Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 19 Mayıs 2018, Cumartesi 10:24
banner

Engelliler artık saatlerce hastane koridorlarında beklemeyecek

Engelliler artık saatlerce hastane koridorlarında beklemeyecekHastanelerde ‘engellilere öncelik tanınması’ ile ilgili adım atıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan genelge tüm devlet hastanelerine gönderilerek, hasta muayenesinde engellilere öncelik tanınmasıyla ilgili gerekli düzenlemeler başhekimler ve sağlık merkezi sorumlu hekimleri tarafından yapılacak…
Paylaş  
77
3
78
0

Kıbrıs Postası - Cansu YARIŞAN

Kıbrıs Postası’na konuşan Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, Sağlık Bakanı Filiz Besim ile görüşerek hastanelerde engellilere öncelik tanınmasıyla ilgili taleplerini bildirmeleri üzerine, Sağlık Bakanlığı’nın hastanelere konuyla ilgili genelge gönderdiğini belirtti.

“ENGELLİLER SAATLERCE HASTANE KORİDORLARINDA BEKLEMEYECEK”

Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, engellilerin sağlık hizmeti alma konusunda sıkıntılar yaşadıklarına değinerek, Sağlık Bakanı Filiz Besim ile yaptıkları görüşmede sorunlarını dile getirmeleri üzerine sevindirici adımlar atıldığını belirtti. Engelli kişilerin hastane koridorlarında saatlerce beklemesinden yakındığını kaydeden Kibrit, “Fiziksel engelli kişiler saatlerce koltuk değnekleri, tekerlekli sandalye bekliyor. Zihinsel engelliler ise aileleriyle birlikte hastane koridorlarında saatlerce sıra bekliyor. Bu konuyla ilgili çare üretilmesi konusunda görüşlerimizi dile getirdik. Sağlık Bakanı Filiz Besim de bizi dikkate alarak kısa süre içerisinde ‘engellilere öncelik hakkı tanınması’ ile ilgili genelge yayınlayarak hastanelere gönderdi. Bu uygulama engelli kişiler için büyük bir rahatlık sağlayacak” dedi.

“MOBİL SAĞLIK HİZMETİ KAPSAMI GENİŞLETİLİYOR”

Sağlık Bakanı ile görüşmelerinde ağır engeli bulunan kişilere mobil sağlık hizmeti sağlanması konusunda girişimlerin de başlatıldığı konusunda adım atılacağını belirten Kibrit, tüm engelli dernekleri ile istişare içerisinde bu uygulamanın hayata geçeceğini söyledi. Engelli kişilerin evde bakım hizmeti sağlanmasının gerekli bir uygulama olduğuna değinen Kibrit, “Mobil sağlık hizmeti kısıtlı bir şekilde yapılıyordu. Artık daha geniş bir kapsamda sağlanacak. Diğer engelli derneklerle irtibata geçilerek konuyla ilgili bilgi verilecek. Mobil sağlık hizmeti ile ağır engeli bulunan üyelerimize evlerinde sağlık hizmeti verilecek” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK ALANI BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Engelli kişilerin sağlık alanında sorun yaşamadan hizmet almasının büyük önem taşıdığına değinen Kibrit, sağlık alanında sorunların aşılmasının en önemli beklentileri arasında yer aldığını dile getirerek, “Sağlık hizmetlerinde engellilerin sorunları ne kadar aşılırsa, bizler için o kadar iyi olur. Sağlık alanı bizler için çok önemli bir alan. Atılan adımlar bizleri rahatlatıyor” dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Engelsiz Işıklar Ritim grubu, "Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali"nde KKTC...
image Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Engelli Merkezi’ne devam eden özel gereksinimli gençler, Mersin’de düzenlenen Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’ne katıldı.
Tacize uğrayan okul çağındaki kız çocukları ne yapmalı?
image İngiltere'de yapılan bir araştırma, okul üniforması giyen her üç kız çocuğundan birinin, kamuya açık alanlarda cinsel tacize uğradığını ortaya koydu.
"Triple P" programıyla ailelere eğitimler verilecek
image Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu (UMK) ve 9 Eylül Üniversitesiyle işbirliği içinde “Triple P” (Positive Parenting Program) Olumlu Anne-Babalık Programı projesinin başlatılacağı açıklandı.