Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 28 Ağustos 2019, Çarşamba 13:00
banner

Kıbrıslı Türklerin "GESİ" hakları konusunda Rum Sağlık Sigortası'ndan açıklama

Kıbrıslı Türklerin GESİ hakları konusunda Rum Sağlık Sigortası'ndan açıklamaRum Sağlık Sigortası Kurumu (OAY) yetkilisi, Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs’ta geçerli olan "GESİ" olarak bilinen Genel Sağlık Sistemi yasası temelindeki hakları konusunda açıklama yaptı.
Paylaş  
18
16
17
0

Politis gazetesine göre, Rum Sağlık Sigortası Kurumu (OAY) Müdür Vekili Andreas Papakonstantinu, gazetenin(Politis gazetesinin); Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Güney Kıbrıs’ta çalışan, GESİ’ye katkıda bulunan ancak KKTC’de kaldıkları için sistem için hak sahibi olmayan Kıbrıslı Türkler konusuna çözüm getirmesi için Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e yönelik çağrısını yorumlamasını talep etmesi üzerine açıklamada bulundu. 

Papakonstantinu, bu konunun, özel bir tüzükle düzenlendiğini, Güney Kıbrıs’ta çalışan Kıbrıslı Türklerin, “Kıbrıs Cumhuriyeti” tarafından kontrol edilen bölgelerde daimi ikameti olmasa bile, Güney Kıbrıs’ta çalışan Kıbrıslı Türklerin ve  bakmakla yükümlü oldukları kişilerin, yeni sağlık sisteminin sunduğu hizmetlerden yararlanabileceğini belirtti. 

Papakonstantinu, emekli maaşı alan ancak KKTC’de ikamet eden Kıbrıslı Türklerin, GESİ için hak sahibi olmadığını ifade etti. 

Papakonstantinu, bu konudaki yasanın, sistemin hak sahiplerinin, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kontrol edilen bölgelerde veya, Kıbrıs’taki Kuzey İrlanda ve Büyük Britanya  Birleşik Krallık egemen üsler bölgesinde ikamet eden kişiler olduğundan söz ettiğini de anımsattı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

"5 ile 18 yaş arası günde en az 1 saat düzenli fiziksel aktivite yapmalı"
image Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yıldırım, "5 ile 18 yaş arasındaki okul çağı çocuklarının en az orta şiddette olmak üzere 1 saat düzenli fiziksel aktivite yapmalarını öneriyoruz" dedi.
Fazla kahve içmek migren riskini artırıyor
image Son araştırmalara göre çok fazla kahve içmek migren riskinin artmasına neden olabiliyor.
Güney Kore'de Afrika domuz vebası salgını yayılıyor
image Güney Kore'de Paju kentinin ardından Kuzey Kore sınırındaki Yeoncheon bölgesinde bir çiftlikte de Afrika domuz vebası görülmesi üzerine alarma geçti.