Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 20 Kasım 2017, Pazartesi 17:52
banner

Savaşan: "Suçlu çocuk yoktur, suça sürüklenen çocuk vardır"

Savaşan: Suçlu çocuk yoktur, suça sürüklenen çocuk vardır20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle mesaj yayımlayan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, cinsiyet, din, dil, ırk ve sosyal statüye bakılmaksızın çocukların güvenli ve sağlıklı koşullarda barınması başta olmak üzere, yaşam, sağlık, korunma, eğitim ve sevgi hakkına sahip olmaları gerektiğini vurgulayarak, bu hakları sunmanın sosyal devletin gereği olduğuna dikkat çekti.
Paylaş  
26
29
26
0

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle mesaj yayımlayan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, cinsiyet, din, dil, ırk ve sosyal statüye bakılmaksızın çocukların güvenli ve sağlıklı koşullarda barınması başta olmak üzere, yaşam, sağlık, korunma, eğitim ve sevgi hakkına sahip olmaları gerektiğini vurgulayarak, bu hakları sunmanın sosyal devletin gereği olduğuna dikkat çekti.

ÇOCUKLAR İNSANLIĞIN ORTAK UMUDUDUR...

Çocukların insanlığın ortak umudu, geleceği ve en önemli hazinesi olduğunu ve çocuk haklarının Dünya’nın en çok ülkesi tarafından onaylanan evrensel bir bildiri ile güvence altına alındığının altını çizen Ahmet Savaşan, günümüzde yaşanan savaşlardan, gelir adaletsizliğinden, yoksulluktan, salgın hastalıklardan en fazla çocukların etkilendiğine ve zarar gördüğünün altını çizdi.

İHMAL VE İSTİSMARIN ÖNLENMESİNDE BİLİNCİN ARTTIRILMASI ŞART...

Suçlu çocuk olmadığını, ihmal ve istismar sonucu suça sürüklenen-itilen çocuk olduğunu ifade eden Ahmet Savaşan, ülkemizde çocuğa yönelik ihmal ve istismarın önlenmesi konusunda bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların arttırılmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

İHMAL VE İSTİSMAR KONUSUNDA ÖNLEYİCİ ÇALIŞMALAR YAPILMALI...

Ülkemizde ihmal ve istismar konusunda önleyici çalışmaların yapılası gerektiğinin altını çizen Ahmet Savaşan, ihmal ve istismar diyince akıllara fiziksel ve/veya cinsel istismarın geldiğine değinerek, duygusal ve eğitimsel ihmalin çocuklarda yanlızlık ve korunmasızlık hissi yarattığına, bunların ise öğrenme güçlüğü, davranış problemleri, yaşıtlarıyla ve çevreyle iletişimde başarısızlık ve ölüme kadar varabilen sağlık problemlerine neden olabildiğinin altını çizdi.

DUYGUSAL İHMAL KONUSUNDA FARKINDALIK ÖNEMLİ...

Çocuğa yetersiz ilgi ve şefkat göstermenin, çocuğun aile içi kötü muamele ve şiddete şahit olmasının, alkol ve/veya uyuşturucu kullanmasına izin verilmesinin duygusal ihmal olduğunu ifade eden Ahmet Savaşan, bu konuda ailelerin ve öğretmenlerin farkındalığının önemine dikkat çekti.

GELECEĞE ÜMİTLE BAKAN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN ÇABA GÖSTERİLMELİ...

Dünyanın bir bölgesinde çocuklar neşe içinde oynarken, başka bir coğrafyada çocukların savaşın, açlığın, yoksulluğun pençesinde kıvrandığına değinen Savaşan, başta eğitim olmak üzere, sağlık ve barınma sorunu olmayan, her türlü istismardan korunmuş, üreten, özgüveni yüksek olan, düşünen, karar veren, çevresi ile olumlu iletişim kuran, kendini geliştirmiş ve geleceğe ümitle bakan çocuklar yetiştirmek için çaba gösteren milletlerin, gelişmelerini sürdürerek geleceğe güvenle bakabileceklerini vurguladı. Mesajının sonunda “bütün çocukların gözlerinden öper, sevgi, huzur ve barış dolu bir yaşam sürdürmelerni temenni ederim” ifadelerini kullanan Ahmet Savaşan, Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kuir Kıbrıs Derneği'nden homofobi, bifobi ve transfobi karşıtı etkinlik
image Kuir Kıbrıs Derneği, Mesarya'da homofobi, bifobi ve transfobi karşıtı buluşma gerçekleştirecek.
Girne Gençlik Merkezi Derneği, Taşkent Piknik Alanı'nda etkinlik düzenledi
image Girne Gençlik Merkezi Derneği, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısıyla SOS Çocukköyü ile işbirliğinde Taşkent Piknik Alanı'nda etkinlik düzenledi.
SOS Çocukköyü Derneği ve Oero Ltd işbirliğinde sosyal sorumluluk projesi
image Oero Ltd'in SOS Çocukköyü Derneği'nin kurumsal destekçisi olduğu bildirildi. İmzalanan ortak anlayış metnine göre Oero Trading Ltd bünyesinde bulunan Alpro ürünlerinin satışından elde edilen gelirin bir bölümü SOS Çoc...