Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 15 Şubat 2019, Cuma 13:33
banner

Hasta refakatçi eğitimini tamamlayanlar sertifikalarını aldı

Hasta refakatçi eğitimini tamamlayanlar sertifikalarını aldıHasta refakatçi eğitimini tamamlayanlar düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.
Paylaş  
4
3
4
1

banner

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Servisinde yer alan sertifika törenine Sağlık Bakanı Filiz Besim ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ve Başbakanlık Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay Kibrit katıldı.

Törende konuşan Sağlık Bakanı Filiz Besim, bakanlık olarak altı aydır çalışma yaptıklarını, sağlığın çok daha üst düzeye çıkarılacağını vurguladı. Hastanelerde uzun süredir hasta bakıcısı anlamında eğitilmiş personelin bulunmadığını belirten Besim, eğitimsiz hasta bakıcılığının hem hastanın hem de hastanenin düzenini bozabildiğini kaydetti.

Hastanelerimizde eğitimlerini tamamlamış, düzeni bozmayan, güvenilir kişilerin hasta refakatçisi olması hayallerimden biriydi diyen Bakan Besim, hükümet, devlet kanadı ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek toplumun büyük bir ihtiyacına yönelik önemli bir adım atıldığını kaydetti.

Çalışma Bakanlığının da Hasta Refakatçi Eğitimi projesine destek verdiğini ifade eden Besim, proje sayesinde toplumun ciddi bir ihtiyacının giderileceği vurguladı. Besim, Ortopedik Özürlüler Derneğine de projeye sağladığı destekten dolayı teşekkür etti.

Güvenlik elemanları tarafından sertifikası olmayan refakatçilerin uzaklaştırıldığını kaydeden Besim, “sağlıkta eğitim bitmez, bu eğitimler tekrarlanacak” dedi. Besim, sağlığın çok daha üst düzeye çıkarılacağını vurguladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de, bakanlığın, istihdam destek merkezi fonu olarak refakatçi programa katkı sağladığını söyledi. Refakatçi eğitimi alanlara eğitimleri boyunca teşviklendirici olması adına asgari ücretin yarısı kadar harçlık verildiğini kaydeden Çeler, “program sayesinde diğer istihdam desteklerini de yapmak için örnek aldık” dedi. Çeler, bakanlığın, eğitim alanların maaşlarına katkı koymak için çalışma başlattığı bilgisini verdi.

Bakan Çeler, bu programın diğer alanlara yayılmasında bir başlangıç olmasını da temenni etti. Başbakanlık Engelli Hizmetleri Koordinasyon Kurulu Başkanı Günay Kibrit ise, programın sivil toplum örgütleri ile hükümetin birlikte neyi başarabileceğine bir örnek olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından eğitim alanlara sertifikaları verildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
4 Nisan 2019, Perşembe
Nurcan korkmaz         - Magusa
Taktire sayan bir hareket sayin bakanimizi kutluyorum.❤❤❤❤

banner
banner
banner
banner

ABD'de elektronik sigara kaynaklı ölümlerin sayısı 31'e çıktı
image ABD'de elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen "gizemli akciğer hastalığı"ndan hayatını kaybedenlerin sayısı 31'e yükseldi.
Dr. İpek İkiz: "Bel sağlığı için gün boyu omurgada denge unsuru sağlanmalıdır...
image LAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İpek İkiz "Bel Sağlığı" ile ilgili açıklamalarda bulundu.
İlk yardım kursunu tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi
image İlk yardım kursunu tamamlayan kursiyerlere sertifikaları Bakan Pilli tarafından  verildi.