Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 26 Nisan 2018, Perşembe 07:48
banner

"Barınaklar karantina altına alındı ancak iş işten geçti… Köpekler öldü"

Barınaklar karantina altına alındı ancak iş işten geçti… Köpekler öldüVeteriner Hekimler Birliği Başkanı Umut Sayılı, distemper olarak adlandırılan ve köpek gençlik hastalığı olarak bilinen salgın hastalık nedeniyle uyarıda bulundu.
Paylaş  
79
15
77
0

Kıbrıs Postası – Cansu Yarışan

Veteriner Hekimler, ‘distemper’ hastalığıyla ilgili köpek sahiplerini bilinçlendirirken, Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Umut Sayılı ise söz konusu hastalığın köpeklerin ölümüne neden olduğunu söyledi.

“İSKELE, GİRNE VE LEFKOŞA BARINAKLARI KARANTİNA ALTINDA”

Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Umut Sayılı, KKTC’de distemper hastalığına daha önce rastlanmadığını belirterek, hastalığın son aylarda ortaya çıktığını ve bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle özellikle barınaklarda hızla yayıldığını söyledi. İskele, Girne ve Lefkoşa’da bulunan barınaklarda hızla yayılan hastalık nedeniyle barınakların karantina altına alındığını ve barınaklardan köpek giriş ve çıkışlarının engellendiğini belirtti.

“TEDAVİ SÜRESİ 1 BUÇUK AY”

Distemper hastalığının özellikle aşıları tam ve eksiksiz olarak yapılmayan hayvanlarda hızla ilerlediğini belirten Sayılı, hastalığın tedavi süresinin 1 buçuk ay sürdüğüne dikkat çekerek, erken teşhislerde hastalığın kontrol edilebildiğini ancak ileri seviyeye ulaşan hasta hayvanlarda tedavinin sonuç vermediğini kaydetti.

“HASTALIK HAYVANI YA ÖLDÜRÜR YA SÜRÜNDÜRÜR”

Viral bir hastalık olan distemper hastalığının belirli evreleri olduğunu belirten Sayılı, hastalıkta antibiyotik tedavisinin etkili olmadığını kaydederek mevcut olan virüslerin vücut tarafından yenilmesi gerektiğini ve bu bağlamda bir tedavi süreci başlatılması gerektiğini söyledi. Hastalığın seyrinin hızlı olduğunu ve solunum, sindirim ve sinir sistemini etkisi altına aldığını belirterek, “Sinir sistemi üzerinde etkisini gösteren hastalık evresinde hayvanın kurtulması oldukça zor. Hayvanın sinir sisteminde belirtiler gösteren, yani vücudunda kasılmalara neden olan boyuta geldiği zaman bu hastalık hayvanı ya öldürür ya süründürür. Aşıları eksiksiz olarak yapılan hayvanlarda hastalığın görülme oranı çok düşük, aşılar yüzde 99 hastalığın bulaşma riskini ortadan kaldırır. Bu nedenle aşıları periyodik olarak yapılan hayvanlar risk altında değil” şeklinde konuştu.

“BARINAKLARDA CİDDİ BİR DENETİMSİZLİK SÖZ KONUSU”

Hastalığın ülkede bulunan barınaklarda başladığını ve salgının hızla yayıldığını kaydeden Sayılı, barınaklarda bulunan hayvanların hayvan severler tarafından beslendiğini ve korunmaya çalıştığını ancak tüm aşılarının tam ve eksiksiz olarak yapılmasının maddi açıdan mümkün olmadığını dile getiren Sayılı, “Barınaklarda ciddi bir denetimsizlik söz konusu. Barınakların Veteriner Dairesi’nde kaydı olması ve devlet tarafından denetlenmesi şart. Barınaklara konulan hayvanlar beslenmeye ve korunmaya çalışılıyor ancak tüm aşılarının yapılması maddi açıdan tabi ki büyük bir külfet. Mevcut durum gibi aşılar eksik olunca hastalık hızla yayılıyor. Barınaklar karantina altına alındı ancak iş işten geçti. Hastalık bulaşan hayvanlar maalesef öldü” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
2
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kanser hastaları yararına 'Makarna Maratonu'
image Kanser Hastalarına Yardım Derneği, dernek yararına halkı 'Makarna Maratonu'na çağırıyor...
4. Açık Kapı Sivil Toplum Festivali başlıyor: Sivil toplum örgütleri bir ay b...
image 4. Açık Kapı Sivil Toplum Festivali 15 Eylül Pazar günü başlıyor... Sivil toplum örgütleri bir ay boyunca halkla buluşacak; çeşitli etkinlikler düzenlenecek.
Dansçılardan, Kemal Saraçoğlu Vakfı'na 11 bin 500 TL'lik katkı
image Dance Base Art Studio ekibi Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı'na 11 bin 500 TL'lik bağışta bulundu.