Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 29 Mayıs 2018, Salı 15:17
banner

Uluboy: "Çocuklarınızı bu haberlerden ve yorumlardan uzak tutunuz!"

Uluboy: Çocuklarınızı bu haberlerden ve yorumlardan uzak tutunuz!Uzman Psikolog Ziliha Uluboy, dün tüm ülkeyi yasa boğan, bir annenin 7 yaşındaki oğlunu bıçaklayarak öldürmesi olayının ardından çok önemli uyarılarda bulundu.
Paylaş  
145
4
147
0

Kıbrıs Postası – Sosyal Medya

Uzman Psikolog Ziliha Uluboy, yaşanan olay üzerine sosyal medyadan uyarılarda bulundu. Özellikle çocukların bu haberler ve yorumlardan uzak tutulması gerektiğine değinen Uluboy, olayı öğrenip sorgulayan çocukların ise yanlış yönlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Uluboy paylaşımında bu olayın çocukların yanında konuşulmaması ve yorum yapılmaması gerektiğini söyleyerek “Çocuğun zihnindeki annenin korumacılığı, şevkati, annem bana zarar vermez, beni koşulsuz sever temeli sarsılmış olabilir veya bunları sorgular hale gelmiş olabilir. Yaşanan olayı sorguluyor olabilir. Size tekrar tekrar “anne beni seviyor musun?” gibi sorular sorma ihtiyacı olabilir, usanmadan onu sevdiğinizi söyleyin” şekinde uyarılarda bulundu.

Uzman Psikolog Uluboy'un paylaşımı şöyle:

“Gönyeli’de 7 yaşındaki bir çocuğun annesi tarafından ölüdürülmesi, dedesinin buna dayanamayarak vefat etmesi ülkede toplumsal bir travmaya neden olmuştur.

Yaşanan olayı biz yetişkinler zihnimizde bir yere oturtamazken çocuklar nasıl etkileniyor?

Çocuğun mahalle arkadaşları, sınıf arkadaşları, okulundaki çocuklar, basından ve sosyal medyadan olayı tekrar tekrar okuyan çocuklar için ne yapmalıyız?

Öncelikle olabildiğince çocukları bu haberden ve yorumlarından uzak tutmaya çalışın. Yanlarında konuşmayın ve yorum yapmayın.

Çocuğun zihnindeki annenin korumacılığı, şevkati, annem bana zarar vermez, beni koşulsuz sever temeli sarsılmış olabilir veya bunları sorgular hale gelmiş olabilir. Yaşanan olayı sorguluyor olabilir. Size tekrar tekrar “anne beni seviyor musun?” gibi sorular sorma ihtiyacı olabilir, usanmadan onu sevdiğinizi söyleyin.

“Üzüldün mü”, “korktun mu” gibi sorularla duygularını ve düşüncelerini ifade etmesine yardımcı olun. Çocuklar yetişkinler gibi kendilerini ifade etmeyi iyi beceremeyebilir.

Çocuklar anne babanın tartışmasını bile kendilerine bağlar. Annesinin çocuğu yaramazlık yaptğı için öldürdüğünü düşünme ihtimalleri yüksektir. Okulda ve evde çocuklara kendilerini ifade etmeye fırsatlar yaratın. Oyunlarla, çizecekleri resimlerle duygu ve düşüncelerini dışa vurabilirler. Nasıl bir yardıma ihtiyacı varsa ona o yönde destek olmak gerekir.

Vefat eden çocuk, çocuğunuzun arkadaşı ise ona elveda demesine yardım edin, imkan tanıyın.

Soracağı sorularına açık ve net cevaplar verin.

Nasıl davranacağınız konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız, çocuğunuzun bu olaydan etkilendiğini düşünüyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Çocuk İstismarı" Sempozyumu yarın yapılacak
image Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği ile Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu ve Kıbrıs Türk Tabipleri Odası iş birliğinde “çocuk istismarı” sempozyumu düzenleniyor.
Engelsiz Işıklar Ritim grubu, "Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali"nde KKTC...
image Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Engelli Merkezi’ne devam eden özel gereksinimli gençler, Mersin’de düzenlenen Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali’ne katıldı.
Tacize uğrayan okul çağındaki kız çocukları ne yapmalı?
image İngiltere'de yapılan bir araştırma, okul üniforması giyen her üç kız çocuğundan birinin, kamuya açık alanlarda cinsel tacize uğradığını ortaya koydu.