Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 13 Mayıs 2019, Pazartesi 08:32
banner

Hamilelikte yapılan egzersiz, doğacak çocuğun obezite riskini azaltıyor

Hamilelikte yapılan egzersiz, doğacak çocuğun obezite riskini azaltıyorYeni araştırma, hamilelik sürecindeki egzersiz eksikliğinin çocukları obeziteye yatkınlaştırabileceğini gösteriyor.
Paylaş  
6
7
6
0

Hamilelikte egzersiz yapmanın bebekleri ileriki hayatlarında obeziteden koruyabileceğini ortaya çıkaran yeni bir araştırma yayımlandı.

Önceki çalışmalar, obez kadınların hamilelikleri sırasında egzersiz yapmasının çocuklarına fayda sağladığını göstermişti. Ancak son araştırma bu durumun obez olmayan kadınlar için de geçerli olduğunu ilk kez ortaya koydu.

Çalışmayı yürüten Washington State Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Jun Seok Son şunları söyledi:

“Bulgularımıza dayanarak obez ya da diyabetli olsunlar ya da olmasınlar, kadınlara hamilelikleri sırasında düzenli olarak egzersiz yapmalarını öneriyoruz çünkü egzersiz, çocuklarının metabolik sağlığına fayda sağlıyor.”

Jun Seok Son, sağlıklı kadınların hamilelik süreçlerindeki egzersiz eksikliğinin çocuklarını obeziteye yatkınlaştırabileceğini ve bu eksikliğin kısmen termojenik fonksiyona zarar verme yoluyla metabolik hastalıklarla bağlantı kurduğunu belirtti.  

Araştırmacılar, her sabah 60 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapan gebe farelerin yavrularını inceledi. Egzersiz yapmayan farelerden doğan yavrular kontrol grubu olarak kullanıldı.

Sütten kesme sırasında egzersiz yapan farelerin yavrularında, kontrol grubundakilere göre kahverengi yağ dokusuyla ilişkili protein seviyelerinde artış görüldü. Bu doku türü, yağ ve şekeri ısıya dönüştürüyor.   

Araştırmacılar ayrıca egzersiz yapan grupta daha yüksek vücut ısısı gözlemledi ve gruptaki farelerin kahverengi yağ dokularının daha etkin olduğunu ya da daha yüksek termojenik fonksiyona sahip olduğunu belirterek bu durumun obezite ve metabolik sorunları önlediğine işaret etti.

Öte yandan yavrulara sütten kesilmelerinin ardından 8 hafta boyunca yüksek yağlı bir beslenme programı uygulandı.

Egzersiz grubundaki fareler sadece daha az kilo almakla kalmadı aynı zamanda diyabet, karaciğer yağlanması gibi metabolik hastalıklara ilişkin daha az belirti gösterdi.

Araştırmacılar, egzersiz yapan annelerin çocuklarında metabolik sağlığın iyileştirilmesinden sorumlu biyolojik mekanizmayı daha iyi anlamak için ek çalışmalar yapmayı planlıyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Barkod, demans hastalarını korumanın bir yolu olabilir mi?
image Japonya'da her yıl binlerce demans hastası kayboluyor, yüzlercesi ise sağ bulunamıyor.
Hipertansiyondan korunmak için yaşam tarzının değiştirilmesi gerekiyor
image Abdi İbrahim Medikal Direktörü Dr. Recep Erşahin, hipertansiyondan korunmak için yaşam tarzının değiştirilmesi gerektiğini belirterek, "Belli aralıklarla kan basıncınızı ölçtürün. Tuzu azaltın. Sigara ve alkolden uzak...
İnflamatuvar bağırsak hastalıkları en çok gençleri vuruyor
image Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, inflamatuvar bağırsak hastalıklarının (İBH) gelişim riskinin en yaygın 15-35 yaşları arasında olduğunu k...