Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 19 Ocak 2019, Cumartesi 10:55
banner

Dizdarlı, "acil servisler gripli hastaların çözüm yeri değildir" diyerek tavsiyelerde bulundu

Dizdarlı, acil servisler gripli hastaların çözüm yeri değildir diyerek tavsiyelerde bulunduDr. Burhan Nalbantoğlu Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla grip olan kişilere tavsiyelerde bulundu.
Paylaş  
12
11
13
0

Kıbrıs Postası – Sosyal Medya

"Aslında acil servislerin gripli hastaların çözüm yeri olmadığını” söyleyen Dizdarlı, son günlerde yaşanan grip vakalarına, bireylerin kendilerinin de bir çözüm bulabileceğine vurgu yaptı ve önerilerde bulundu.

Dizdarlı’nın paylaşımı şu şekilde:

“GRİP SALGINI HAKKINDA

Son günlerde Acil servislere çok sayıda grip vakası gelmektedir. Aslında acil servisler gripli hastaların çözüm yeri değildir. Grip olan kişilerin ne yapmalarına yönelik tavsiyelerim aşağıdadır:

Mevsimsel olarak bir grip salgını vardır. Ancak mevsim içinde beklenen bir durumdur. Geçmiş yıllardaki kuş veya domuz gribi gibi adlandırılan griplerle alakası yoktur.

Adı geçen bu grip türlerine karşıda toplumsal bağışıklık artmıştır. Ne var ki bu sözlerimden bu yılki mevsimsel gribi küçümsediğim ya da önemsemediğim sanılmasın. Aksine her grip türü dikkate alınmalıdır.

Bu yıl yaşanan mevsimsel grip, insanı yatağa düşüren, ateş, titreme, halsizlik eklem ve baş ağrıları yanı sıra burun tıkanıklığı akıntısı ile başlamaktadır. Bu safhada Dünya sağlık örgütü insanların evlerinde istirahat etmelerini bol sulu gıda alarak ılık ortamda kendilerini muhafaza etmelerini önermektedir. Grip kesinlikle antibiyotikle geçen bir hastalık değildir. Bu nedenle kullanılması hata olur.

İstirahat yanı sıra ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Evde uyguladığınız bu tedaviye rağmen 72 saat sonunda ateş titreme halsizlik varsa veya bu saatler dolmadan nefes açlığı ve balgamlı öksürük veya kulak ağrısı başlamışsa mutlaka uzman bir hekime görünmelisiniz.

Bu durum sizde gribin bir komplikasyonu olarak pnomoni (zatürre) veya orta kulak iltihabına dönüşüm olduğunun ilk belirtileri olabilir. Uzman hekimin vereceği tedaviyi harfiyen uygulamalı ve ilaçlar bitene kadar(Ki bu aşamada antibiyotik de verilecektir) kullanmanız gerekecektir. Önemli olan ise gribe hiç yakalanmamaktır.

Benim tecrübem 20 kasım 10 şubat tarihleri arasında bu salgının devam edeceğidir.

Tavsiyem özellikle yaşlıların ve direnci düşük insanların kalabalık ortamlarda mecbur kalmadıkça bulunmamalarıdır. Zira bu grup insanımız bu hastalığı diğer gruplara göre çok daha zor atlatmaktadır. Kayıplarda bu grup içinden yaşanmaktadır. Biliyorum bir nevi ev hapsi öneriyorum ama bu kadar yıllık deneyimimle de özellikle aşı da yaptırmamış yaşlılarda, bu önerinin arkasındayım.

Telafisi olmayacak şeyler yaşanacağına bu periyodu izole geçirmenin hiçbir sakıncası olmayacağını düşünüyorum.

HERKESE BOL SAĞLIK DİLİYORUM”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Sıcak havalarda sağlıklı beslenme için 7 tüyo
image Yaz mevsiminin etkisini iyice gösterdiği bu günlerde 7 beslenme tüyosu öneriliyor.
"Her 100 kişinin 37'sinin ailesinde veya yakınında alzheimer hastası var"
image Uzun yıllardır sivil toplum örgütlerinde çalışan İzlem Sönmez, son zamanlarda çevresinde gözlemlediği Alzheimer hastalarının sayısındaki artış üzerine hastalık ve hastaların bakımı konusunda halkı bilinçlendirmek; has...
Salgın var: El - Ayak - Ağız Hastalığına dikkat!
image Ülkedeki salgın hastalıklar artış gösterdi. Doktorlar El - Ayak - Ağız Hastalığına konusunda uyardı.