Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TOPLUM 9 Ekim 2019, Çarşamba 10:05
banner

Yokoluş İsyanı: Dünyanın dört bir yanında çevreci protestolar başladı

Yokoluş İsyanı: Dünyanın dört bir yanında çevreci protestolar başladıBinlerce iklim aktivisti dünyanın dört bir yanında sokağa inerek çevre kirliliği ve iklim değişikliğine dikkat çekmek için protesto gösterileri düzenlemeye başladı.
Paylaş  
21
21
21
0

banner

Binlerce iklim aktivisti dünyanın dört bir yanında sokağa inerek çevre kirliliği ve iklim değişikliğine dikkat çekmek için protesto gösterileri düzenlemeye başladı. Onlarca ülkede gerçekleştirilen ve iki hafta sürecek barışçıl çevreci hareketlere şimdiden binlerce kişi katıldı.

Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı grup organize ettiği gösterilerde iki hafta boyunca ‘barışçıl bir sivil başkaldırı’ yaparak karbon emisyonu sorunu ve ekolojik felaketlere kamuoyunun ve hükümetlerin dikkatini çekmeyi hedefliyor.

Euronews’ten Yalçın Ademoğlu’nun haberine göre, İngiltere’nin başkenti Londra’daki gösterilerde Yokoluş İsyanı üyeleri yolları ve köprüleri kapayarak kendilerini araçlara bağladı. Gösterilerde 135 aktivist polis tarafından tutuklandı. 

Yasımız öfkemizle birleşiyor, isyanımız sınırları aşıyor. Yokoluş İsyanı Uluslararası İsyan günleri başladı.

Türkiye, Hollanda, Avusturya, İspanya, Yeni Zelanda ve Avustralya’da da birçok şehir eylemcilerinin eş zamanlı protestolarına sahne oldu.

“Yolu kapattığımız için üzgünüz, ama bir aciliyet söz konusu” yazılı pankartlar taşıyan göstericilerin üyesi olduğu Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) geçtiğimiz Nisan’da 11 gün boyunca Londra trafiğini felç ederek adından söz ettirmeye başlamıştı.

Geçtiğimiz ay ise milyonlarca genç 16 yaşındaki Greta Thunberg’in çağrısı üzerine birçok şehirde sokaklara dökülerek iklim politikalarını protesto etmişti.

Extinction Rebellion, Yeni Delhi’den New York’a kadar 60’dan fazla şehirde 2 hafta boyunca barışçıl gösteriler organize etmeyi planlıyor. Grup amaçlarını biyoçeşitliliğin yok olmasına son verme ve 2025’e kadar sera gazı salınımlarını sıfıra indirmeleri için hükümetlere baskı kurma olarak özetliyor.

Londra'da Hazine Bakanlığı'nın duvarına bu sözleri spreyledikten sonra gözaltına alındı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Başbakan Angela Merkel’in ofisi önünde çadırlarla kamp kurarak protestolarına başlayan dört bin kadar iklim aktivisti ana yolları kapatarak yürüyüşler yaptı.

Paris’te alışveriş merkezleri işgal edildi

Öte yandan Fransa’nın başkenti Paris’te de iklim eylemcileri bir alışveriş merkezinde gösteri yaptı. Göstericiler 17 saat boyunca alışveriş merkezini işgal etti, masa ve sandalyelerden barikat kurdu.

Yer yer biber gazı da kullanan polis göstericileri AVM dışına çıkarmakta başarısız oldu. Göstericiler üzerlerinde “Benzini değil kapitalizmi yakın” yazılı pankartlar açtı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimleri tamamlandı
image Kuir Kıbrıs tarafından düzenlenen psikologlara yönelik LGBTİ+ farkındalık eğitimleri tamamlandı.
Meme kanserine dikkat çekmek için yürüdüler
image Meme kanserine dikkat çekmek için yürüdüler. Meme kanserine dikkat çekerek farkındalık yaratmak amacıyla yürüyenlere ise Önder AVM önünde tören düzenlendi.
İki Toplumlu Mağusa İnisiyatifi'nden Maraş ve Kıbrıs'ta çözüm süreci üzerine ...
image İki Toplumlu Mağusa İnisiyatifi, Maraş ve Kıbrıs'ta çözüm süreci konusunda toplantı yaptı.