Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> GURME 18 Şubat 2014, Salı 17:06
banner

LAÜ Gastronomi öğrencileri "İstanbul Uluslararası Mutfak Günleri"nde yarıştı

LAÜ Gastronomi öğrencileri İstanbul Uluslararası Mutfak Günlerinde yarıştıLAÜ, Michelin Yıldızlı Mutfak Şefleriyle “İstanbul Uluslararası Mutfak Günleri”nde yarıştı.
Paylaş  
109
104
103
0

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Gastronomi Bölümü, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) ve World Association of Chefs Societies (WACS) işbirliği ile bu yıl TÜYAP Fuarı’nda 12.si düzenlenen “İstanbul Uluslararası Mutfak Günleri” yarışmasına katıldı.

12-15 Şubat 2014 tarihleri arasında düzenlenen yarışmaya, 25 ülkeden 400’ü yabancı olmak üzere toplam 2000 yarışmacı şef aşçının katıldığı, 52 ayrı kategoride performans gösterilen  yarışmada 25’i yabancı toplam 100 jüri üyesi hazır bulundu.

LAÜ Gastronomi Bölümü Kıdemli Öğretim Görevlisi Zihni Türksel’in  ekip başkanlığında 6 yarışmacı ve 1 stewart (yardımcı) ile katılım gösterilen yemek yarışmasında LAÜ, uluslararası ödül sahibi,  Michelin Yıldızlı mutfak şefleri ile aynı kategoride, toplam 4 farklı dalda yarıştı.

Bonfile kategorisinde Burak Deniz, kuzu eti kategorisinde Süleyman Özdemir, balık kategorisinde Adil Bahadır Kaya 30’ar dakikada bir jüriye bir de seyirciye sunmak üzere 2 sunum tabağı hazırladı. Hazırlanacak yemeklerin bilinen veya popüler yemekler olmaması ve tamamen yarışmacının yaratıcılığında yeni sunumların olması gerektiği yarışmada LAÜ öğrencileri bonfile, kuzu eti ve balık sunumlarında Merit Ödülü aldı.

Yarışmanın 2. günü ise farklı bir dal olan “Sepet” kategorisinde, yine uluslararası şeflerle yarışan LAÜ Gastronomi öğrencileri, aynı gün jüri tarafından belirlenen ve her yarışmacı için farklı malzemelerin bulunduğu süpriz ürünlerle hazırlanan kategoride yarıştı. 20 dakikada menüyü belirlenmek ve 70 dakikada menüyü jüriye sunmak zorunda olan öğrenciler Sepet kategorisinde de Merit Ödülü’nün sahibi oldu. Süpriz malzemelerle hazırlanan Sepet kategorisinde İlkay Mert Civanoğlu, Mehmet Sarıçiçek, Hatice Abukan performans gösterirken, Özkan Ertuğrul stewart (yardımcı) olarak katkı sundu.

Kıdemli Öğretim Görevlisi Zihni Türksel, “Biz LAÜ Gastronomi Bölümü olarak, bu yemek festivalinde uluslararası ödüller kazanmış, Michelin Yıldız’lı mutfak şefleriyle yarıştık. Katıldığımız her kategoride Merit Ödülü aldık. Eğer yılların tecrübeli şefleri değil de, gastronomi öğrencileriyle aynı kategoride yarışsaydık çok daha yüksek dereceler alırdık, fakat öğrencilerimizin göstermiş olduğu performanstan, hazırladıkları sunumlardan  ve alınan sonuçtan oldukça memnunuz. Otellerin ve restoranların tanıtıldığı yarışmada biz üniversitemizi ve KKTC’yi temsil ederek öğrencilerimize profesyonel bir uygulama imkanı sunduk” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Şarabın tadında toprağın etkisi var mı?
image Şarabın tadını, üzüm bağının bulunduğu toprağın etkilediğine dair anlayış giderek yaygınlaşıyor. Peki bunu destekleyen bilimsel veriler var mı?
Ustasından yılbaşında 3 farklı lezzet, 3 farklı tarif
image GAÜ Gastronomi Bölümü Öğretim Üyesi ünlü gurme Mustafa Şah yılbaşı sofraları için üç farklı hindi yemeği tarifi verdi.
Yolculuk sırasında tüketmemeniz gereken gıdalar
image Beslenmede yapılan birtakım hatalar, kötü bir yolculuk geçirmeye, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi fiziksel zorluklar yaşamaya neden olabiliyor. Elbette her insanın bünyesi farklıdır ve her gıda herkeste aynı etkiyi...