşen Menteşoğlu da uzun zamandır bekledikleri Kanser Hastalığı Bildirim Yasası’nın bu dönemde Sağlık Bakanı Filiz Besim’in etkin katkıları ile geçmesinin büyük bir önem taşıdığını kendisine teşekkür etmek istediklerini dile getirdi.

Besim, Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin katkılarının toplum adına çok önemli olduğunu, gerçek anlamda bir sivil toplum örgütü örneği olduklarını, tüm hastalarımız ele ele vererek çalışmaya devem edeceklerini ifade etti.

DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi öğrecilerinin de katıldığ sempozyumun ardından tüm konuşmacılara ve geceye katkı sağlayan sponsor firmalara teşekkür plaketleri takdim edildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Klamidya: Cinsel yolla bulaşan hastalığa karşı geliştirilen aşı güvenlik test...
image Cinsel yolla bulaşan klamidya hastalığı için insanlar üzerinde denenen ilk aşı güvenlik testlerini geçti. İngiltere'nin başkenti Londra'daki Imperial College uzmanları, denemelerde "cesaret verici' sonuçlar alınan aşı...
Bakan Pilli, Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Acil Servisi ve Onkolji Merkezi'ni ...
image Sağlık Bakanı Ali Pilli, bayram ziyaretleri kapsamında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Acil Servis ve Onkolji Merkezi’ni ziyaret ederek, sağlık personeli ile bayramlaştı.
Hamilelere ödemden kaçınmak için 'tuz ve şeker' uyarısı
image Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, "Anne adaylarının, gebelik süresince tuz ve şekerden olabildiğince uzak durması gerekir. Ödemden kaçınmak için yine ayakları yüksekte tutmakta yarar var" dedi.