Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 20 Eylül 2019, Cuma 13:47
banner

Cumhurbaşkanı Akıncı: "Kan verme bilinci yaygınlaştırılmalı"

Cumhurbaşkanı Akıncı: Kan verme bilinci yaygınlaştırılmalıCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ülkedeki kan ihtiyacının devam ettiğine dikkati çekerek, kan bağışının bir yaşam biçimi haline getirilmesi ve bu konudaki bilincin artırılması gerektiğini belirterek, “Sağlıklı insan kan vermekle hayat kurtarırken, kendi sağlığını da korumaktadır” dedi.
Paylaş  
6
6
6
0

banner

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Thalassemia Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu başkanlığındaki heyeti kabul etti.

Heyette, derneklerin işbirliği çalışmaları kapsamında Türkiye’den gelen Thalassemia Dayanışma Derneği Başkanı Duru Malyalı, Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, Batman Thalassemia Derneği Başkanı Meledin Yıldırım, Şırnak Thalassemia Derneği Başkanı İbrahim Dizlek yer aldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Thalassemia Derneği Başkanlığına Ahmet Varoğlu’nun arkadaşlarıyla birlikte yıllardır thalassemia mücadelesinin içinde olduğunu ve bu bilincin ülkede gelişmesi için çok büyük emek verdiğini belirtti. Yapılan bir yasayla sorunun büyümesinin engellendiğini ama sorunların bitmediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, eski Sağlık Bakanlarından Dr. Gülsen Bozkurt’un da bu konuda emeğinin büyük olduğuna vurgu yaparak, el birliği ile büyük bir başarıya imza atıldığını söyledi.

“GÖNÜLLÜ KAN VERME BİLİNCİ”

Kan ihtiyacına işaret ederek, gönüllü kan verme alışkanlığı ile bilincinin eksik olduğunu, bu konuda gösterilen gayretin ise istenilen seviyede olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kan ihtiyacı doğduğu zaman, çoğu zaman, hemen askere başvuruyoruz. Ancak son yıllarda bu konuda toplumda bir uyanış var, çeşitli kurumlar bu konuda katkı yapmaya başladılar, bunu gözlemliyoruz. Bir de son zamanlarda seyyar araçlar devreye girdi, onların da bazı bölgelerde faaliyetlerini izledim. Aldığım bilgiye göre, bu araçların vatandaşın ayağına gitmesi bir katkı getirdi. Ama konuyu sürekli takip etmek ve peşini bırakmamak önemli” dedi.

Kan verme bilincinin daha da yaygınlaştırılarak, tabana yayılması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:

“Kan verme konusundaki bilinci bir yaşam biçimi haline getirebilmemiz lazım. İnsan için, sağlıklı bünyeler için kan vermenin çok yararlı bir şey olduğunu da anlatmamız lazım. Bir yandan ihtiyaç içinde olan thalassemia hastalarımıza ya da başka bir nedenle kan ihtiyacı olan insanlarımıza hayat verirken, bir yandan da  bağış yapan insan kendi sağlığını da korumaktadır. Bu bilincin yeşermesi için daha fazla gayret göstermemiz lazım. Belki okul çağlarından başlayarak, tıpkı çevre bilincini yaymaya çalıştığımız gibi, bu konudaki hassasiyetlerin de okul çağlarından başlayarak genç nesillere aktarılmasında büyük yarar var. Birçok toplum bu sorunu aştı. Biz de aşmak için uğraşmaya devam etmeliyiz.”

VAROĞLU: “YENİ THALASSEMİALAR ÖNLENDİ AMA HALA KAN SIKINTISI YAŞANIYOR”

Thalassemia Derneği Başkanlığına Ahmet Varoğlu da, derneğin çalışmaları ve Türkiye’deki derneklerle yaptıkları ortak çalışmalar hakkında bilgi vererek, yeni thalassemiaların önlendiğini ama hala kan sıkıntısı yaşandığını ve gönüllü kan bağışının artırılamadığını anlattı.

Kabulde, Türkiye’den gelen dernek başkanları, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya çeşitli hediyeler sundu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Meme kanserinde farkındalık ayı etkinlikleri
image Kanser Hastalarına Yardım Derneği, ekim ayının dünyada ve ülkede, Meme Kanserinde Farkındalık Ayı ile Erken Tanının öneminin vurgulandığı bir ay olduğuna işaret etti.
"Bağırsak florasındaki bozukluk nörolojik hastalıkları tetikleyebiliyor"
image Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uygun, bağırsak florasındaki bozulmanın alzaymır, demans, parkinson, MS, şizofreni gibi nör...
LAÜ Akademisyeni Şelimen: "Sağlıklı yaşam ellerinizde"
image LAÜ Akademisyeni Şelimen, "15 Ekim Dünya  El Yıkama Günü" dolayısıyla açıklamalarda bulunarak el yıkama alışkanlığının önemine dikkat çekti.