Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GURME 19 Eylül 2013, Perşembe 12:17
banner

Bundan sonra dondurmanın da 40 yıl hatırı olacak

Bundan sonra dondurmanın da 40 yıl hatırı olacakKahvenin 40 yıl hatırı vardır derler, artık bundan sonra da dondurmanın hatırı da olacak. Nasıl mı?
Paylaş  
60
70
52
0

"Türkiye'de kahveli dondurma üzerine daha önce yapılan bir çalışma yok. İlk çalışmayı biz gerçekleştirdik. Türk kahvesinin kırk yıl hatırı olur derler, bu çalışmamız sayesinde dondurmanın da hatrı olacak"

"AB ülkelerine göre belki yarı yarıya dondurma tüketiyoruz. Bunu artırmanın yollarını arıyoruz. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan bir tanesi kahveli dondurma oldu"

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Özdemir, ilk kez Türk kahveli dondurma üzerine çalışma yaptıklarını ve güzel sonuçlar aldıklarını belirterek, "Türkiye'de kahveli dondurma üzerine daha önce yapılan bir çalışma yok. İlk çalışmayı biz gerçekleştirdik. Türk kahvesinin kırk yıl hatrı olur derler, bu çalışmamız sayesinde dondurmanın da hatrı olacak" dedi.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aroması olan her bileşiğin dondurmaya katılabileceğini belirterek, bu düşünceden hareketle halk tarafından sevilen aromaların dondurmaya katılması için çalışma yaptıklarını söyledi.

Halkın severek tükettiği Türk kahvesini de dondurmaya katmak için bilimsel bir çalışma gerçekleştirdiklerini anlatan Özdemir, "Türk kahvesi çok sevilen bir ürün. Genellikle dondurma sevilerek tüketilen bir ürün. Aslında Türkiye'de dondurma sanki çocuklara yönelik bir gıda gibi görünüyor. Normalde dondurma 7'den 77'ye kadar herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilecek bir ürün" diye konuştu.

Dondurmanın, Avrupa Birliği ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri'nde çok geniş tüketim yelpazesi olduğuna dikkati çeken Özdemir, şunları kaydetti

"Bizde ise genellikle çocuklar ve gençler tarafından tüketiliyor. Yaşlıların az tükettiği bir ürün. Biz de bunu düşünerek, kahveyi seven bir toplum var. Bir de dondurmayı sevmesi gereken bir toplum var. Bu ikisini bir araya getirmek için Türk kahvesini dondurmaya adapte etmeye çalıştık. Tabii biz sadece Türk kahvesi kattık. Kahveyi katarken de normal pişirdik belli bir düzeyde, ondan sonra dondurmanın bileşimine kattık. Bir de yarı oranda kahve yarı oranda kakoa ile karıştırarak kattık ve analizlerini yaptık. Kakao ve Türk kahvesiyle yapılan dondurma çok beğenilen bir ürün oldu."

- "Özellikle yaşlı grup, kahveli dondurmayı rahatlıkla tüketebilecektir"

Türk kahvesiyle yaptıkları çalışmanın tutacağını düşündüklerini vurgulayan Özdemir, "Toplum tarafından, Türk kahveli dondurmanın rahatlıkla beğenileceğini düşünüyoruz. Dondurmayı tüm tüketici kitlesine ulaştırmak durumundayız. Yani sadece çocuk ve gençlerle sınırlı kalmamalı. Onun için böyle bir çalışma yaptık. Bu dondurmanın tüketiminin geniş bir ketleye yayacağız" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Özdemir, "Türkiye'de kahveli dondurma üzerine daha önce yapılan bir çalışma yok. İlk çalışmayı biz yaptık. Türk kahvesinin kırk yıl hatrı olur derler, bu çalışmamız sayesinde dondurmanın da hatrı olacak. Türkiye'de bunun sevilerek, tutacağını düşünüyorum. Özellikle genç ve yaşlı grup, kahveli dondurmayı rahatlıkla tüketebilecektir. Dondurmayı inek sütüyle yaptık, diğer sütlerle de çalışmalarımız devam edecek" dedi.

Türkiye'de, Avrupa Birliği ülkelerine göre çok düşük düzeylerde dondurma tüketildiğine dikkati çeken Özdemir, "AB ülkelerine göre belki yarı yarıya dondurma tüketiyoruz. Bunu artırmanın yollarını arıyoruz. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan bir tanesi kahveli dondurma oldu. Çok tutacağını düşünüyoruz. Bilimsel çalışmamızdan sonra üniversitemizin fabrikasında Türk kahveli dondurma üretimine de başladık" ifadelerini kullandı.

Dondurma tüketirken süt ve aroma tadının alınması gerektinin altını çizen Özdemir, üreticilerin dondurmaya gereğinden fazla şeker katmaması, bu konuda duyarlı olması gerektiğini söyledi


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Şarabın tadında toprağın etkisi var mı?
image Şarabın tadını, üzüm bağının bulunduğu toprağın etkilediğine dair anlayış giderek yaygınlaşıyor. Peki bunu destekleyen bilimsel veriler var mı?
Ustasından yılbaşında 3 farklı lezzet, 3 farklı tarif
image GAÜ Gastronomi Bölümü Öğretim Üyesi ünlü gurme Mustafa Şah yılbaşı sofraları için üç farklı hindi yemeği tarifi verdi.
Yolculuk sırasında tüketmemeniz gereken gıdalar
image Beslenmede yapılan birtakım hatalar, kötü bir yolculuk geçirmeye, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi fiziksel zorluklar yaşamaya neden olabiliyor. Elbette her insanın bünyesi farklıdır ve her gıda herkeste aynı etkiyi...