Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 23 Ağustos 2017, Çarşamba 07:30
banner

Karaokçu: "Amacımız, mahkumların toplumdan dışlanmasını engellemek"

Karaokçu: Amacımız, mahkumların toplumdan dışlanmasını engellemekUyuşturucu suçundan hüküm giymiş bireyleri topluma kazandırmak ve toplumdan dışlanmalarını engellemek adına yapılan çalışmaların toplamda 3 ayağı olduğunu belirten Karaokçu, mahkûmlara yönelik yapılan eğitim çalışmalarının da ikinci ayağı oluşturduğunu ifade ederek, birinci ayağın gardiyanlara verilen eğitim olduğunu, üçüncü ayağın ise uyuşturucudan hüküm giymiş mahkûmların ailelerine yönelik verilecek eğitimler olacağını açıkladı.
Paylaş  
62
95
64
0

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

Uyuşturucu suçundan hüküm giymiş bireyleri topluma kazandırmak ve toplumdan dışlanmalarını engellemek adına yapılan çalışmaların toplamda 3 ayağı olduğunu belirten Karaokçu, mahkûmlara yönelik yapılan eğitim çalışmalarının da ikinci ayağı oluşturduğunu ifade ederek, birinci ayağın gardiyanlara verilen eğitim olduğunu, üçüncü ayağın ise uyuşturucudan hüküm giymiş mahkûmların ailelerine yönelik verilecek eğitimler olacağını açıkladı.

Gerçekleştirilen eğitimlerin, İçişleri Bakanlığı, Merkezi Cezaevi Müdürü ve cezaevinde görev yapan psikolog ile birlikte hareket edilerek düzenlendiğini ifade eden Karaokçu, çalışmalarının süreceğinin altını çizerek, yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar alındığını söyledi.

Komisyonun, çalışmalarının geliştirilerek devam edeceğine işaret eden Karaokçu, bir diğer projelerinin ise mahkûmlara ve ilkokul öğrencilerine yönelik arp terapisi olduğunu kaydetti.

Başbakanlık Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu ve İçişleri Bakanlığı’nın, “mahkûmların yeniden topluma kazandırılması” projesi çerçevesinde Merkezi Cezaevi’nde uyuşturucu nedeniyle mahkum suçlulara yönelik başlatılan eğitim çalışmaları konusunda Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, Kıbrıs Postası’na bilgi verdi.

“AMAÇ, MAHKÛMLARI TOPLUMA KAZANDIRMAK”

Uyuşturucu suçundan hüküm giymiş bireyleri topluma kazandırmak ve toplumdan dışlanmalarını engellemek adına yapılan çalışmaların toplamda 3 ayağı olduğunu belirten Karaokçu, mahkûmlara yönelik yapılan eğitim çalışmalarının ikinci ayağı oluşturduğunu ifade ederek, birinci ayağın gardiyanlara verilen eğitim olduğunu, üçüncü ayağın ise uyuşturucudan hüküm giymiş mahkûmların ailelerine yönelik verilecek eğitimler olacağını açıkladı.

Yapılan çalışmalara önem verdiğini ve eğitimlerin mahkûmların toplumdan dışlanmasını engelleyerek sosyalleşmelerine katkı sağlayacağını belirten Karaokuçu, Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın da benzeri çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

Gerçekleştirilen eğitimlerin İçişleri Bakanlığı, Merkezi Cezaevi Müdürü ve cezaevinde görev yapan psikolog ile birlikte hareket edilerek düzenlendiğini ifade eden Karaokçu, çalışmalarının süreceğinin altını çizerek, Eğitim Bakanlığı ile de istişare içinde olduklarını bildirdi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Şu anda uyuşturucu nedeniyle mahkûm 144 hükümlü bulunuyor. İlk etapta 24 kişiye eğitim verildi. İleriki zamanlarda gruplar halinde belirlenecek diğer mahkûmlara da eğitim verilecek. Her grubun eğitimi toplamda 1 hafta sürüyor. Amacımız, mahkûmların topluma kazandırılması ve ileriki yaşamlarında uyuşturucuya yeniden başlamalarını engelleyerek sosyalleşmelerini sağlamak. Verimli bir çalışma olduğuna inanıyorum. Çalışmanın diğer ayağında mahkûmların ailelerine yönelik eğitim çalışmaları yapacağız. Bu eğitim çalışmalarının amacı da ailelerin bilinçlenmesi ve mahkûmlara nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğretmek ve bunun yanı sıra madde kullanan kişileri nasıl anlayacaklarını sağlamak.”

YENİ PROJE: ARP TERAPİSİ

Komisyonun çalışmalarının geliştirilerek devam edeceğine işaret eden Karaokçu, bir diğer projelerinin ise mahkûmlara ve ilkokul öğrencilerine yönelik arp terapisi olduğunu kaydetti. Arp terapisinin psikolojik anlamda rahatlatıcı etkilerine değinen Karaokçu, arp sanatçısı Deniz Aker öncülüğünde mahkûmlara yönelik arp terapisi uygulanacağını belirterek, konu hakkında, Eğitim Bakanlığı ile de görüştüklerini ve kolej sınavları nedeniyle stresli dönemler yaşayan ilkokul son sınıf öğrencilerine de arp terapisi uygulamak için projeler geliştirdiklerini açıkladı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

UBP İskele ve Lefke ilçesi kadın kolları yaşlıları ziyaret etti...
image Ulusal Birlik Partisi'nin İskele ve Lefke ilçeleri kadın kolları, yaşlılar haftası nedeniyle bölgelerini dolaşıp, yaşlıları ziyaret etti.
KİÜ Çocuk Üniversitesi Müdürü Abidoğlu, çocuk istismarı ve ihmali konusunda a...
image Kıbrıs İlim Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ülkü Pişkin Abidoğlu, çocuk istismarı ve ihmali konusunda ailelere yönelik yazı paylaştı.
"Çocuk İstismarı" Sempozyumu yarın yapılacak
image Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği ile Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu ve Kıbrıs Türk Tabipleri Odası iş birliğinde “çocuk istismarı” sempozyumu düzenleniyor.