Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 27 Ocak 2019, Pazar 12:59
banner

UKÜ'lü akademisyen çocuklarda görülen yüksek ateşli hastalıklar konusunda ebeveynlere tavsiyeler verdi

UKÜ'lü akademisyen çocuklarda görülen yüksek ateşli hastalıklar konusunda ebeveynlere tavsiyeler verdiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Neşegül Orçun, kış aylarında çocuklarda sıkça görülen yüksek ateş durumunda ebeveynlerin yapması gerekenleri açıkladı.
Paylaş  
5
5
5
0

UKÜ'den verilen bilgiye göre, Yrd. Doç. Dr. Orçun, ailelerin bulaşıcı hastalıklarla birlikte çocuklarda yaygın görülen yüksek ateşten endişelendiğini ifade ederek, kısa süreli ateşin nedenlerinin solunum, mide-bağırsak ve idrar yolu enfeksiyonlarının olabileceğini aktardı.

Uzun süren ateşin bazı ciddi hastalıkların belirtisi de olacağını dile getiren Orçun, yüksek ateşte öncelikle ailenin paniğe kapılmadan ateşin derecesinin doğru ölçülmesi gerektiğini belirtti. Ebeveynlerin, 38.5 derece civarındaki hafif ateşli çocuğa ince ve bol giysiler giydirmesini öneren Orçun, çocuğun üzerinin örtülmemesi gerektiğine de dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Orçun, 38,5- 39 derecelerde hekimin önerdiği ateş düşürücü ilaçların kullanılabileceğini söyleyerek, aspirinin ateş düşürücü olarak kullanılmaması ve hekim önermedikçe antibiyotiğe başlanmaması konusunda ebeveynleri uyardı. Ailelerin ani ateş yükselmelerinde çocuğa ılık bir duş aldırması ya da ılık-ıslak bezlerle pansuman yapmasını tavsiye eden Orçun, bol sıvı tüketimi sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ateşin 40 dereceye ulaşarak, 72 saatten fazla sürmesi durumunda ailelerin hekime başvurmalarını öneren Orçun, göğüs, kulak, karın ve boğaz ağrısı, zor nefes alması, öksürük, hırıltı, ense sertliği, sürekli kusma, ishal, idrar renginde değişme gibi belirtilerin gözlemlenmesi gerektiğini kaydetti.  

Yrd. Doç. Dr. Orçun, “İnleme, huzursuzluk, halsizlik, bilinç bulanıklığı, sayıklama, ciltte mor döküntüler, önceden havale geçirme, ağızda kuruluk, gözyaşının olmaması, göz küresinde ve bıngıldakta çöküklük gibi ciddi durumlarda da zaman kaybedilmeden doktara gidilmelidir” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tabipler Odası'ndan "Lenfomalar" Konferansı
image Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Kanser Haftası etkinlikleri çerçevesinde yarın 13.00- 16.00 saatleri arasında Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Thalassamia Konferans Salonu'nda "Lenfomalar" başlıklı konfe...
Doğu Akdeniz bölgesinde kızamık vakaları yüzde 100 arttı
image Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan yeni raporda, Doğu Akdeniz'deki kızamık vakalarında yüzde 100 artış gözlemlendi.
Göz sağlığı için bulunmaz bir nimet: Bal kabağı
image Bal kabağı; içerdiği mineraller, vitaminler ve zengin lif içeriği ile antioksidan, kanserden koruyucu ve yaşlanmayı geciktirici müthiş bir besin.