Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 2 Haziran 2019, Pazar 16:13
banner

Bayram temizliği yapacaklar dikkat

Bayram temizliği yapacaklar dikkatRamazan bayramına sayılı günler kala herkesi temizlik ve ikramlık yapma telaşının sardığını şu günlerde uzmanlar uzun süre ayakta kalmanın, ani eğilmelerin ve uzanmaların bel ve boyun kaslarına hasar verebileceğini söyledi.
Paylaş  
9
9
8
0

Ramazan ve Kurban Bayramı gibi günlerde tüm evlerde bayram telaşının başladığını belirten uzmanlar evlerde temizlik ve ikramlıklar için hazırlıklar başlar. Ekmek kadayıfı, güllaç, katmer öncelikli olmak üzere tatlılar yapılır. Bayram temizliği yapılır. Bu yıl mevsimsel geçiş dönemine denk geldiği için de bahar ve bayram temizliği bir arada yapılacağından aşırı yorgunluk ve rahatsızlıklara karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Ev işlerini yaparken uzun süre ayakta duruyoruz, eğiliyoruz, uzanıyoruz, ağırlık kaldırıyor, itiyor veya çekiyoruz. Bu hareketleri yaparken dikkatli olmadığımız zaman, bel veya boyun kaslarının kasılmalarına, bunun sonucunda da yaşam kalitemizi olumsuz etkileyen ağrıların gelişmesine yol açıyoruz. Ev işleri sırasında yapılan hatalar, kas iskelet sisteminde kimi zaman telafisi oldukça zor rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Basit önlemler alınarak bu sorunların önüne geçmenin mümkün olduğunu belirten uzmanlar, çamaşır asmak, ütü yapmak, bulaşık yıkamak gibi benzeri ev işlerinde risklerin oldukça fazla olduğunu belirtiyorlar.

Hatalı hareketler sık sık tekrarlandığında vücuda yük bindirir veya ağır yük taşındığında bel veya boyun fıtığı oluşumu kolaylaşabilir. Tüm bu işlerin gün içerisinde dönüşümlü olacak şekilde ayarlanması gerektiği tavsiye ediliyor.

Ütü yaparken masasının yüksekliği çok önemlidir. Sıkça kullandığınız eşyalar, kolayca erişebileceğiniz yerlerde muhafaza edilmelidir. Perde asarken, yüksekten bir şey alırken uzanmamalı, merdiven gibi yükseltiler kullanılmalıdır.

Yemek hazırlarken ve bulaşık yıkarken tezgâha yakın durmalı, çamaşır asarken, sepet bir tabure üzerine konulmalıdır. Her 30 dakikalık çalışma sonrasında 5 dakika dinlenmek önemli olduğu belirtiliyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

"Günde bir saat ev işi yapmak erken ölüm riskini azaltıyor"
image Norveç'te yürütülen bir araştırma günde bir saat hafif ev işi yapmanın erken ölüm riskini yarı yarıya azaltabileceğini ortaya koydu.
Dünya Sağlık Örgütü: "Mikroplastikler daha fazla araştırılmalı"
image Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), çevrede bulunan mikroplastiklerin ve insan sağlığı üzerindeki potansiyel etkilerinin daha fazla araştırılması çağrısı yaptı.
Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu 6 Eylül'de
image 3'üncü Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu 6 Eylül'de gerçekleştirilecek.