Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 27 Mayıs 2019, Pazartesi 10:00
banner

"Kalp hastaları, altyapı ve oda sayısı mağduru"

Kalp hastaları, altyapı ve oda sayısı mağduruÜlkede ilk kez gerçekleşen kalp nakli gibi birçok başarıya imza atan Kalp Damar Cerrahi Bölümü'nün Klinik Şefi Uzman Dr. Ozan Emiroğlu, Kıbrıs Postası'na konuştu.
Paylaş  
14
12
14
0

Kıbrıs Postası - Emel DOĞAN

Ülke genelindeki ilk kalp nakli gerçekleştirilen hastanın taburcu olacağını ve durumun gayet iyi olduğunu aktaran Ozan Emiroğlu, “Ülke genelinde yaptığımız bu ilk kalp nakli olduğu için daha temkinli ve detaycı davrandık. Bu nedenle normalden hastamızı daha uzun süre gözetim altında tuttuk” dedi.

“Sadece Kıbrıs’ta değil dünya genelinde  ilk sırada gelen hastalıklardan biri kalp ve damar sorunlarıdır” diyen Emiroğlu, bir çok insanın da ölüm sebebinin kalp yetmezliğiyle alakalı olduğunu aktardı. Ülkedeki kalp yetmezliği konusundaki en  büyük sıkıntının kalp bağışlarındaki azlıktan kaynaklandığını belirten Emiroğlu, “Halkımız bu konuda yavaş yavaş bilinçleniyor ve nakillerin artacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BAŞARISIZLIĞIMIZIN TEK SEBEBİ ODA SAYISI”

“Başarısızlığımızın en büyük sebebi otelciliğimizdir. Hastalarımızda bu durumdan haklı olarak şikayetçiler” ifadelerini kullanan Emiroğlu, 2006 yılında kalp genel cerrahide başladıklarını, 2007 yılında ise şu an bulundukları servisi ve 7 odası ile hizmete girdiklerini aktardı.

Emiroğlu, “2007 yılında bir ameliyathane ve 5 kişilik ekibimiz vardı. Bu şekilde  o yıllarda gayet yeterliydik. Fakat ilk yıllarda 20 ameliyat yapıyorken şu an yıllık 200 ameliyata kadar çıktık. Sürekli artan bir hasta sayımız var. Bu nedenle de bulunduğumuz servis, 20 ameliyat için yeterli ama şu an özellikle oda sayılarımız için yeterli değiliz. Bu nedenle de kalp hastalarımızın 2 ve 3 aya kadar bekleme süreleri uzayabiliyor” dedi.

Lefkoşa Nalbantoğlu Kalkındırma Derneği ve Sağlık Bakanlığı öncülüğünde yeni bir merkezin  oluşturulabilmesi için çalışmalar başlatıldığını ve bu çalışmaların kalp hastaları için çok daha faydalı olacağına dikkat çeken Emiroğlu, yeni hastane projesinin var olduğunu fakat bu projenin faaliyete geçmesinin uzun sürmesi nedeniyle, hastaları bekletmemek adına yeni bir merkeze ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

“HAFTADA 5 HASTA ALMAKLA SINIRLIYIZ”

Ameliyathane sayısının bir, yatak sayılarının  ise 5 olduğunu bu nedenle de haftalık 5 hasta alabilmekle kısıtlı olduklarının altını çizen Emiroğlu, “Kardiyoloji bölümü ve anjiyo bölümünde hasta sayıları artıyor ve yeni bir merkeze ihtiyaç duyuluyor.

Sağlık Bakanlığımız malzeme, ilaç ve ekipman gibi konularda hiç  eksiklik yaşatmadı. Yıllardır tek sorunumuz fiziki altyapıydı. Bu nedenle yeni bir merkeze ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

YENİ MERKEZ İÇİN YARDIMA İHTİYAÇ VAR

Sağlık Bakanlığı ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Kalkındırma Derneği öncülüğünde yeni bir merkezin oluşturulması açısından yardım kampanyası başlatıldığını belirten Emiroğlu, “Halkımızın da bu konuda bize destek olmasını bekliyoruz. Yeni bir merkez, haftalık hasta alma sayımızı arttırarak, bekleme sürelerini kısaltıp hastaların mağduriyetlerini ortadan kaldıracaktır” ifadelerini kullandı.

KALP NAKLİ YAPILAN ÇELİK'İN TABURCU OLMASI BEKLENİYOR

Lefkoşa Devlet Hastanesinde kalp nakli yapılan Veli Çelik'in bugün taburcu olması bekleniyor.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nden yapılan açıklamada, 17 Nisan tarihinde yapılan ameliyatın başarılı olduğu, tedavisi tamamlanan hastanın yarın son kontrolü yapıldıktan sonra taburcu edilmesinin planlandığı kaydedildi.

Kalp nakli ameliyatı Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde ilk kez gerçekleştirilmişti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Yüksek tansiyonda düzenli fiziksel aktivite her zaman öneriliyor
image LAÜ Akademisyeni Yar. Doç. Dr. Telli, hipertansiyonda egzersizin önemini ele aldı...
Sonbahar alerjilerine dikkat
image Yabani ot ve çalı polenlerinin ağustos sonu ve eylül ayı başında rüzgarla uzak bölgelere taşınabildiği, bu durumun özellikle alerjisi olan kişilerde astım ve alerjik nezle şikayetlerinde artışa neden olduğu belirtildi...
New York'ta elektronik sigara satışlarına kısıtlama
image New York Valisi Andrew M. Cuomo, Kamu Sağlığı ve Sağlık Planlama Kurulu'nu toplayarak aromalı elektronik sigara ürünlerinin satışını yasaklamak üzere olağanüstü tedbir kararı alacağını açıkladı.