Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 24 Mart 2019, Pazar 12:53
banner

Dünya Sağlık Örgütü: "Verem hastalığına sahip kişilerin yüzde 7,7'si Doğu Akdeniz'de"

Dünya Sağlık Örgütü: Verem hastalığına sahip kişilerin yüzde 7,7'si Doğu Akdeniz'deDünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada verem hastalığına sahip kişilerin yüzde 7,7’si Doğu Akdeniz bölgesinde yaşayan kişilerden oluşuyor.
Paylaş  
14
11
14
0

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada verem hastalığına sahip kişilerin yüzde 7,7’si Doğu Akdeniz’de, yüzde 2,8’i Amerika kıtasının genelinde ve yüzde 2,7’si de Avrupa’da yaşayan kişilerden oluşuyor. 2017’de 10 milyon verem hastası bulunduğu, 1,6 milyon kişinin ise, bu hastalık yüzünden yaşamını yitirdiği belirtildi.

Ölüme sebebiyet veren nedenler arasında ilk 10 sırada yer alan verem hastalığı, tedavisi olmasına ve başta DSÖ olmak üzere birçok kurumun farkındalık artırmayı hedefleyen çalışmalarına rağmen çocuklar dahil çok sayıda kişinin hayatına mal oluyor. Dünyada her gün yaklaşık 4 bin 500 kişi verem yüzünden ölüyor. DS֒ye göre, 2017’de yaklaşık 1 milyon çocuk verem mikrobu taşırken 230 bin çocuk bu hastalık yüzünden hayatını kaybetti. Diğer taraftan etkin tedavi sayesinde kişilerin veremden kurtulabileceğine dikkati çeken DSÖ, 2000 ila 2017 yıllarında bu sayede 54 milyon verem hastasının hayatının kurtarıldığını kaydetti.

Bu kapsamda verem vakalarının sayısında her yıl yüzde 2’lik bir düşüş yaşansa da DSÖ, bunun, “2020 Veremi Yok Et” stratejisinin hedeflerine ulaşmak için yüzde 4-5 bandına çıkarılması gerektiğini vurguluyor. Verem en fazla Güneydoğu Asya’da Güneydoğu Asya yaklaşık yüzde 44 ile veremin en sık görüldüğü bölge olarak öne çıkıyor. Bunu yüzde 25 ile Afrika kıtası ve yüzde 18 ile de Batı Pasifik Bölgesi takip ediyor. Avrupa’da ise veremin en sık rastlandığı ülkelerin başında Romanya ve Bulgaristan geliyor.

24 Mart Dünya Tüberküloz Günü

Dünya Tüberküloz Günü olarak ilan edilen 24 Mart’ta dünya genelinde verem hastalığının tedavi edilebilirliğine dikkati çekiliyor ve hastalıktan korunmak için farkındalığın artırılması hedefleniyor. DSÖ, 2019 Dünya Tüberküloz Günü’nde verem vakalarını en az seviyeye indirmek için alınması gereken önlemlerin vurgulandığı “Zamanı geldi” temasını işliyor.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Sağlık örgütleri ivedi çözüm istedi: "Nitelikli, ulaşılabilir, eşit ve ücrets...
image Tabipler Birliği, Tıp-İş, Tabip Odası ve Evrensel Hasta Hakları Derneği, sağlıktaki sorunlara ilişkin saptamalar yaptı ve çözüm önerilerini sıraladı.
Hıçkırık nasıl oluşur? Hıçkırıktan kurtulmanın yöntemleri nelerdir?
image Hıçkırık, aşırı heyecan ya da üzüntü durumlarında oluşabilen bir durum... Bunun yanı sıra bir hastalık da hıçkırık konusunda tetikleyici olabiliyor... Peki, bu durumdan kurtulmanın yöntemleri nelerdir?
Uzmanlardan hamilelere 'dar pantalon' uyarısı
image Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Erkenekli, dar pantolon ve naylon içerikli kıyafet giymenin hamilelerde çeşitli enfeksiyonlara neden olabileceği uyarısında bulundu.