Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 1 Nisan 2019, Pazartesi 13:35
banner

Pediatri Kurumu: "Otizmde erken tanı, bağımlı hayattan bağımsız hayata geçişi kolaylaştırır"

Pediatri Kurumu: Otizmde erken tanı, bağımlı hayattan bağımsız hayata geçişi kolaylaştırırKıbrıs Türk Pediatri Kurumu, otizmde erken yaşta tanı konulmasının, erken müdahaleyi sağladığını ve bağımlı hayattan bağımsız hayata geçişi kolaylaştırdığını vurguladı.
Paylaş  
7
5
7
0

Pediatri Kurumu Başkanı Gülten Erçal, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü nedeniyle  yaptığı yazılı açıklamada, çocuk ruh sağlığının önemli rahatsızlıklarından biri olan otizmin toplum tarafından bilinmesinin önemine işaret ederek herhangi şüphe duyulması halinde doktora başvurulmasını önerdi.

Erçal, otizmin, çocukluk çağında başlayan, çocuğun iletişim ve etkileşim alanlarını etkileyen ve yineleyici davranışlar içeren bir rahatsızlık olduğunu belirterek, belirtiler bireyden bireye değişiklik gösterse de en sık görülen belirtilerin;  konuşma gelişiminin geri olması, göz teması kurmaması, diğer çocuklarla oyun oynamaması, etrafı ile ilgilenmemesi, dönen eşyalara ilgi duyması, sadece oyuncak arabanın tekerleğini çevirme şeklinde oyuncaklarla beklenen şekillerde oynamaması sayılabileceğini kaydetti.

Erçal, “Otizmin temel tedavisi özel eğitimdir. Son yıllarda ülkemizde de çeşitli tedaviler alternatif tedavi olarak sunulsa da günümüzde etkinliği kanıtlanmış ve tedavideki yeri kabul görmüş tek tedavi özel eğitim olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel eğitime ek olarak konuşma terapisi ve fizik tedavi otistik çocukların gelişimine olumlu katkı koymaktadır. Etkin, yoğun ve kaliteli bir özel eğitime olabilecek en erken yaşta başlanması bireylerin gelişimini olumlu bir şekilde etkilemektedir” dedi.

Otizmin sadece çocukları değil aileleri de derinden etkilediğini belirten Erçal, ailelerde ilk tanı zamanlarında yaşanan şokun,  zamanla tükenmeye gideceğini, bu süreç içerisinde ailelerin de mutlaka destek almaları gerektiğini söyledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Klamidya: Cinsel yolla bulaşan hastalığa karşı geliştirilen aşı güvenlik test...
image Cinsel yolla bulaşan klamidya hastalığı için insanlar üzerinde denenen ilk aşı güvenlik testlerini geçti. İngiltere'nin başkenti Londra'daki Imperial College uzmanları, denemelerde "cesaret verici' sonuçlar alınan aşı...
Bakan Pilli, Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Acil Servisi ve Onkolji Merkezi'ni ...
image Sağlık Bakanı Ali Pilli, bayram ziyaretleri kapsamında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Acil Servis ve Onkolji Merkezi’ni ziyaret ederek, sağlık personeli ile bayramlaştı.
Hamilelere ödemden kaçınmak için 'tuz ve şeker' uyarısı
image Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, "Anne adaylarının, gebelik süresince tuz ve şekerden olabildiğince uzak durması gerekir. Ödemden kaçınmak için yine ayakları yüksekte tutmakta yarar var" dedi.