Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 22 Mart 2016, Salı 15:05
banner

Karaokçu: "Denetimli Serbestlik Yasası mihenk taşıdır"

Karaokçu: Denetimli Serbestlik Yasası mihenk taşıdırÖzünde uyuşturucu madde bağımlısı kişilerin tedavi edilerek topluma kazandırılmasının hedeflendiği Denetimli Serbestlik Yasası’nın dün Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda tüm milletvekillerinin oluruyla onaylanmasının ardından, sıra Cumhurbaşkanı’nın onayı sonrasında yasanın uygulanmasında. Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, uyuşturucuyla mücadelede ciddi bir mihenk taşı olarak nitelendirdiği yasaya paralel olarak Denetimli Serbestlik Kurulu Tüzüğü için çalışmalara başlandığını açıkladı.
Paylaş  
66
77
65
1

banner

Kıbrıs Postası – Meryem Ekinci

Ülkede denetimli serbestlik uygulamasının gelişebilmesi ve uyuşturucu madde kullanımının tedavi yöntemiyle  azaltılmasını amaçlayan ve bu bağlamda da uyuşturucu madde bağımlısı kişilerin tedavilerini ve topluma kazandırılmasını öngören Uyuşturucu Madde Bağımlıları ve Kullanıcıları Hakkında Denetimli Serbestlik Yasa Önerisi dün Meclis’te oybirliğiyle onaylandı.

Yasanın Cumhurbaşkanı’nın onayı sonrasında yürürlüğe girmesinin ardından uygulanması ve mecut durum hakkında Kıbrıs Postası’na konuşan Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu’ya göre yasa, uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle çocuk yaşta cezaevine gönderilen ve daha sonrasında topluma kazandırılamayan kişiler dikkate alındığında, uyuşturucu ile mücadelede ciddi bir mihenk taşı olacak.

“Denetimli Serbestlik Yasası’nın geçmesi uyuşturucuyla mücadele alanında ciddi bir mihenk taşı, çok ciddi bir adımdır. Bugüne kadar mevcut sistemde, mevcut yasal düzenlemelerle, sahip çıkmayarak, rehabilite etmeyerek, biz yarım gramdan cezaevine attığımız çocukları kazanamadık, deşifre ettik ve uyuşturucu tacirlerin kucağına ittik” diyen Karaokçu, yasanın Mevlis’te onaylanması öncesinde yapılan eleştirilere karşılık ise, “Bu yasanın uygulanmaması için sürdürülen yaklaşımların sağlıklı olacağını düşünmüyorum. En iyi şekilde bu yasanın uygulanabilmesi için herkesin çalışması gerektiğini düşünüyorum” yanıtını verdi.

SIRADA TÜZÜK VAR

Yasanın önemi konusunda Meclis’ten oybirliğiyle geçmesine işaret eden Karaokçu, Komisyon’un Yasa’nın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasına dek ise Denetimli Serbestlik Kurulu’nu çalıştıracak tüzüğün tamamlanması için çalışmalarına bugünden itibaren başladığının da altını çizdi.

“ESAS HEDEF TOPLUMA KAZANDIRMAK”

Karaokçu, “tedavi ve rehabilitasyon merkezi olmadan bu işler olur mu?” eleştirilerine karşılık ise, dünyadaki uygulamalara ve ülkedeki bağımlılar konusunda duruma dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Bu yasadan yararlanacak gençlerin, ergenlerin, madde bağımlılarının büyük çoğunluğu kısa süre önce bağımlı olmuş, ayakta tedavi olmuş ve psikolojik destekle kurtulabilecek kişilerdir.

Gelişen dünyada artık ağırlıklı olarak ayaktan tedavi öngörülmetkedir ve toplum içerisinde rehabilite ederek kazanmaktır esas hedef. Yasanın da özü budur.

İlaçlı tedavi gerektiriyorsa psikiyatriste gidecek, ya da psikoloğa gidecek ve hakkında ceza uygulanmayacak, siciline de işlenmeyecek.

Yasada denetimli serbestlik sürecinde iş bulma ve yerel yönetimlerle işbirliği gibi maddeler var. Esas murat ettiğimiz bu kişilerin topluma kazandırılması.

Eski Girne Hastanesi AMATEM’e döndürülmesi çalışmaları devam ediyor. Rehabilitasyon merkezi için de arazi çalışmaları devam ediyor.”

MAHKEME SEÇENEK SUNACAK

TDP Lefkoşa Milletvekili Dr. Mehmet Çakıcı, CTP Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman, DP-UG Mağusa Milletvekili Fikri Ataoğlu ve UBP Mağusa Milletvekili Ersan Saner’in girişimi ve başta Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve Barolar Birliği olmak üzere sivil toplum örgütlerinin kollektif çalışmasıyla hayat bulan yasa ile mahkeme, uyuşturucu maddeyi tasarrufunda bulundurmaktan ve/veya kullanmaktan mahkum olan ve hapis cezasına çarptırılan kişilere, hapis cezasını erteleyerek denetimli serbestlik seçeneğini sunabilecek. Sürecin başarıyla tamamlanması halinde ise hapis cezası hükümsüz sayılacak ve sicile işlenmeyecek.

KURUL DENETLEYECEK

Denetimli serbestlik sürecinin etkin, verimli ve faydalı bir şekilde yerine getirilmesine yönelik planlama, uygulama, destek, izleme ve raporlama görevlerini yapmak üzere ise Denetimli Serbestlik Kurulu oluşturulacak. Kurul, denetimli serbestlik seçeneğini kabul eden kişileri takip, tedavi ve rehabilite ederek topluma kazandırılmalarını sağlayacak.

SOKAK TEMİZLİĞİ VE YAŞLI BAKIMI İLE REHABİLİTE

Yasaya göre kurul ayrıca denetimli serbestlik seçeneğini kabul eden kişinin yaşlı bakımı, sokakların veya parkların temizlenmesi, ağaç dikilmesi gibi sosyal amaçlı kamu hizmetleri yapabilmesi yönünde yerel yönetimlerle, ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli yazışmaları ve işbirliğini de gerçekleştirmekten sorumlu olacak.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
22 Mart 2016, Salı
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Uyuşturucu sorunu karşısında ilk yapılması gereken eğitimdir... toplumun her kesimine yaşam boyu sürecek bir eğitim programı hazırlanmalı... Bu illetin esas hedef kitlesi olan gençlerin orta eğitim süresinde müfredatlarının birinci unsuru uyuşturucu, trafik ve çevre konuları olmalı.... Bu yapılan düzenleme öyle kamuoyuna pazarlanmak istenildiği gibi mihenk taşı filan değildir.... Baronlar ülkeye uyuşturucuyu getirecek, potansiyel müşteri gençler ve aileleri bu konuda çoktan başlatılmış olması gereken planlı ve uzun süreli eğitim aktivitelerinden mahrum olacak! Peki neye yarayacak bu denetimli serbestlik? Bu illete yakalananlara bir güvence sağlama dışında hiç bir şeye! Çünkü işin kökenine yönelik bir önleyici faaliyet yok.... Olmalımıydı tabii ki evet ama öncelik yukarıda ifade etmiş olduğum hususlardır... Bir süre sonra görülecek ki denetimli serbest kişiler başa çıkılamayacak kadar çoğalacak! Bürokratlar ve devlet mekanizması kilitlenmiş olarak kalacak. Baronlar şu anda bu yasa ile 1-0 önde çünkü onların gelecekteki potansiyel müşterilerinin bilinçlendirilmesine yönelik planlı hiç bir faaliyet yok... Ki bu eğitim faaliyetleri bu günler öngörülüp yıllar önce başlatılmalıydı...

banner
banner
banner
banner

Slow Food: "İklim değişiyor, o halde gıda ve tarım da değişmeli"
image Slow Food, gezegenimizi ve geleceğimizi korumak, iklim değişikliğine dur diyebilmek için, yerel gıdaya ve mevsiminde üretime öncelik verilmesi gerektiğini belirterek, "iklim değişiyor, o halde gıda ve tarım da değişme...
Lions Kulüpleri'nden Obezite ve Diyabet Paneli
image Lions Kulüpleri Obezite ve Diyabet Paneli gerçekleştiriyor.
GÜKAD'dan '1114 çöp toplama günü' etkinliği
image GÜKAD, "1114 çöp toplama günü" adı altında etkinlik düzenledi.