Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 3 Nisan 2019, Çarşamba 10:12
banner

İngiltere'de yaşayan bir hastaya KKTC'den kök hücre

İngiltere'de yaşayan bir hastaya KKTC'den kök hücreDonör Bora Şöföroğlu, İngiltere'de kanserle mücadele eden bir hastaya yardım eli uzatarak, kök hücre bağışında bulundu.
Paylaş  
4
3
4
0

Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’ndan verilen bilgiye göre, vakıf donör arşivine yaklaşık on beş yıl önce bir tüp kan örneği vererek kayıt yaptıran Bora Şöföroğlu’nun, kanserle mücadele eden ve İngiltere’de tedavi gören yetişkin bir kadın hastaya, kök hücre bağışı yaparak hayata ikinci kez başlayabilmesi için umut oldu.

Vakıf, tamamen gönüllülük esasını benimseyerek yaptığı bu anlamlı bağış ile ilgili konuşan donör Bora Şöföroğlu’nun verdiği örneğin hiç tanımadığı birisiyle uyum göstermesiyle ilgili çok duygulu anlar yaşadığını ve donör olacağını ilk öğrendiği andan itibaren hiç tereddüt etmeden gönüllü olduğunu vurguladı.

Kemal Saraçoğlu Vakfı Koordinatör Yardımcısı Servet Özeralp da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tamamen gönüllük esasıyla yaptığı kök hücre bağışıyla büyük bir farkındalık örneği gösteren Bora Şöföroğlu’na bu anlamlı bağışı için sonsuz teşekkürlerini iletti. Özeralp, “Kök hücre bağışı yaklaşık 4 saat süren, verici için hiçbir tehlike taşımayan ve kan alımına benzeyen bir işlemdir. Kök hücreler, özel bir cihaz yardımı ile kanın içerisinden ayrıştırılarak toplanmaktadır” dedi.

Özeralp, Kemal Saraçoğlu Vakfı aracılığıyla bugüne kadar ülkede toplamda 61 donör kök hücre bağışında bulunarak dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan hastalara umut olunduğunu kaydetti.

Öte yandan vakıf vatandaşlara şöyle seslendi:

“Eğer siz de kemik iliği donör kaydı yapmak istersiniz, 18-45 yaş arası, KKTC Kimlik Kartı’na sahip, daha önce bu amaç için örnek vermemiş sağlıklı bir birey olmanız yeterlidir. Daha önceki yıllarda bu amaç için örnek vermiş bireylerin tekrardan örnek vermesine gerek olmamaktadır. Dünya İlik Bankası için kayıtlar KKTC’de, Lefkoşa Mahkemeler Karşısı’nda bulunan Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’ndan alınmaktadır. Vakıf çalışma saatleri 08:00-16:30 (haftaiçi) olup daha fazla bilgi için www.kemalsaracoglu.org olan vakıf web sitesi ziyaret edilebilir veya +90 (392) 227 0616-17 numaralı telefonlardan vakıf yetkilisine ulaşabilirsiniz.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Barkod, demans hastalarını korumanın bir yolu olabilir mi?
image Japonya'da her yıl binlerce demans hastası kayboluyor, yüzlercesi ise sağ bulunamıyor.
Hipertansiyondan korunmak için yaşam tarzının değiştirilmesi gerekiyor
image Abdi İbrahim Medikal Direktörü Dr. Recep Erşahin, hipertansiyondan korunmak için yaşam tarzının değiştirilmesi gerektiğini belirterek, "Belli aralıklarla kan basıncınızı ölçtürün. Tuzu azaltın. Sigara ve alkolden uzak...
İnflamatuvar bağırsak hastalıkları en çok gençleri vuruyor
image Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, inflamatuvar bağırsak hastalıklarının (İBH) gelişim riskinin en yaygın 15-35 yaşları arasında olduğunu k...