Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 13 Eylül 2019, Cuma 08:01
banner

"Sıkı diyet" kemik hacmini azaltıyor

Sıkı diyet kemik hacmini azaltıyorEgzersizin yanı sıra yürütülen katı kalori kısıtlamasının, kemik hacmini azalttığı bildirildi.
Paylaş  
9
7
9
0

banner

DailyMail'in haberine göre, Kuzey Carolina Üniversitesinde görevli uzmanların fareler üzerinde yaptığı araştırma, kilo vermek için egzersizin yanı sıra günlük alınan kalorinin katı biçimde sınırlandırılmasının, kemik hacmini yüzde 20'ye kadar azalttığını ortaya koydu.

Araştırma çerçevesinde altı hafta boyunca sıkı bir diyete sokulan ve düzenli olarak koşturulan farelerin bu sürenin sonunda kilo verdikleri ancak kemik hacimlerinin yüzde 20'ye kadar azaldığı tespit edildi.

Çalışma ekibinden doktor Maya Styner, geçmiş araştırmaların, normal ve yüksek kalori alımıyla egzersizin bir arada yürütülmesinin, kemik sağlığı için faydalı olduğunu gösterdiğini belirterek, bulgularının şaşırtıcı ve insanlar açısından da uyarıcı nitelikte olduğunu söyledi.

Styner, katı kalori kısıtlamasının yanı sıra egzersizin, özellikle kadınların yaşla birlikte zayıflayan kemikleri üzerinde büyük etkisinin olabileceğini ifade etti.

Yetişkinlerde kadınlar için günlük 2 bin, erkekler için de 2 bin 500 kalori alımının normal olduğu belirtildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

"Bağırsak florasındaki bozukluk nörolojik hastalıkları tetikleyebiliyor"
image Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uygun, bağırsak florasındaki bozulmanın alzaymır, demans, parkinson, MS, şizofreni gibi nör...
LAÜ Akademisyeni Şelimen: "Sağlıklı yaşam ellerinizde"
image LAÜ Akademisyeni Şelimen, "15 Ekim Dünya  El Yıkama Günü" dolayısıyla açıklamalarda bulunarak el yıkama alışkanlığının önemine dikkat çekti.
Gardiyanoğlu: "Özelde çalışan kamu hekimi olduğu müddetçe randevu sistemi aks...
image Serbest Çalışan Hekimler Birliği (SÇHB) Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, randevu sistemindeki sorunlar hakkında, Sağlık Bakanı Ali Pilli'ye çağrıda bulunarak, randevu sisteminin kişilerden ve santrallerden bağımsız olması ...