Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 2 Şubat 2019, Cumartesi 14:54
banner

UKÜ'de cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgilendirme konferansı düzenlendi

UKÜ'de cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgilendirme konferansı düzenlendiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi’ne (ÖGDM) bağlı Kütüphane Kulübü tarafından “Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hakkında Bilgilendirme” konferansı düzenlendi.
Paylaş  
4
4
4
0

UKÜ'den verilen bilgiye göre, konferansta konuşan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Uzman Hemşire Ahmet Öğüt, bu tür eğitimlerin  amacının toplumda bir farkındalık oluşturmak yanı sıra bilgi noktasında eksik olan yerleri tamamlamak olduğunu belirtti. Bu tür eğitimlerin sadece öğrencilere yönelik olarak düzenlenmediğini dile getiren Öğüt, tüm ada genelinde eğitim verdiklerini kaydetti. Ahmet Öğüt, bu alanda riskli durumların ve hastalıkların bilinmesinin önemine değinerek, hastalıklara yönelik alınacak önlemler hakkında bilgi verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Sağlıklı bir cinsel yaşantı için farkındalık eğitimleri yürüttüklerini ifade eden Öğüt, bu tür eğitimlere katılımın yoğun olmasının mutluluk verici olduğunu da sözlerine ekledi.

Cinsel hastalıklar içinde en sık görülenlerin Bel Soğukluğu (Gronore), Trikomonas Vaginalis, Bakteriyel Vaginozis vb. hastalıklar olduğunu kaydeden Öğüt, bu tür hastalıkların cinsel yolla bulaşabildiği gibi akapunktur, epilasyon iğnesi ve dövme gibi kan yoluyla da bulaştığını hatırlattı. Bu tür hastalıkların hemen belirti göstermediği konusunda uyarıda da bulunan Öğüt, erken tanının önemine dikkat çekti.

Öğüt, kondom kullanmak, tek eşliliği sağlamak, kişisel eşyaları temizlemek, şüpheli bir ilişki sonrası kontrole gitmek, hastanede kullanılan aletlerin steril olup olmadığını sorgulamak gibi davranışları uygulamanın bireyi bu tür hastalıklardan korunmada etkili bir yol olduğunu açıkladı. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların iyileşmesi için tedavinin büyük önem taşıdığını da dile getiren Öğüt, tedavi sürecinin hekim gözetiminde yapılması gerektiğini belirtti.

Konferans Kütüphane Kulübü Danışmanı Gülten Sala Lay’ın, Ahmet Öğüt’e teşekkür belgesi takdimiyle son buldu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Sıcak havalarda sağlıklı beslenme için 7 tüyo
image Yaz mevsiminin etkisini iyice gösterdiği bu günlerde 7 beslenme tüyosu öneriliyor.
"Her 100 kişinin 37'sinin ailesinde veya yakınında alzheimer hastası var"
image Uzun yıllardır sivil toplum örgütlerinde çalışan İzlem Sönmez, son zamanlarda çevresinde gözlemlediği Alzheimer hastalarının sayısındaki artış üzerine hastalık ve hastaların bakımı konusunda halkı bilinçlendirmek; has...
Salgın var: El - Ayak - Ağız Hastalığına dikkat!
image Ülkedeki salgın hastalıklar artış gösterdi. Doktorlar El - Ayak - Ağız Hastalığına konusunda uyardı.