Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 25 Ocak 2019, Cuma 09:48
banner

"Çocukların sağlık durumlarını bozan her türlü etken, büyüme süreçlerini durdurabilir"

Çocukların sağlık durumlarını bozan her türlü etken, büyüme süreçlerini durdurabilirÇocuklara yönelik büyümenin ve gelişiminin takibinin ancak belirli aralıklarla yapılan izlemlerle verimli olarak gerçekleşebileceğini söyleyen Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Smart Health Life Centerdiyetisyeni Gamze Öztürk, çocukların yaşına göre büyüme ve gelişme özelliklerinin bilinmesi ve sağlığının korunmasına dikkat çeken önemli açıklamalarda bulundu.
Paylaş  
10
11
10
0

Öztürk, çocukların sürekli büyüyüp ve geliştikleri için, sağlık durumlarını bozan her türlü etkenin, büyüme ve gelişme süreçlerini yavaşlatabileceğini ve hatta durdurabileceğine vurgu yaptı.

Öztürk açıklamasının devamında şunları belirtti:

Bir çocuğun büyüme ve gelişmesinin değerlendirilmesi, benzer yaş ve cinsiyetten sağlıklı çocuklarla kıyaslanarak yapılır. Sağlıklı çocukların izlenmesi ve aralıklı vücut ölçümleriyle elde edilmiş standart büyüme eğrilerinin değerlendirilmesi önemlidir.Büyüme eğrileri, çocuğun belirli yaşta sahip olması gereken ölçümlerin dağılımını, alt ve üst sınırlarını gösterir.

Okul öncesi ve okul çağı çocuklarında en çok kullanılan ölçümler,

  1. Yaşa göre boy uzunluğu
  2. Yaşa göre vücut ağırlığı
  3. Boya göre vücut ağırlığı

Sağlıklı yaşam için çocuğun büyümesinin standart büyüme eğrilerinde belirli aralıklarla değerlendirilmesi önemlidir.

  • 2-6 yaş arasında en az altı ayda bir,
  • 6-12 yaş arasında en az yılda bir değerlendirme yapılmalıdır.

Büyüme ve gelişmeleri belirli aralıklarla standart büyüme eğrilerinde değerlendirilen çocukların, beslenme durumları saptanabilir. Büyüme ve gelişmeyi etkileyen en önemli faktörlerden biri beslenmedir. Yetersiz beslenen bir çocuğun büyüme ve gelişmesi yavaşlayabilir hatta durabilir.Yaşıtlarına göre büyüme ve gelişmesi geri kalmış bir çocuğun beslenmesi mutlaka takip edilmelidir.Büyüme ve gelişmeleri belirli aralıklarla standart büyüme eğrilerinde değerlendireceğimiz çocuklarımızın ise, büyüme ve gelişmeleri durduğunda erken dönemde belirlenebilecektir.

 

Örneğin belirli aralıklarla boy ve kilo ölçümleri yapılan bir çocuğun büyümesi bir önceki ölçüm ile kıyaslanarak takip edilebilir ve normal bir büyüme eğrisine sahip değilse erken dönemde tespit edilebilir. Hastalıklarının erken tanı ve tedavisi ise bu takipler ile mümkün olabilecektir. Hastalık durumlarında çocuğun büyüme ve gelişmesi olumsuz etkilenebilir.

Diyetisyen Gamze Öztürk, bu tanları koyabilmek için uygulanan yöntemleri sıraladığı açıklamasında ise, 3 önemli noktaya vurgu yaptı;

1.Yaşa Göre Vücut Ağırlığı

Yaşa göre vücut ağırlığı büyümenin izlenmesinde iyi bir ölçüttür.

  • Vücut ağırlığı, kısa zaman aralıklarında büyük değişiklikler gösterebildiği için yaşa göre vücut ağırlığı beslenme ile ilgili sorunların ya da araya giren bir hastalığın değerlendirilmesinde çok duyarlıdır.

Yaşa göre vücut ağırlığının düşük olması,

  • Enerji ve bazı besin öğelerinin uzun dönemde, bazılarının kısa dönemde yetersiz alınması veya hastalık durumlarında ortaya çıkar.

2.Yaşa Göre Boy

Çocuk yaşadığı toplumda kendi yaş grubu içerisinde bulunan aynı cinsiyetteki çocukların boy ortalaması ile kıyaslanmalıdır.

3.Boya Göre Vücut Ağırlığı

Boya göre vücut ağırlığının düşük olması,

  • Kısa dönemde enerji ve besin öğelerinin gerekenden az alınması sonucu ortaya çıkar.
  • Bazı hastalık durumları da vücut ağırlığının düşmesine neden olabilir.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Sıcak havalarda sağlıklı beslenme için 7 tüyo
image Yaz mevsiminin etkisini iyice gösterdiği bu günlerde 7 beslenme tüyosu öneriliyor.
"Her 100 kişinin 37'sinin ailesinde veya yakınında alzheimer hastası var"
image Uzun yıllardır sivil toplum örgütlerinde çalışan İzlem Sönmez, son zamanlarda çevresinde gözlemlediği Alzheimer hastalarının sayısındaki artış üzerine hastalık ve hastaların bakımı konusunda halkı bilinçlendirmek; has...
Salgın var: El - Ayak - Ağız Hastalığına dikkat!
image Ülkedeki salgın hastalıklar artış gösterdi. Doktorlar El - Ayak - Ağız Hastalığına konusunda uyardı.