Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 30 Haziran 2019, Pazar 10:34
banner

Alzheimer Derneği kuruldu

Alzheimer Derneği kuruldu23 Mayıs 2019 tarihinde tescil belgesini alan dernek, dün gerçekleştirilen birinci genel kurul toplantısıyla yönetim ve denetleme kurullarını belirledi, derneğin amaçları hakkında hasta ve hasta yakınlarına bilgiler verildi.
Paylaş  
13
16
13
0

Genel Kurul, Alzheimer Derneği’nin başlattığı araştırma sonuçlarının sunumu ile başladı

Açılış konuşmasını gerçekleştiren kurucu üye İzlem Sönmez, konuşmasına, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Büyü Programının desteğiyle hazırlanan ve Kıbrıs’ın kuzeyindeki Alzheimer hastalarının ihtiyaçlarını tespit etmek için yapılan “Kıbrıs’ın Kuzeyinde Alzheimer hastalığı ve İhtiyaç araştırması” hakkında özet bir rapor sunarak devam etti.

800 kişinin katıldığı ankette Alzheimer hastalığı ile ilgili farkındalık düzeyi, hastalara sağlanan haklar, devlet tarafından verilen hizmetler ve verilmesi beklenilen hizmetlerin neler olduğu gibi sorular soruldu. Katılımcıların %98’i bu konuda faaliyet gösteren bir sivil toplum örgütünün olmasını istediklerini belirtti.

Sönmez, Alzheimer Derneği başkanlığına seçildi

Sunumun ardından oluşturulan divan ile derneğin yetkili kurulları seçildi. Alzheimer hasta yakınlarının yoğun ilgi gösterdiği genel kurul toplantısında  İzlem Sönmez Alzheimer derneğinin başkanı seçildi. Sönmez; “Derneği kurmadan önce yaptırdığımız araştırmada toplumun böylesi bir derneğe ihtiyaç duyduğunu tespit ettik. Dernekten neler beklenildiğini  öğrenme şansını yakaladık. Alzheimer derneği’nin tüzüğü ve amaçları araştırmaya katkı koyanlar  tarafından belirtilen çerçevede oluşturuldu” dedi. Beş kişiden oluşan yönetim kurulunda Genel Sekreter Ilgın Çağnan, Mali İşler Sorumlusu İrşen Ann Tunçerler, Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Beran Dağtaş olurken Üye İşleri Sorumlusu da Sevgi Naci Erdem oldu. Denetleme Kuruluna ise, Bahar Kaymakamzade, Kerem Teralı, Fatoş Nadiroğlu ve Evren Celal seçildi.

Derneğin başlıca amacı hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek vermek, hastalık hakkında farkındalık yaratmak

Genel kurul toplantısında yapılan sunumda derneğin amaçları hakkında da katılımcılara bilgiler verildi. Derneğin tüzükte yer alan amaçları; Alzheimer hastalığı ve bakımı konusunda halkı bilinçlendirmek,Hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitelerinin artırılması için çalışmalar yapmak, Alzheimer hastalarının haklarını savunmak ve korumak için savunuculuk çalışmaları yapmak,Alzheimer Hastalığı konusunda uzman hekimlerin ve gönüllülerin desteğiyle Alzheimer hastalarına ve hasta yakınlarına sosyal destek ve farkındalık eğitimleri vermek, Alzheimer hasta yakınlarına, uzman psikologların yönetiminde psikolojik destek ve dayanışma toplantıları düzenlemek,Hastalıkla ilgili gelişmeleri takip etmek ve halk ile paylaşmak, Alzheimer konusunda faaliyet gösteren yabancı ve /veya uluslararası sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapmak ve/veya üyesi olmak, Bu alanda faaliyet yürüten kurum, kuruluş ve derneklerle işbirliği ve dayanışma sağlamakdır.

Derneğe ulaşmak için ve üye olmak için alzderneği@gmail.com veya @alzdernegi facebook hesabına mesaj gönderilebilir.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
15
 
1
 
0
 
0
 
0
 
3
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

LAÜ Öğretim Üyesi Günebak, çoçuklarda iştahsızlık ile ilgili açıklamalarda bu...
image Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ç. Tuba Günebak, çoçuklarda iştahsızlık ile ilgili annelere detaylı bilgiler verdi.
'Elektronik sigaraya bağlı' gizemli akciğer hastalığından ilk ölüm
image ABD'de 'elektronik sigaraya bağlı' gizemli akciğer hastalığı nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiği bildirildi.
"Kısa sürede kilo vermek, tehlikeli hastalıklara sürükler"
image Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) bünyesinde dispanser hizmetleri veren "Smart Health Life Center" doktorlarından İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler, sağlıklı beslenmenin önemi ve yolları hakkında önemli açıkl...