Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 11 Ağustos 2015, Salı 13:47
banner

Kıbrıs Türk toplumundaki gençlere yönelik konuları ve fırsatları vurgulanacak

Kıbrıs Türk toplumundaki gençlere yönelik konuları ve fırsatları vurgulanacakAB Bilgi Merkezi Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği işbirliği ile, 12 Ağustos Uluslararası Gençlik Günü kutlamaları çerçevesinde Ağustos ayında Kıbrıs Türk toplumundaki gençlere yönelik AB finansmanlı fırsatlar ve gençlik konularını gündeme getirme amaçlı etkinlikler düzenliyor.
Paylaş  
57
76
60
1

Etkinlikler, 27 Ağustos, 19:30 – 22:30 saatleri arasında Lefkoşa Narnia’da Bilgilendirme Oturumu / Sohbet Café ve 28 Ağustos, 10:30 – 13:00 saatleri arasında Lefkoşa Merit Otel’de AB’nin Gençlik Politikaları ve Gençlik Konuları Münazarası şeklinde olacak.

Bu etkinlikler HASDER, AKDer, Adalı Gençlik, MAGEM, Youth Power ve GUSAD gibi yerel gençlik örgütleri işbirliği ile organize edilmiş olup, tüm bölgelerden gençlere AB finanslı fırsatlar hakkında bilgilendirme yapmayı hedeflemektedir. Narnia’da gerçekleşecek olan Bilgilendirme Oturumu/Sohbet Café’de Avrupa Komisyonu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın “Leading by Example” projesi, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, MAGEM, Youth Power ve Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi, katılan gençlerin sorularını yanıtlayacaklar. Etkinlik Ezgi Akgürgen ve Eril Cambaz’ın canlı konseri ve ikramlarla sona erecek.

Merit Otel’de gerçekleşecek olan Kıbrıs Türk toplumunda AB’nin Gençlik Politikaları ve Gençlik Konuları Münazarası gençlikle ilgili girişimler, fırsatlar, gençlik konuları, AB’nin gençlik politikaları ve strateji konularının konuşulması için yapıcı bir forum oluşturacaktır. Bu etkinlik gençlerin ve fikir önderlerinin bilgi paylaşıp kaynaşabileceği öğle yemeği ile sonlanacaktır.

AB’nin Gençlik Stratejisi 2010-2018 yıllarını kapsayan işbirliği için bir çerçeve koymaktadır. İki esas hedefi vardır: eğitimde ve iş piyasasında gençler için eşit ve daha fazla imkan sağlamak ve genç insanların topluma aktif katılımını sağlamak için cesaretlendirmektir. Gençler için daha fazla eğitim ve iş fırsatı yaratmak amacı ile, AB’nin Gençlik Stratejisi’nde eğitim, istihdam, yaratıcılık ve girişimcilik konularında eylemler önerilmektedir.

Kıbrıs Türk toplumuna yapılan yardım programı çerçevesinde, AB, gençlere yönelik birçok sivil toplum projesini, girişimi desteklemektedir. Buna ilaveten, sosyal katılıma gelince, Kıbrıs Türk toplumunu AB ile uyumlaştırmak için de destek verilmiş ve genç insanların kendi örgütlerini oluşturup topluma katılımları sağlanmıştır. Avrupa Birliği bursları öğrencilerin, araştırmacıların, profesyonellerin AB’de öğrenim görmelerini ve Avrupalı kültürlere yaklaşmalarını sağladı. AB’nin İnsan Kaynakları Geliştirme Programı Kıbrıs Türk toplumunda insan kaynaklarını geliştirme vizyonu ile eğitim sektörünün reformuna destek olmayı amaçlamaktadır. Buna ilaveten insanları istihdam ve girişimcilik aktiviteleri ile çekerek daha fazla ve daha iyi iş olanakları yaratmayı ve çalışanların ve işletmelerin uyum yeteneklerinin geliştirilmesini ve insan sermayesine yatırımın artırılmasını hedeflemektedir.

Uluslararası Gençlik Günü çerçevesinde dünya çapında konserler, atölye çalışmaları, kültürel etkinlikler ve gençlik örgütlerini içeren çeşitli toplantılar yapılmaktadır. Uluslararası Gençlik Günü dünya çapındaki gençlik konularına dikkat çekmek içn bir fırsattır.

Etkinliklere katılım ücretsizdir fakat yerler sınırlı olduğu için kayıt gerekmektedir.

Etkinliklerle ilgili detaylı bilgiye AB Bilgi Merkezi’nin Facebook sayfası f/abbilgi veya AB Bilgi Merkezi’ne info@abbilgi.eu, 228 2577 ve 11A Hasene Ilgaz Sokak, Köşklüçiftlik Lefkoşa adresinden ulaşılabilir.

Medya İletişim: Selen Mesutoglu Altan, selen.altan@abbilgi.eu veya 0533 840 8583


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Ağustos 2015, Salı
Hasan         - Lefkoşa
AB!! Bize verdiğiniz sözü tutmadınız. Ambargolar kalkacaktı. Evet demiştik. Oldu bitti. Unutun diyorlar. Öyle değil mi?
Sanki dileceyik gelirler para verirler. Ama sözlerinde durmazlar.
Bizim gençlik görün bu durumu. Ayıp ayıp. Evet dedik o meydanlarda. Samimiydik. İnançlıydık çöüme. Ve koskocaman AB, kendi sözlerini tutmadılar, tutamadılar. Bin bir mazaret. Yetmedi tek taraflı Rumları içlerine aldılar. Bizi yok farz ettiler. Dilence gibi abuk sabuk para verdiler.
Şimdi AB bizim gençlere yönelik bilgilendirme yapacağmış. Kim inanır ki samimiyete? Gerçek şeffaf, insan değerine?

banner
banner
banner
banner
banner

Alsancak Mare Monte Lions Kulübü'nden Kaz Dağları'ndaki 'Su ve Vicdan Nöbeti'...
image Alsancak Mare Monte Lions Kulübü, Türkiye'nin Çanakkale ilinde Kaz Dağları'nı korumak için başlatılan ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ne destek verdi.
"Girne'de genç olmak" ekibi, Taşkent Doğa Parkı'nda yaban hayatı tanıdı
image Girne Gençlik ve Gelişim Merkezi'nden (GİGEM) bir ekip Taşkent Doğa Parkı Vahşi Yaşam Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti.
Alsancak Mare Monte Lions Kulübü, 2. el satış mağazalarına yenisini ekliyor
image Alsancak Mare Monte Lions Kulübü Derneği, ikinci el satış mağazasının açılışının gerçekleşeceğini duyurdu.