Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 27 Temmuz 2019, Cumartesi 12:48
banner

UKÜ'lü akademisyen Batı Nil Virüsü'nden korunma yöntemleri konusunda bilgi verdi

UKÜ'lü akademisyen Batı Nil Virüsü'nden korunma yöntemleri konusunda bilgi verdiUluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı, Moleküler Mikrobiyolog Yrd. Doç. Dr. Ender Volkan Çınar, Flaviviridae ailesinden olan Batı Nil Virüsü’nün sivrisinek sokması ile bulaşan viral enfeksiyona sebep olduğunu ve potansiyel olarak insan yaşamını tehdit edebildiğini açıkladı.
Paylaş  
6
6
6
0

banner

Batı Nil Virüsü’nün Culex cinsi sivrisineklerin sokması ile insanlara bulaşan bir hastalık olduğunu hatta kuşları ve atları da etkilediğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Çınar, “Bazen semptom göstermese de, bazı durumlarda santral sinir sistemine etki ederek menenjit, ensefalit ve ataksi gibi pek çok nörolojik hastalığa sebep olur. Yüksek derecede ateş, uyuşma, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, ishal ve gastrointestinal semptomlar gibi pek çok belirtinin görülebildiği hastalık, bazı durumlarda ölümcül de olabilir” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Çınar, hastalığın sıklıkla Haziran ve Eylül ayları arasında yayıldığını belirterek, taşıyıcı sivrisineklerin özellikle durgun sularda ürediklerinin altını çizdi. Kişiden kişiye direkt olarak hastalığın bulaşmadığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Çınar, pek çok vakanın hafif şiddette seyrettiğini ancak ciddi durumlarda ölümcül sonuçlar doğurabildiğini kaydetti.

Çınar, henüz aşısı bulunmayan virüsün, sivrisinek ısırığı nedeniyle bulaştığını yineleyerek, “Isırıkları engellemek ve ilaçlama son derece önemlidir. Açık renk, ince uzun kıyafetler tercih etmek, ya da böcek kovucu ilaçlar kullanmak sivrisinek ısırıklarını engelleyecektir” şeklinde konuştu. Sivrisineklerin geceleri beslendiğini hatırlatan Çınar, pencereleri açmak yerine klima/vantilatör, yatak çevresine tül kullanmanın koruyucu olacağını da açıkladı. Çınar, ayrıca riskli bölgelere yapılan seyahatler sonrasında kişinin kendisini hâlsiz, yorgun ya da bitkin hissetmesi durumunda mutlaka sağlık kontrollerini yaptırmayı ihmal etmemesi gerektiğini işaret etti.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

"Elektronik sigara; sigarayı bırakmak için bir araç değil, endüstrinin kurnaz...
image Yeşilay Genel Başkanı Öztürk, elektronik sigaranın "sigarayı bırakmak için araç" argümanların bilim dışı olduğunu belirterek "Elektronik sigara, para kazanmak için piyasaya daha cazip bir şekilde sunmaya çalıştığı gel...
Tabipler Birliği'nden Dünya Gıda Günü mesajı
image Tabipler Birliği, Dünya Gıda Günü'nün bu yılki temasının "sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi" herkese ulaşılabilir kılmak olduğunu ve herkesin yedikleri konusunda düşünmeye davet edildiğini bildirdi.
Onkoloji hemşirelerine "Temel Düzey Psikolojik Bakım Kursu"
image Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Onkoloji Merkezi'nde görev yapan hemşirelere Temel Düzey Psikolojik Bakım Kursu verildi.