Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 6 Ağustos 2019, Salı 15:05
banner

Pilli: "İlaç ve Eczacılık Dairesi deposunda bulunan ilaçların kontrol altına alınması için kolları sıvadık"

Pilli: İlaç ve Eczacılık Dairesi deposunda bulunan ilaçların kontrol altına alınması için kolları sıvadıkSağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, bakanlığa bağlı İlaç ve Eczacılık Dairesi’nde bulunan genel ecza deposunda ilaç depolama sistemi ve uygulanmaya başlanacak yeni kontrol sistemi konusunda açıklamalarda bulundu.
Paylaş  
8
7
8
1

banner

Göreve gelir gelmez ilk ziyaret ettiği ve yerinde incelemede bulunduğu yerlerden birinin İlaç ve Eczacılık Dairesi olduğunun altını çizen Sağlık Bakanı Ali Pilli, depo kısmında bir felaketle karşılaştığını, içerisinde tarihi geçmiş tonlarca ilaç bulunduğunu tespit ettiğini açıkladı.

Mevcut depoda ne kadar ilaç olduğu, ne zaman alındığı, içeriğinin ne olduğu ve son kullanma tarihlerinin bilinmediğini üzülerek söylüyorum diyen Bakan Pilli, bu durumun asla kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Bakanlık olarak derhal harekete geçtiklerini belirten Bakan Pilli, şunları kaydetti:

“Maalesef İlaç Eczacılık Dairesi’ne bağlı genel ecza deposunda tarihi geçmiş çok sayıda ilaç olduğunu tespit ettik. Burada bulunan ilaçları kayıt altına alması gereken otomasyon sisteminde de eksiklik söz konusu. İlaçlar sağlıklı olarak mevcut sistemde kayıt altına alınamıyor ve depoda yeni gelen ilaçlar ön kısımlara yerleştirilirken tarihi geçmiş ilaçlar arkada bırakılıyordu.

Yıllarca bu kadar büyük bir ilaç sarfiyatının olması ve yaklaşık 90 kamyon kadar ilacın imha için bu kadar uzun süre beklemesi ve bu kadar büyük bir ihmalin olması kabul edilemez bir durumdur.

Sağlık Bakanlığı olarak kalıcı bir sistem için kolları sıvadık. İlaç ve Eczacılık Dairesi deposunda bulunan tarihi geçmiş ilaçlar ayıklanarak başka depolarda korunup, uygun koşullarda gerekli sağlık tedbirleri alınarak imha edilecektir. Mevcut ilaçların kontrol altına alınması için otomasyon sistemi düzenlenecek ve tarihi geçmiş ilaçlar anında sistemde yer alacaktır.

Otomasyon sistemi %100 verimli hale getirilecek ve ilaçların depoya girişi-çıkış tarihleri, son kullanma tarihleri, depodan çıkışlarının ne zaman olduğu ve ne kadar kaldığı gibi tüm detaylar sistemde yer alacaktır.

Tüm hastanelerimiz ve sağlık merkezlerimizin eczanelerinde bulunan ilaçları da kontrol altına alacağımız bir yapı kuruyoruz. Tek bir ilacın dahi israf edilmemesi konusunda kararlıyız.

Bu kadar uzun süre ilaçların kontrol altında tutulmadığını üzülerek belirtmek isterim. Kalıcı önlemler için düğmeye bastığımızın özellikle altını çizerek, kamuoyunun bilgisine sunarım.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
6 Ağustos 2019, Salı
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Barabim, barabum! Sonra da Muz Cumhuriyeti dendi kizarlar!

banner
banner
banner
banner

Aşırı kilolu kişilerde 'astım' riski
image Avustralya'da yapılan araştırma, aşırı kilolu kişilerin akciğerlerinde tespit edilen yağ dokusunun, astım riskini artırdığını ortaya koydu.
ABD'de elektronik sigara kaynaklı ölümlerin sayısı 31'e çıktı
image ABD'de elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen "gizemli akciğer hastalığı"ndan hayatını kaybedenlerin sayısı 31'e yükseldi.
Dr. İpek İkiz: "Bel sağlığı için gün boyu omurgada denge unsuru sağlanmalıdır...
image LAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İpek İkiz "Bel Sağlığı" ile ilgili açıklamalarda bulundu.