Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> SAĞLIK 29 Eylül 2019, Pazar 14:08
banner

GAÜ Smart Health Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete açıldı

GAÜ Smart Health Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hizmete açıldıGirne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Smart Health bünyesinde hizmete giren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Fizyoterapistlerinden Arzu Tavukçuoğlu, fizyoterapinin önemi ile kullanım alanları hakkında bilgi verdi.
Paylaş  
4
4
4
0

banner

GAÜ'den verilen bilgiye göre, fizik tedavinin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı konusunda açıklamalarda bulunan Fizyoterapist Arzu Tavukçuoğlu; “Fizik tedavi okullarda 4 yıllık lisans eğitimi veren, fizik tedavi rehabilitasyon bölümü ya da fizyoterapi rehabilitasyon olarak adlandırılan, sağlık fakültesine bağlı olan bir bölümdür. Aynı zamanda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nün önemi giderek artmaktadır. Bölümde çeşitli tedavi metotları, modern tıbbın gerekliliklerine göre şekillendirilmekte ve ileri teknolojiden de önemli ölçüde yararlanılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Tavukçuoğlu; “Girne Amerikan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hem ortopedik hem de nörolojik hastalar için özel olarak tasarlanmış aynı anda bir çok hastaya hizmet verebilmektedir. Bu tedaviler aklımıza gelen tüm branşlarla alakalı olabilir. Smart Health Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde; doğumsal kaynaklı ya da sonradan ortaya çıkan bir travma sonucunda, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve kişiyi sosyal yaşamdan koparıcı nitelikteki engellilik durumlarının iyileştirilmesine yönelik özel tedavi programları uygulanmaktadır.

En büyük avantaj ise, GAÜ bünyesinde bulunan spor  kompleksinde hastalarımızın tedavi sonrası yaptığı hareketleri ve süreci takip edebilmemiz. Spor kompleksinde zamanını geçiren hastalarımız, yine bizim kontrolümüz de aktivitelerine devam etmektedir” dedi.

Hastaların fizyoterapistlere ulaşabilmesinin, doktorların yönlendirmesi ile  gerçekleştiğini vurgulayan Fizyoterapist Arzu Tavukçuoğlu; “ Genellikle bizler doktor tanısı almış hastalarımıza rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Ancak sağlıklı kişiler de fizyoterapistler ile iletişime girebilir. Açıkçası tanı bizim için önemli ancak, kendi isteği üzerine  gelen bireyler de olabiliyor. Yani hasta bireylere ayrım yapmaksızın herkesin  yararlanabileceği bir bölüm ile iç içeyiz” şeklinde konuştu.

Tavukçuoğlu açıklamasının devamında ise, GAÜ Smart Health Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde yapılmakta olan tedavileri şu şekilde sıraladı;

*Bel ve boyun ağrıları (Bel fıtığı ve kireçlenmesi, romatizmal hastalıklar vb.)

*Bel ağrısı korunma ve eğitimi, egzersiz programı

*Omuz, dirsek, bel, boyun, kalça, diz, ayak, ayak bileği ve topuk bölgesinde ağrılı rahatsızliklar (meniscus, topuk dikeni, eklem kireçlenmeleri, omuzda kas yırtıkları vb.)

*Sırt ağrıları ve kas spazmı (Fibromiyoloji, miyalji, kas tutulmaları)

*Diz, dirsek, bilek, el eklemleri ve yumuşak doku rahatsızlıkları (tetik parmak, tenisçi dirseği, golfcü dirseği, karpal tünel sendromu vb.)

*Eklem şişliği, ağrı ve hareket kısıtlığı ile beraber olan romatizmal hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyonu (Romotaid artirid, osteoartirid)

*Ankilozon Spondilit

*Osteoporoz (kemik erimesi) korunma eğitimi ve egzersizleri

*Omurga eğriliği (Duruş bozuluğu, skolyoz)

*Kırık ve diğer ortopedik nedenlere bağlı eklem hareket kısıtlılığı

*Tendon ve sinir kesileri sonrası rehabilitasyon

*Periferik sinir tuzak nöropatileri

*Nörolojik hastalikların rehabilitasyonu (Inme, parkinson, multiple skleroz, diğer kas ve sinir hastalıkları)

*Yüz Felci

*Gebelerde kas iskelet sistemi sorunları ve egzersizleri

*Cerebral Palsi

*Brakial Plexus yaralanmaları

*Ampüte Hastalara uygun tedavi programları

*Klinik Pilates

*Hamile Pilatesi

GAÜ Smart Health Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi hakkında ayrıntılı bilgi ve randevu için, arzutavukcuoglu@gau.edu.tr mail adresi yada 0548 830 05 89 numaralı telefona başvurulabileceği ifade edildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

"Panik ataktan 20 günlük tedaviyle kurtulmak mümkün"
image Uluslararası Katılımlı İnteraktif Psikiyatri Eğitim Kongresi Başkanı Psikiyatrist Prof. Dr. Erdal Işık, "Panik atağı olanlar akıl veya ruh hastası değildir. Üstelik tedavisi de çok basittir. İyi bir tedaviyle 20 günde...
Kanser hücrelerinin yeni silahı "siyah bal"
image Türkiye'de Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Koçyiğit, Kazdağlarının endemik bitkilerinden ve meşe palamudu ağacının akıntısından beslenen ...
Aşırı kilolu kişilerde 'astım' riski
image Avustralya'da yapılan araştırma, aşırı kilolu kişilerin akciğerlerinde tespit edilen yağ dokusunun, astım riskini artırdığını ortaya koydu.