Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 2 Şubat 2019, Cumartesi 14:54

UKÜ'de cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgilendirme konferansı düzenlendi

UKÜ'de cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgilendirme konferansı düzenlendiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi’ne (ÖGDM) bağlı Kütüphane Kulübü tarafından “Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilgilendirme” konferansı düzenlendi.
Paylaş  
4
4
4
0

UKÜ'den verilen bilgiye göre, konferansta konuşan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Uzman Hemşire Ahmet Öğüt, bu tür eğitimlerin  amacının toplumda bir farkındalık oluşturmak yanı sıra bilgi noktasında eksik olan yerleri tamamlamak olduğunu belirtti. Bu tür eğitimlerin sadece öğrencilere yönelik olarak düzenlenmediğini dile getiren Öğüt, tüm ada genelinde eğitim verdiklerini kaydetti. Ahmet Öğüt, bu alanda riskli durumların ve hastalıkların bilinmesinin önemine değinerek, hastalıklara yönelik alınacak önlemler hakkında bilgi verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Sağlıklı bir cinsel yaşantı için farkındalık eğitimleri yürüttüklerini ifade eden Öğüt, bu tür eğitimlere katılımın yoğun olmasının mutluluk verici olduğunu da sözlerine ekledi.

Cinsel hastalıklar içinde en sık görülenlerin Bel Soğukluğu (Gronore), Trikomonas Vaginalis, Bakteriyel Vaginozis vb. hastalıklar olduğunu kaydeden Öğüt, bu tür hastalıkların cinsel yolla bulaşabildiği gibi akapunktur, epilasyon iğnesi ve dövme gibi kan yoluyla da bulaştığını hatırlattı. Bu tür hastalıkların hemen belirti göstermediği konusunda uyarıda da bulunan Öğüt, erken tanının önemine dikkat çekti.

Öğüt, kondom kullanmak, tek eşliliği sağlamak, kişisel eşyaları temizlemek, şüpheli bir ilişki sonrası kontrole gitmek, hastanede kullanılan aletlerin steril olup olmadığını sorgulamak gibi davranışları uygulamanın bireyi bu tür hastalıklardan korunmada etkili bir yol olduğunu açıkladı. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların iyileşmesi için tedavinin büyük önem taşıdığını da dile getiren Öğüt, tedavi sürecinin hekim gözetiminde yapılması gerektiğini belirtti.

Konferans Kütüphane Kulübü Danışmanı Gülten Sala Lay’ın, Ahmet Öğüt’e teşekkür belgesi takdimiyle son buldu.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kadınlara özel ücretsiz kanser taraması yapılacak
image Çatalköy Belediyesi Meclis Üyesi Yeşim Sakallılar, kanser hastalıklarının gün geçtikçe artış göstermesi nedeniyle, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyalkın ile birlikte "Kansersiz Yaşam" adl...
Yeni nesil tütün ürünlerine dikkat!
image Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Eğitim Sorumlusu Dr. Sonuç Büyük yeni nesil tütün ürünlerine dikkat edilmesi konusunda uyardı.
Gazimağusa Devlet Hastanesi'nde "planlı ameliyatlar" başladı
image Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde planlı ameliyatlar 19 Şubat itibariyle alınmaya başlandı. Gerekli görülen vakalar, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ne sevk edilecek.