Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 27 Aralık 2018, Perşembe 17:25
banner

Lefkoşa Devlet Hastanesi'nde "Uyku Laboratuarı" hizmete sokuldu

Lefkoşa Devlet Hastanesi'nde Uyku Laboratuarı hizmete sokulduLefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi’nde uyku apnesinin tespiti için “Uyku Laboratuarı” hizmete sokuldu.
Paylaş  
20
20
20
0

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Akansoy, Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı  açıklamada, uyku apnesinin önlem alınmadığı takdirde ölüme neden olabilecek bir hastalık olduğunu, pek çok kişinin de bu hastalığa sahip olduğu bilincinde olmadığını kaydedildi.

Laboratuarın, uykuda nefes durması sorununun takibi ve giderilmesi için olduğunu belirten Akansoy, Uyku Laboratuarı’nın kurulmasıyla iki aydır sevklerin durdurulduğunu da kaydetti.

Uyku Laboratuarı’nın hastanın uyku ile ilgili kaydedilebilir tüm verilerinin bilgisayara kaydedildiği ve hastanın gece boyu izlendiği bir oda olduğunu ifade eden Akansoy, “Hasta almaya ve başarılı sonuçlar elde etmeye başladık” dedi.

Eşlerin ve yakınların nefes durmasını izlemeleri, sabah baş ağrıları ve gündüz aşırı uyku ihtiyacı, hastalarımızda sık rastlanan şikayetler olduğunu kaydeden Akansoy, “Uykuda nefes durmasının, hafif, orta ve ağır olanı vardır. Şimdi biz bu laboratuarla, hastanın hangi şiddette nefes durması var ve şiddeti nedir onu göreceğiz” dedi.

Uyku apnesinin  belirtilerini hastanın kendisinin fark edebilmesinin oldukça zor olduğunu, hastanın  genellikle uykudaki normal olmayan durumlardan, eşi veya yakınlarının fark etmesiyle haberdar olduğunu ifade eden Akansoy, alkol alanlarda, sigara içenlerde, aşırı kilolularda, alt çenede anatomik sorun gösterenlerde, boynu kısa olanlarda, ensesi kalın olanlarda,  bademcikleri büyük,  burnu tıkalı, küçük dili uzun olanlarda, uyku apnesi görülme riskinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Akansoy, hastalığın zamanında tedavi edilemezse kalp krizi, düzensiz kalp atışları gibi sorunlara yol açabileceğini de ekledi. 

ÜÇ ÇEŞİT UYKU APNESİ

Tıkayıcı tarzda olan, merkezi yani beyindeki solunum merkezine bağlı olan ve bu ikisinin karışımı olmak üzere üç çeşit uyku apnesi bulunduğunu belirten Akansoy, uyku testi ile değerlendirilen hastaların gerek duyulduğu hallerde kulak burun boğaz doktoru tarafından ve nörolog tarafından muayene edilmesinin ve uygulanacak tedavinin ortak belirlenmesinin çok önemli olduğunu aktardı.

Akansoy, çoğu uyku apnesi vakalarının tedavisinde, hastanın uyku sırasındaki solunumuna yardımcı olan cihazlar kullanıldığını belirtti.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Savaşan: "Sağlıkta Reform, hekim seçme hakkı verilerek başlasın"
image Sağlık Turizmi Konseyi Tıp Bayramı dolayısıyla Kıbrıs’ın ilk Türk Kulak Burun Boğaz Doktoru Ali Niyazi Fikret’i kliniğinde ziyaret ederek plaket taktim etti.
KKTC'de 35 bin civarında böbrek hastası var... 220'si diyalize giriyor... 130...
image Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Nefroloji Klinik Şefi Doç. Dr. Duriye Deren Oygar, ülkede böbrek hastalıklarının görülme sıklığının yüksek olduğunu belirterek, “Kıbrıs’ta her 10 kişiden biri böbrek has...
Bakan Besim, Dünya Böbrek Günü'nde bisiklet sürme etkinliğine destek verdi
image Sağlık Bakanı Filiz Besim, "Dünya Böbrek Günü" etkinlikleri çerçevesinde Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Nefroloji Bölümü'nün organizasyonuyla hareketli yaşamın böbrek sağlığı üzerindeki etkisine dikkat çekmek...