Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 15 Aralık 2018, Cumartesi 10:46
banner

Sağlık Bakanlığı: "Selin yaşandığı bölgedeki şebeke suyuyla diş fırçalamayın"

Sağlık Bakanlığı: Selin yaşandığı bölgedeki şebeke suyuyla diş fırçalamayınSağlık Bakanlığı, selden etkilenen bölgelerde kirlilik riski yüksek olduğundan ikinci bir duyuruya kadar şebeke suyunun, diş fırçalanmasında ve meyve-sebze yıkanmasında kullanılmaması gerektiğini bildirdi.
Paylaş  
3
3
3
0

Sağlık Bakanlığı, selden etkilenen bölgelerde yaşayanlar için duyuru yayımladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Savaşay Uludağ tarafından açıklanan duyuru ve alındığı belirtilen önlemler şöyle:

“Selden etkilenen bölgelerde kirlilik riski yüksek olduğundan ikinci bir duyuruya kadar şebeke suyu, diş fırçalanmasında ve meyve-sebze yıkanmasında kullanılmamalıdır.

Ülkemizde yaşanan sel felaketi karşısında, toplum sağlığının bulaşıcı hastalıklara karşı korunması açısından alınan önlemler;

Sel baskınlarında uyulması gereken kurallar ve önlemler ile ilgili halkı bilgilendirmek maksadıyla basında ve Sağlık Bakanlığı web sayfasında duyuru yayınlanmıştır. Aynı duyuru metni tüm belediyelere iletilmek üzere Belediyeler Birliği’ne gönderilmiştir.

Sel bölgelerinde, müdürlüğümüze bağlı sıhhiye müfettişleri, belediyeler ile işbirliği içerisinde şebeke sularından örnekler alarak, analiz için Devlet Laboratuvarı’na göndermiştir.

Sıhhiye müfettişlerinin koordinasyonunda, Dikmen’de selden etkilenen bölgeler, evler sıhhiye işçileri ve belediyenin işbirliği ile ilaçlama çalışmaları başlatılmıştır. Lapta ve Alsancak belediyeleri ile de görüşülerek ilaçlamalar için gerekli girişimler yapılmıştır.

Risk arz eden durumlarda gerekli olan aşıların sağlık merkezlerinde yapılabilmesi planlanmıştır.

Sel sonrasında oluşabilecek salgın hastalıklara müdahale edebilmek için TSHD Müdürlüğü Başkanlığı’nda bir ekip oluşturulmuştur. (TSHD Müdürü: Savaşay Uludağ, Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hekimi: Dr Nesil Bayraktar,TSHD Sağlık Başhemşiresi: Özlem Durmaz, Dr. Burhan NDH Enfeksiyon Hemşiresi: Zeynep Unalan, TSHD Öğretmen Hemşiresi: Mine Bahçeci, TSHD Sıhhiye Müfettişi: Şemsi Üngüder)

Yerel yönetimler ile işbirliği içerisinde çalışmalar başlatılmıştır. İlk olarak Dikmen bölgesi ziyaret edilmiş; sel sonrası oluşabilecek bulaşıcı hastalık belirtilerinin ortaya çıkması durumunda sağlık merkezlerine ve TSHD ne tıbbi yardım için başvurmaları konusunda bilgilendirme yapılmıştır.

Selden etkilenen bölgelerdeki okullara ve halka yönelik gerekli eğitimler yapılmak üzere planlanmıştır. Selden etkilenen diğer bölgeler için de aynı çalışmalar devam etmektedir.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Gezegenimizi kurtaracak, herkesi doyuracak beslenme yöntemi bulundu mu?
image Yeni geliştirilen bir beslenme yöntemi, yaşamları kurtarmayı ve gezegenimiz için felaket sonuçlara yol açmadan 10 milyar kişiyi doyurmayı vaat ediyor.
Kalkanlı Yaşam Evi'nin açılışı yapıldı
image Kalkanlı Yaşam Evi’nin açılışı Başbakan Tufan Erhürman ve Sağlık Bakanı Filiz Besim tarafından yapıldı.
Tifüs teşhisleri endişelere neden olurken Bakanlık bihaber!
image Mağusa’da öksürük, halsizlik ve ısrarcı ateş şikâyeti ile doktora başvuran bazı çocuklara Tifüs teşhisi konunca panik doğdu. Mağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Serhat Tulay konuya dair bilgi sahibi olmadığını kaydederk...