Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 12 Mart 2016, Cumartesi 13:10
banner

Doktoralılar istihdamda sonuncu!

Doktoralılar istihdamda sonuncu!Üniversiteler adası olarak lanse edilen ve yüksek eğitim seviyesine dikkat çekilen ülkede, konu istihdama gelince eğitim tersten okunuyor. Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın 2015-2016 Rekabet Edebilirlik Raporu’na göre yüksek lisans ve doktora mezunlarının istihdam oranı sadece %3.2.
Paylaş  
38
60
37
1

Kıbrıs Postası – Meryem Ekinci

Ekonominin en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilen işsizlik oranı ve istihdam konusunda Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın 2015-2016 Rekabet Edebilirlik Raporu önemli veriler sunuyor.

Çalışma hayatını etkileyen konularından biri olan kayıt dışı ekonominin gelişmesinde, yurt dışından çalışmak için gelenlerin neden olduğu hızlı nüfus artışının etkisi üzerinde duran rapora göre, istihdam oranı 2014’e göre görece düştü ancak işsizlik azaldı.

2014 yılında %44.6 olan istihdam oranın 2015’te %44.5 oranında seyrettiği öngörülüyor. Devlet Planlama Örgütü’nün 2016-2018 Orta Vadeli Programı’na dayandırılan verilere göre 2015’teki işsizlik oranının da %8.3’ten %7.8’e gerilemesi öngörülüyor.

En yüksek istihdam oranı lise mezunlarında

İşsizlik oranı ve istihdam konusunda sunduğu verilerin yanı sıra rapor, istihdam edilen çalışanların eğitim durumlarına ilişkin de önemli bir kaynak oluşturuyor.

Rapora göre en yüksek istihdam oranı %78.8 ile hizmet sektöründe. Toplam istihdam içerisinde çalışanların eğitim durumları açısından ise ortaya konulan tablo lise ve dengi okul mezunlarının lehine.

Toplam istihdam edilen kişi sayısının 103 bin 149 kişi olduğu ülkede, istihdam edilen çalışanların %32.5’i lise ve dengi okul mezunu olurken, bunu %27.4 ile fakülte ve yüksekokul mezunları izliyor.

İlkokul ile orta okul veya dengi okul mezunlarının istihdam oranı %10.4 olurken, en az istihdam edilenler ise yüksek lisans ve doktora mezunları. Yüksek öğrenimin üst basamaklarına çıkan kişilerin istihdam oranı sadece %3.2.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Mart 2016, Pazar
huseyin bitik         - lefgosa
hangi doktoralılar. her halde ydüden doktora alanlar gerçek doktor değildir.parayı ver doktorayu al.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Başka Ardalar Ölmesin-2018" Uluslararası Kite Surf yarışması pazar günü yapı...
image "Başka Ardalar Ölmesin-2018" Uluslararası Kite Surf yarışması pazar günü yapılıyor.
Dünyanın en kirli şehirleri listesine Türkiye'den üç il girdi
image Numbeo'nun kirlilik endeksini açıkladığı listede, dünyanın en kirli şehirleri arasına Türkiye'den üç il girdi.
Kuir aktivisti Paşa: "Belediyelerde LGBTI+ farkındalığı artıyor"
image Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşam süren LGBTI+’lar halen çalışma, sağlık, barınma ve ulaşım alanlarında ayrımcılığa maruz kalıyor.