Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 22 Eylül 2017, Cuma 12:36
banner

Dünyanın en iyi üniversitelerinden DAÜ, aynı zamanda hayvan dostu bir kampüs

Dünyanın en iyi üniversitelerinden DAÜ, aynı zamanda hayvan dostu bir kampüsİngiltere merkezli yükseköğretimi derecelendirme kurulu Times Higher Education (THE) 2018 Dünya Üniversite Sıralaması’nda bu yıl da 601-800 bandındaki yerini koruyan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) sosyal sorumluluk projeleriyle de dikkat çekiyor.
Paylaş  
45
49
44
1

İngiltere merkezli yükseköğretimi derecelendirme kurulu Times Higher Education (THE) 2018 Dünya Üniversite Sıralaması’nda bu yıl da 601-800 bandındaki yerini koruyan Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) sosyal sorumluluk projeleriyle de dikkat çekiyor.

DAÜ ile KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile başlayan “Kısırlaştır – Aşılat – Yaşat” (KAY) projesi 5. yılını tamamladı. DAܒlü akademisyenler, çalışanlar ve öğrencilerin, özellikle kampüs içinde artan sahipsiz ve terk edilmiş kedi ile köpeklerin yaşam kalitelerini artırma girişimi olan KAY Projesi, hayvanların kısırlaştırılıp bakımlarının yapılması ve küpelenerek kampüse bırakılmasından oluşan bir ‘koruma’ anlayışı üzerine kuruldu.

Proje kapsamında bugüne kadar toplamda 200’ü aşkın erkek ve dişi köpek kısırlaştırılarak iç ve dış parazit tedavileri yapıldı ve numaralandırıldı. Hayvanların kısırlaştırma, aşı, tedavi ve küpeleme işlemleri Gazimağusa Veteriner Dairesi, transfer işlemi DAÜ Güvenlik Birimi ve kısırlaştırma sonrası bakımları ise DAܒlü gönüllüler ve DAÜ Hayvanlara Yardım Kulübü öğrencileri tarafından yapılıyor. Periyodik olarak hayvanlara yapılan iç ve dış parazit tedavilerinin yanında DAÜ yemekhanelerinden artan yemekler kampüs hayvanları için oluşturulan kovalarda toplanıp önceden belirlenen yerlere DAÜ Hayvanlara Yardım Kulübü gönüllü öğrencileri tarafından koyuluyor. Ayrıca kampüsün birçok noktasına yerleştirilmiş otomatik su kaplarıyla hayvanların su ihtiyaçları sağlanıyor. Kısırlaştırılan hayvanlara proje kapsamında çalışan gönüllülerce isim verilerek tam bir DAܒlü olmaları da sağlanıyor.

DAÜ Öğrenci İşleri’nden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Yaşar Özden “DAÜ Hayvan Dostu Kampüs olarak yaşadığı kente ve ülkeye verdiği değeri göstermektedir.” ifadelerini kullanarak, barınakların sürdürülebilir olmadığını bu nedenle de en sağlıklı ve sürdürülebilir yöntemin Kısırlaştır – Aşılat – Yaşat anlayışı olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Özden, kısırlaştırılan hayvanlardan sahiplenilenlerin olmasının kendilerini mutlu ettiğini, sahiplenmek isteyenlerin proje kayıtları açısından kendilerine de bilgi vermelerinden mutluluk duyacaklarını  ifade etti.

KAY Projesi Gönüllüsü ve DAÜ Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu Öğretim Görevlisi Fayka Güresun ise KAY Projesi’nin başarılarından birinin proje kapsamında kısırlaştırılan köpeklerin ellerinden geldiğince sahiplendirilmesi olduğunu ifade etti. Güresun “DAÜ hayvan dostu kampüs olarak hayvan dostlara ne kadar açık olsa da her hayvan için bir aile bulmak önemlidir.” dedi. Projenin özveriyle yürüdüğünü kaydeden Güresun, KAY gönüllüsü olarak bu can dostların bakımını bizzat kendilerinin yaptığını belirtti. Kısırlaştırmalarla  nüfusun kontrol edilebildiğini ve doğacak olan yavruların sokaklara terkedilmesinin önüne geçildiğini aktaran Güresun, halen hamile ya da dişi olduğu için çok sayıda hayvanın terkedildiğini görmekten üzüntü duyduklarını ifade etti.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ise projenin kampüs içinde ve kentte hayvan sahibi olma ve hayvan refahı konusunda farkındalık ve bilinç yükseltme etkinlikleriyle süreceğini, Gazimağusa’daki tüm kişi, kurum ve kuruluşları ‘hayvan dostu kent’ olmak için işbirliğine davet ettiğini belirtti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
10 Ekim 2017, Salı
coskun aksel         - ınonu-magusa
Tek yaptıkları göstermelik hayvan dostu olmak. Memleket sorunlarından uzakta sanki başka ülkede yasayan bir yapı DAU. Hayvan dostu olduğunuzu da size İngiltereden söylerler. Onlar söylemezsa değilsiniz. Fazla adademik yapıya kaptırmışlar gendilerini. Sanal dünyadan çıkma zamanınız daha gelmedimi? Giden ayni gelen ayni...Hepsi aynı kalıbın adamları...

banner
banner
banner
banner

Kuir Kıbrıs Derneği'nden 'cinsel sömürü ve insan ticareti' üzerine bilgilendi...
image Kuir Kıbrıs Derneği, LGBTİ+ cinsel sömürü ve insan ticareti üzerine bilgilendirici oturum düzenliyor.
Barolar Birliği'nde hukukçulara yönelik 'LGBTİ+ Farkındalık Eğitimi' gerçekle...
image Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen Renklerin Çeşitliliği Projesi kapsamında, Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi işbirliğiyle Hukukçulara Yönelik LGBTİ+ Farkındalığ...
Milli Düşünce Merkezi konferans düzenliyor
image Milli Düşünce Merkezi konferans düzenliyor...