Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 20 Şubat 2019, Çarşamba 16:56
banner

Böbrek rahatsızlıkları artık genetik olarak araştırılacak

Böbrek rahatsızlıkları artık genetik olarak araştırılacakKayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üye Ofisi, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ve Sağlık Bakanlığı arasında böbrek hastalıklarının kalıtsallığının araştırılması konusunda iş birliği protokolü imzalandı.
Paylaş  
2
2
2
0

Sağlık Bakanlığı’nda saat 10.00’da gerçekleşen imza törenine Sağlık Bakanı Filiz Besim’in yanı sıra, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Nefroloji Birimi yetkilileri katıldı.

Sağlık Bakanı Besim, imza töreni öncesi yaptığı konuşmada 2008 yılından bu yana ülkede böbrek hastalıklarındaki ciddi artışın araştırıldığını belirterek University of London College (UCL)’den uzmanların da Adaya gelerek burada yaptığı araştırmanın sunumunu paylaştığını söyledi.
Böbrek hastalıklarının en fazla hangi bölgelerde yoğunlaştığının belirlenmesi, ailelerin bilgilendirilmesi, farkındalık yaratılması ve yapılacak çalışmaların ciddi bir yelpazeye yayılmasının amaçlandığını kaydeden bakan Besim, bu konuda Nalbantoğlu Hastanesinin UCL ile birlikte birçok yayına imza attığını da hatırlattı.

Kalıtsal böbrek hastalıklarıyla ilgili araştırmaların UCL, DAÜ, LBNDH Nefroloji bölümüyle birlikte yapılacak olmasının kendisini mutlu ettiğini söyleyen Besim, KKTC’nin bilim ve sanatla dünyada var olduğunu ve bunu göstermeye devam edeceğini, uluslararası bağlantılar kurulduğunda araştırmaların daha kabul edilir sonuçlar doğuracağını söyledi.

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük de DNA Laboratuvarının 2006 yılında kurulduğunu ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde KŞK Kıbrıslı Türk Üye Ofisine bağlı çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, Dr. Cemal Gürkan’ın Laboratuvara her türlü teknolojik gelişimi sağlamak adına aralıksız çalıştığını belirtti.

Küçük KKTC’nin uluslararası bağını bilimle yakalayacağını kaydederek, bunun Kıbrıslı Türklere birçok kapıyı açacağını ifade etti.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ise, DAÜ olarak araştırma projesine katkı yapmaktan mutlu olduklarını söyleyerek, UCL ile akademik çalışmalarla ilgili bir anlaşmanın halihazırda var olduğunu ve bundan sonra Sağlık Bakanlığı’nın vizyonu dahilinde kendi üzerlerine düşeni toplum adına yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Osam, bilim insanlarının verimli bir çalışma geçirmesini de diledi.

Konuşmaların ardından imzalar atılarak toplu fotoğraf çektirildi.

“Kıbrıslı Neropatilerin Bir Genetik Araştırması (Araştırma Projesi)”nden Sağlık Bakanlığı adına Dr. D. Deren Oygar, KŞKKTÜO/DAÜ adına Dr. Cemal Gürkan ve University College London’dan da Dr. Danny P. Gale sorumlu olacak.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıslı Türk Hikmet Uslu, Hollanda'daki hastaya umut oldu
image Kıbrıslı Türk Donör Hikmet Uslu, kök hücre bağışında bulunarak, Hollanda’da kanserle yaşayan bir kişiye yardım eli uzattı.
"Engellilerde Diş Hekimliği Uygulamaları" konulu seminer bu akşam
image KTTB ve KTDTO'nun düzenlediği “Engellilerde Diş Hekimliği Uygulamaları” konulu seminer bu akşam saat 18.30'da olacak.
"Dişçinin Korkusu" adlı belgesel yarın akşam gösterilecek
image Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği ile Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası, 20 Mart Ağız Sağlığı Günü'nde yarın akşam  engelli bireyler için hazırlanan, "Dişçinin Korkusu" adlı belgeselin sunumunu gerçekleştirecek.